şükela:  tümü | bugün
  • hata yapan insandır. kart bir gün ansızın kırılırsa hiçbir hak iddia edemez, o yüzden benim gibi günde 100 tl'den 10 gün arka arkaya yüklerse böyle bir sorunla karşılaşmaz.
  • metrobüsten inince iade basmaz.
  • kartın vadeli mevduat hesabına bağlı olduğunu sanıyor olabilir.
  • istese de yapamayacak kişidir. son bir yıl içinde değişmediyse limiti 300 tl'dir. daha fazla yüklenemez.
  • istanbul kart'a 2,5 milyon dolar yükleyen insandan daha hatalı değildir.

(bkz: hilmi kazmıkçı)
    (bkz: kardeş payı)
  • maldır.
  • salahtır
  • allah’tan bir limit koymuşlar dedirten yükleme
  • mantık insanı .

istanbul karttan tut bütün ödemelerin topluca yapılabileceği bir sistem geliştirilmeli .şimdi otomatik ödeme diye çemkirenler çıkacak ama bir siktirin gidin diyeceğim onlardan özür dileyerek.

benim böyle bir talepte bulunmamın birinci sebebi ben bir tüketici olarak misal bir telefon hattı firması bana efendim bir yıllık taahhüt yapın ayda şu kadar ödeyeceksiniz diye bir teklifte bulunabiliyorsa benimde bir ticaret ortağı olarak , efendim size şu kadar bir yıllık peşin vereyim tarife aşımı olduğum durumlarda da sene sonu farkını size takdim edeyim cinsinden bir alternatif sunmalı .

aynı şey diğer aylık olarak tüketici olduğum ürünler içinde olmalı .

misal 50 tl mobil fatura, sene sonu 600 değilde sene başı 400 500 arası tek sefer de benden tahsil edildi diyelim ve ben bunun gibi 5 ürüne aynı uygulamayı yaptığımda benim en kötü bir faturam bedavaya gelmiş olacak .

burada kritik nokta bilinçli tüketime geçmek olacak .elektrik faturasını elime alıp , hımmmm faturaların ortalaması ne bu o zaman şu gelir demektense kardeşim ben şu kadar kilowatt elektrik tüketmişim bunu nasıl azaltabilirim şu ampulü alsam yıllık tüketimime katkısı ne olur yada şu kadar ton su tüketim yapmışım yılda ayda şu kadar duş alıyorum acaba bulaşık makınasına ağırlık versem nasıl olur filan derken aslında sahip olacağımız tutum bizi bir nevi tüketim alışkanlığına karşı bilinçli olmamızı sağlayacak ve bu kirli düzen de bizimde söz sahibi olmamıza imkan verecek .

gelelim karta 1000 tl sallayan kardeşimize , bu zamanla onun cebinde ekstradan bir 20 liğin ağırlığını hissettirecek ve en azından bilinçsiz tüketime devam etsede ister istemez kaliteye yönelecek.bu kalite yükselmesi onun ileride sosyal alanda da bir kaç level atlamasına sebep olacak .

insan cebinde para varken kendini rahat hisseder hatta harcamaz bile ama böyle her gün bir ödeme insanı ahmaklaştırıyor.
    5 fatura artı 5 de akbil senede 120 ödeme işlemi yapmamıza neden oluyor ve 3 günde bir ödeme yapan şahıs o iki günlük aralarda cebinde ki parayı yemek için mücadele ediyor .

amk gerçek kapitalizm bu işte .