şükela:  tümü | bugün soru sor
 • atatürk kültür merkezi'nin muhtemel yeni adı.
  akm'nin yıllardır tadilat adı altında niye çürümeye bırakıldığı da anlamak zor değildi.
  http://i.hizliresim.com/qzy80r.jpg

  https://www.youtube.com/watch?v=vhggtsdm9hq

  kaynak https://www.facebook.com/beyoglukentsavunmasi
 • "paylaşılan bu görüntüyü arkasında mimari bir düşünce olmadığı için ciddiye almıyorum. ama bir de bakarsınız arkasında bir iktidar gücünün olduğu anlaşılır. gezi’ye siparişle yaptırılan ‘çakma kışla’ projesi gibi iktidar güdümlü bir girişim bile olabilir. bu girişimin arkasında kamuoyunu manipüle etmeye dönük bir algı operasyonu olabilir. otoriter yönetimlerin bir özelliği de zaten bu tür kamusal konuları muallakta bırakmaktır.

  mimarlık keşfetmeye, sorgulamaya dayanan bir faaliyettir. bu mimarların hayal kurma hakkı var. ama eğer bir hayal değil de bir proje ise en azından şunların bilinmesi gerekli: bu mimarlık grubu işi nasıl almış? nasıl seçilmiş? programını kim oluşturmuş? bilinçaltında olup da dile getiremedikleri sorun, yani akm’nin yıkılmasını gerektiren nedir? eğer bunlar sorulmuyorsa, bir garabet ile karşı karşıyayız demektir. akm bir hafıza mekânı. bu niteliği yasal olarak tanımlanmış, kurumlar da tescil etmiş. akm cumhuriyet tarihinin bir belgesi. oldubittiye getirip, sanki yokmuş gibi yıkmak, bana ‘önce asalım, sonra yargılayalım’ demek gibi geliyor. bu bir mimarlık faaliyeti değil, hafızayı kazıma girişimidir."

  korhan gümüş
 • “yargı kararı çok açık. meydanın simgelerinden birisi akm, cumhuriyetin de simge yapılarından birisi akm... modern türkiye mimarlığının da en önemli yapılarından birisi... emine erdoğan’ın söylediği 92 yıllık enkazı kaldırdık sözü ile anlam kazanmıyor mu bu proje? amaç cumhuriyetin tüm değerlerini yok etmek, hafızadan kazımak.”

  sami yılmaztürk
 • hedefin akm oldugu cok acik olan sikimsonik puroce. ama yedirmeyiz. göt ister. kan aliriz!
  bak daha rendering asamasinda uyariyorum:

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…__akm_yi_yikalim.html