• tecrübeler neticesinde doğrudur.

bir tecrübemi aktarayım. lisans öğrencisi iken bir hanım benden akbilimi istemişti. ben de verdim tabii. parayı uzattı bozuk değil. baktım paranın üstünü tam olarak veremiyorum. ben de kadından fazla almamak için parayı eksik aldım. kadına parayı uzattım kadın artık nasıl bir hesap yaptı ise bana bağırarak fazla almışsınız dedi. o an elim ayağım boşaldı. sakin bir dille bozuğum çıkışmadı hak geçmesin diye ben cebimden size verdim dedim. sakinim ama yüzüm kıpkırmızı oldu. resmen fırsatçılıkla suçlandım. o gün bir karar aldım ve "fazla akbili olan var mı ?" sorusunu hiç duymadım, kulağımı o soruya kapattım.
  • bir keresinde çift basan bir otobüste kızın teki istedi bastım 5 tl falan çekti işte. sonra da kız 100 tl uzattı bana. 100 tl ne amk büfe miyim ben, 95 tl para üstü mü vericem bunu mu bekliyorsun cidden diyemedim tabi. ya bunu gerçekten bekleyecek kadar maldı ya da bilinçli olarak yaptı ve "oo enayi akbili" diye geçirdi içinden. neyse o gün bugündür akbil basmam kimse için. yürüyün amk bana ne.
  • adamdaki piskinlige bak ya.

millet sana akbilini vermek zorunda mi kardesim? adam olda kendi akbilini tasi. birde 5 kere istedim diyor. hani kazayla 1 kere falan da degil yani. aliskanlik haline getirmis.
  • adamına göre muamele yüzünden olabilir. fazla varsa basar mısınız diyene hep bastım. para vermek isteyene de siz de bir başkasının yerine basıp para almazsınız dedim. üzerinde üniforma olan öğrencilere hep bastım (yavrular hepsi de para vermeye kalktı tabi ki almadım) . bazı tipitoşlar var. kalan krediye bakıp bana da basar mısın diyenb sanki mecburmuşsun gibi onlara hiç basmadım.... adam basmanı bekliyor krediye bakıyor emri-vaki yapıyor. işte onlar...

(bkz: anladın sen onu)
  • sürekli bütün para uzatıp para üstü veremesin beleşe bineyim diye bekleyen uyanıklardandır.

bu uyanıklar size min. 20 lira 50 lira gibi para uzatıp para üstü verememenizi daha doğrusu vermemenizi sağlayıp binişi beleşe getirmeye çalışıyorlar.

madem akbilin kalmadı, git bakkaldan bir mendil al su al paranı boz öyle iste değil mi?

niye yapmıyorlar bunu? çünkü niyetleri kötü.

istanbul kart makineleri 5 lira karşılığı sıfır kart veriyor. onu alıp üstüne de doldursana, niye benden akbil istiyorsun para karşılığı?
  • geçenlerde evime 3 km mesafede otobüse bindim. akbili bastığımda yetersiz bakiye dedi on kuruş eksikti. hiç kimseye bir şey sormadım, direk indim otobüsten eve yürüdüm. benim yerimde başkası olsa ve sorsa akbil vermezdim, başkasının da benim yerime vermesini istemem.

bunun bir değişik versiyonu da ortadan otobüse binersem yine akbil vermiyorum abicim. iki kere akbilim hacılandı birinde aylık vardı o akbil önden gelmedi. akp seçmeni olunca meeting meeting geziyo herkes beleş amk banane.
  • 100 kere istendi, 1 kere metroda akbil bastım. onda da elime 1 lira tutuşturdu herif. sonra aşağıdaki büfeden kerhane tatlısı almıştı pezevenk göz göre göre.* daha da basmam dostum, kusura bakmayın.
  • genel olarak olmayan durum. şimdiye kadar 10 kere falan istanbulkartımı isteyenlere vermişimdir. hiç bir zaman da parasını almadım. ama anadolu yakasına metro açıldığından beri dikkat ettiğim bir şey var. bu işi meslek edinen insanlar türedi. adam istanbulkart rica ediyor. basıyorsun. bırak para teklif etmeyi teşekkür etmeden siktirip gidiyor. arkandan enayiye bak yine yolu bedavaya getirdim diyordur kesin. böyle adamlara prim vermemek için kimseye vermemek lazım. ki metrodasın sayın amına koyduğum bir zahmet ordan tekli bilet falan al. millet senin yol paranı ödemek zorunda değil. bazıları da nasılsa milletten rica ederim diye özen göstermiyor kendi isranbulkartındaki paraya.

