şükela:  tümü | bugün
  • gazeteci timur akkurt tarafından test edilmiş ve 5 saat civarı sürmüştür.
    çıkış yeri beşiktaş olup izmir gişelere girişte geçen süreyi söylemiştir ve henüz izmir’e 30 km’lik yol var iken.
    sanırım reis , uçak kullanmaktan imtina eden yol arkadaşı cumhur ittifakı ortağının istanbul izmir gidiş süresini baz almış olsa gerek. konvoyu malum karayollarımızda 200 ‘den aşağı basmıyor .
    ilgili haber içinde linki buraya bırakayım.
    osmangazi çıkıştan hesaplarsan bir nebze . ben bahçeşehir’den pendik’e zaten 2 saatten aşağı bir sürede varmıyorum.
  • yine bir ton eksikle açılan altyapı yatırımıdır. eşek yükü ile para bayıldığımız yolda bir tane tam olarak açılmış dinlenme tesisi bulunmamaktadır.

eksikliklerinin haricinde, üzerinde henüz hız sınırı takibi yapılmadığını düşünen insanlarımız tarafından hız testi amacı ile kullanılmaktadır.
  • girişine, “durmak yok yolmaya devam yazısı asılsa; elleri patlayana kadar alkışlayacak insanlar var...
  • bugün kullandığım otoyol.

herkes ücretinden bahsetmiş ben biraz daha farklı noktalara parmak basmak istiyorum.

yol çok düz ve çok monoton. yorgun ve uykusuz çıkılmamalı. bir yerden sonra beyniniz uyuşuyor.

120 km/s ile gittiğinizde dahi 50 km/s hızla gidiyormuş hissine kapılıyorsunuz.

yol boyunca tek eğlenceniz camınızdaki lekeleri gidermek için açacağınız silecekleriniz.

özellikle manisa tarafında dinlenme tesisleri, benzin istasyonları, tuvaletler inşaat halinde.

yaklaşık 100 - 150 km boyunca mola verecek bir yer yok. (tahminen)

çişinizi, açlık durumunuzu ve yakıt durumunuzu iyi planlamalısınız.

bu kadar süre sonra mola verdiğiniz ilk yer olan akhisar’da ise doğal olarak izdiham yaşanıyor.

yol boyunca emniyet şeridinde uyuyanlar, mola yerlerindeki otoparklarda uyuyanlar, yol kenarlarında işeyenler ve sürücü değiştiren insan manzaraları kaçınılmaz.
  • ankara kırıkkale karayolundaki hız tabelalarında bile reklamı dönen yol.
  • bugün ilk kez kullandığım ve aşağıdaki izlenimleri edindiğim yoldur.

1. yol toplam mesafeyi sadece 50km civarı kısaltıyor yani yakıt masrafında bir azalma olmadı. (yeni açılan bursa sonrası yolun katkısı yolda 50km kısalma)
    2. süre saatte 128km hıza sabitlenmiş araba ile 2 kez çiş molası vererek 5 saat sürdü. (tuzla-bornova arası) tünellerde 98km/saat hıza düştüm, hız sınırlarını aşmadan mümkün olan en hızlı şekilde gitmeye gayret ettim diyebilirim.
    3. dinlenme tesisleri henüz inşaat halinde olduğu için, yemek yemeyi bırakın şuan tuvalet için sağlam kuyruk oluşuyor.
    4. keyifli kısmı, trafik yok, trafik ışığı yok, çok fazla viraj yok, yokuş in-çık yok, kuzey marmara otoyolunda olduğu gibi zırt pırt gişeden geçmiyorsunuz.
    5. bir üst maddede yazdığım artılar için ekstra ödediğim 120tl çok anlamsız. osmangazi köprüsü-bursa çıkışı arası (yeni açılan kısım hariç) otoyolu kullanmak bir miktar mantıklı ama sonrası çok gereksiz bence.
  • dün benim de ilk kez kullandığım otoyolu. sanırım son kez kullanmış oldum. pahalı bir yol 120 lira ödedim. parasından ziyade yolda bir tehlike var bana göre. bozkır arazide ilerliyorsunuz. havada kavurucu bir güneş ve tek tük arabalardan başka bir şey yok. yol sizi adeta uyuşturuyor, uykunuz geliyor. o kadar uykum geldi ki korkup hemen direksiyonu babama devrettim bir süre sonra ona da aynı şey oldu. gece sürüşünde de aynısı olacağına hatta daha beteri olacağına eminim. uyarım sakın bu yola yorgun çıkmayın iyice dinlenin. ayrıca 50-100 km'de bir tesis var deponun dolu olmasına dikkat edin. ve bir diğer önemli nokta, yolun bazı bölümlerinde rüzgar o kadar artıyor ki, direksiyon elinizde sallanıyor. sanki kaldırıp arabayı yuvarlayacakmış gibi hissediyorsunuz. aracınızın üstünde bir şey taşıyacaksanız çok sıkı sabitlemenizi öneririm.

edit: kaç saat sürüyor diye soran arkadaşlara toplu cevap vereyim. 3.5 saat falan sürmüyor kesinlikle. hızınıza göre değişen bir durum ama 120 ile giderseniz en az 5 saat sürüyor.
  • valla akepe hükümetinin güzel yaptığı bir şey varsa o da parası olanla olmayanı kesin bir şekilde ayırmak oldu. kendi seçkin kitlesini ve zenginini saçma sapan ihalelerle zengin ettikten sonra, sıradan halkla muhattap etmemek için mümkün olabilecek her mecrada seçkinleştirmeye gidildi. istanbul trafiğinden şikayetçi misin? gir avrasya tüneline, 25 kaat'a fakir fukara doblosu ile aynı trafikte olmaktan kurtul. yavaş giden köylü abilerden mi sıkıldın? yapıştır 3. köprü yoluna 200 ile git. çeşme'ye partiye giderken susurluktaki hayatında tost görmemiş binlerce apaçi kasa hondacının trafiğini çekmek istemiyor musun? ver 250 lira otoyoldan dümdüz yardır.

ya içindesindir çemberin ya da dışında. çemberin içinde kalanlar için, hayat git gide daha güzel hale geliyor bu ülkede. çemberin dışındakilerin hayat şartları ise bangladeş'e daha da yakınsıyor. ben şahsen paralı da olsa bir alternatif sahibi olmaktan memnunum ve bu politikayı destekliyorum.
  • nissan qashqai deneyimi burada paylaştım.

(bkz: #93818040)
  • avea’ın (bkz: türk telekom) buyuk bolumunde calismadigi (bkz: servis yok) (bkz: no service) (bkz: no network) (bkz: şebeke yok) otoyol.