şükela:  tümü | bugün
  • bir sobee yapimidir.
  • istanbul mmog veya istanbul oyun diye bildiğimiz istanbul'da geçen oyunun tam ismi.

mevlut dinc ve ekibi tarafından hazırlanmış, http://www.istanbuloyun.com/ adresinde gidilerek indirilebilecek ve beta tester (herkese açık) olunabilecek oyun. şimdilik beta olduğu için serverda 50 kişi limiti var.

izlenimlerim ise, umarım henüz beta olduğundandır oynaması zor bir oyun olmuş. sistem konfigurasyonu henüz yok, bu nedenle aslında sağlam olan sistemim 12-14 fps arası veriyor. kontrol zor, navigasyon yamuk, görevler ise pek iç açmıyor. nasıl desem, ultima online, wow, eve online ve knight online oyunlarının bazılarına uzun zaman yatırmış bazılarını ise genel kültür olsun diye denemiş birisi olarak oyunu knight online'a yakın buldum. ama begenmedin, knight i da begenmiyorum zaten.

ama yine de, her ne kadar begenmesek bile ülkemizde kaynak eksikliği olan bir sektörün (para, insan, bilgi) öncüsü olmaya çalıştığı için en azından bir şans verilmeli.

bildiğim kadarıyla uzun süredir istanbul'un üzerinde çalışılıyor. proje zaman zaman programcı eksiği vs.. nedenleriyle gecikmeye uğramış. ben uzun süre ses çıkmayınca projeden vazgeçtiler diye düşünmüştüm, sonuç görmek güzel oldu.

umarım çok daha geliştirirler ve çok çok daha iyilerini yaparız.

birde bana sorsalardı, ki ben her şeyden çok iyi anladığım için sormamaları ayıp oldu, 2d bir oyun yapmalarını tavsiye ederdim.
  • daha beta testinde "ayık ol, vururum kafana bu odunu, keserim seni oynayamazsın" gibi tehtitler savunan kullanıcıları görüp üzüldüğümüz oyun.

oysa hatırlarım snn serverında ultima oynarken ne güzel roleplaying yapardık. şimdi kafamıza odun yiyoruz.
  • oyun hakkinda ilgi cekici detaylar:
    - oyuna dogdugumuz yer bir geyklup. yani aslinda eminonunde buyuk ihtimalle bir caminin avlusu burasi ama ortalikta ayni yone bakan 20 kadar sap var. bunlar buyuk ihtimalle idle ya da serverdan cikmis ama timeout olmamis karakterler guruhu. ama yine de o tipleri gordugum anda yarilmamak, boyuna boyuna olup de yeniden dogmak istememek cok cok zor. resmen deri ceketli faso biyikli tipler var ortamda ve gruplasma ortami olmus. oldum.
    - oyunda high-kickle fare oldurebiliyorsunuz. yani fare dedigin gelende ayak bilegi seviyesinde olmasina ragmen high-kickle darmadagin ediyoruz farecikleri. nasi olur ? (bkz: high-kick le fare oldurmek)
    - oyunda npclerden ozellikle yarici olmasi babinda bir yasli teyze var. bu teyze cami avlusu ortaminda karsimiza cikiyor ve konus dedigimizde "gozlerim artik eskisi kadar iyi gormuyor" turu bisi soyleyip hizli adimlarla uzaklasiyor. bir seferinde de "havalar cok soguk sana yelek orucem usumeyeceksin" turu seyler soyledi. yine hemen donup gitti tabi. anlayamadik.
    - bir diger npc, eski delikanlilardan bi hamit pehlivan kaldi diyip hemen uzaklasti. onu da cozemedik, derdini bilemedik.
    - son olarak bazen hava birden aydinlaniyor, yine bir anda karariyor. bunu bir buyucunun hayvan area-effect buyusu olarak dusunurken, periyotlar gozlemlendiginde aslinda gece-gunduz gecisi oldugu anlasildi. interessant.

yine de 5 yil gibi bir sure ustunde ugrasilmis. yine de de demeyecegim onu da geri aldim. guzel bir calisma, ilerleyen versiyonlari gormek, bu motorlari daha olgunlasmis olarak tecrube etmek istiyoruz.
  • gece yarisi cha'nin tavsiyesiyle indirip (240 kusur mb) oynamaya ba$ladigim, pentium d makine,1 gb ram ve 256mb ekran karti ile kasmayan oyundur. lakin daha a$agisi sorun cikartabilir gibi gozukuyor (en azindan arada bir takilir)

grafikler fena degil, oynanabilirligin biraz daha guzelle$tirilmesi gerekiyor. ozellikle kontrol,ati$lar,item'lar vs. gibi $eyler.

oyunu cozmesi pek zor degil, ozellikle cevreden yardim aldiginiz taktirde i$leriniz kolayla$iyor ve cabucak level atliyorsunuz. yoksa gorevleri sıfırdan kendi kendine kasmaya cali$mak mallik ve zaman kaybi.

demirci rustem, arzuhalci, hatun gibi yaran karakterler var oyunda.. mekan tanidik, kultur tanidik olunca oynamasi cok daha eglenceli oluyor. ke$ke hep boyle oyunlar olsa..
  • grafik olarak daha iyi olabilirdi diyeceğim ama sonradan grafik motorunun türk yapımı olduğunu öğrenince gururlandığım ama yinede komik karakterleri içinde barındıran çok oynadığınızda bile sıkılmadığınız mmog oyunu ...
  • çocuklara hitap eden kötü bir oyun. grafik motoru her ne kadar yerli olsa da kötüdür. oynanabilirlik ise son derece rezalettir.