bir kere yüklemeyi unutup otobüse binmeye kalktığım oldu. otobüsten geri indim. baksaymışım önceden. kendi mallığım. he artık ne yapıyorum içinde 5 lira olan bir kartım daha var. onu hiç kullanmıyorum. eğer mevcut kartım biterse kullanırım diye yedek tutuyorum.
  • son derece normal bir durumdur. adam/kadın rıhtım'dan otobüse biniyor, otobüsün kalkmasına 10 dakika var, gelmiş istanbul kart istiyor, vermem tabii ki, 10 adım atsa dolduracak kendi kartını, böyle çakal çok var. gerçekten doldurmayı unutup yakında dolum makinası olmadığı için zor durumda kalanlar başka, onlar belli oluyor zaten, "yetersiz bakiye" sözünü duyunca irkiliyor bir kere, utanarak etrafına bakıyor falan, belli ki nasıl sorsam kime sorsam falan diye sıkıntı içerisinde, o durumda istemeden uzatıyorum zaten. ayrıca da kimse mecbur değil, vermiyorsa kendi tasarrufudur bu nedenle eleştirmeyi doğru bulmuyorum.
  • yanlış önerme..

s.m.m.m. ofisinde çalışırken aylarca -ki sene 2007 daha ssk bağ-kur, vergiler internet ödemesine geçiş yapmamış tam anlamıyla- belediyeler ve halk otobüslerinde süründüm oradan oraya.. bu sürünmece içinde sayısız insanla akbil muhabbetine girdim.. hatta daha bilet bile kaldırılmamıştı o zamanlar, düşünün işte..

otobüslerde akbil isteyenler çoktu.. bende her zaman akbili dolu dolaşmak zorunda olan biri olarak soranı mağdur olarak düşünür akbilimi verirdim.. kimseyi geri çevirdiğimi bilmem..
    otobüsler tıklım tıklım doluyken yaşlı olanlara, çocuğu olanlara veya çok kilosu olanlara da her zaman yer verirdim.. uyurmuş gibi yapanlardan, görmezden gelenlerden olamadım hiç..

oysa ki iş çıkışı sırf oturarak eve dönmek için sefaköy'den bakırköy'e kadar gider, o uzun kuyruğun bitmesini bekler, 146 bakırköy -boğazköy hattına biner ve daha şirinevler'e gelmeden gözüme ilişen ayakta duracak hali olmadığına inandığım herhangi birine yer verirdim.. öyle de saftirik biriydim düşünün..

gel zaman git zaman akbilini ve yerini veren biri olarak verdiklerimi maddi anlamda geri kazanmaya başladım..
    akbili yardım için verip geri dahi istemezdim parasını.. sonraları nedense akbil 1.75 ise mesela, karşımdaki 5 tl verir geri verdiğim parayı da almazdı.. bu iş zamanla böyle böyle büyüdü.. istemsiz şekilde hergün birilerine akbil basıp karşılığını fazlasıyla alır olmuştum.. haftasonunda 30-40 lira fazladan elimde para kalır hale gelmişti.. işi iyi niyetten çıkarıp maddi desteğe dönüştürmeye başladığımı anladığım zaman akbil basmayı da bıraktım..
    sonra da işi bıraktım..
    sonra zaten akbil kaldırıldı..

çok saçmaladım ama konunun kısası şu:
    akbili basan çok insan var lütfen genelleme yapmayınız..
hesabın var mı? giriş yap