şükela:  tümü | bugün
 • basketbol oynamasını bilen herkesin katılabileceği amatör basketbol ligidir.. takım adına yıllık ortalama 100-150 milyon tl. gençlik spor il müdürlüğüne ödenip birçok zorlu takımla mücadele edilmektedir... mahalle takımlarının bile katılabildiği lig olup dövüş, kan, vahşet, karete, tekvando, güreş gibi olaylar maçlar sırasında yaşanmaktadır..

  ve belli meslek grupları olarakta takım kurulup eğlenceli vakitler geçirilebilmektedir..

  (bkz: emniyet)
  (bkz: havagücü)
  (bkz: denizgücü)
  (bkz: mercedes)
  (bkz: robert kolej)
  (bkz: istanbul tabip odası)
  (bkz: heybeliada)
  (bkz: yeldeğirmeni)
  (bkz: beyoğluspor)
  (bkz: taksim)
  (bkz: levent)
  (bkz: şişli)
  (bkz: samatya)
  (bkz: özalibeyköy)
  (bkz: içerenköy idman yurdu)
  (bkz: dikilitaş)
  (bkz: gedikpaşa)
  (bkz: yıldırımspor)
  (bkz: topkapı)
  (bkz: incirli)
  (bkz: uğur koleji)
  (bkz: vefa)
  (bkz: altınbilek)
  (bkz: kemer golf)
  (bkz: enka)
  (bkz: boğaziçi 1896)
  (bkz: yeditepe)
  (bkz: yeninesil)
  (bkz: caddebostan)
  (bkz: beyoğlu yeni çarşı)
  (bkz: dostlukspor)
  (bkz: iüsk)
  (bkz: osmanine istiklal)
  (bkz: çiçekci burhan felek)
  (bkz: ihlas spor)
  (bkz: bağlarbaşı)
  (bkz: bayrampaşa tuna)
  (bkz: ataköy)
  (bkz: unibasket)
  (bkz: reşitpaşa)
  (bkz: ortaköy)
  (bkz: bostancı)
  (bkz: ambarlı ışık)
  (bkz: haydarpaşa)
  (bkz: bakırköy su spor)
  (bkz: sarıyer)
  (bkz: kurtuluş)
  (bkz: yeşilköy)
  (bkz: suadiye)
  (bkz: rumelihisarı)
  (bkz: bahçelievler)
  (bkz: cerrahpaşa)
  (bkz: emlak bankası)
 • il şeklinde kısaltılarak programlarda yer almaktadır.
 • türkiyede futbolun amatör oynandığı zamanlarda istanbulda organize edilen en üst düzey resmi organizasyonun adı.
 • 2. sezonu 20 şubat 2011 itibariyle başlayacak olan bir halı saha ligi. türkiye futbol federasyonu’nun herkes için futbol talimatnamesine göre düzenlenen, maçları resmi tff hakemlerinin yönettiği ciddi bir ligdir.

  http://www.istanbulligi.com/
 • 1959 yılı öncesinde düzenlenen sadece istanbul takımlarının yer aldığı, te osmanlı dönemine değin uzanan lig.

  1904-1914 yılları arasında istanbul futbol ligi adı altında bir başlayıvermiş önce. o zamanlar osmanlı'nın ne denli ele geçirildiğini görmek için bu ilk ligdeki takım isimlerine bakmak bile yeterlidir: imogene, rumblers, strugglers, elpis, progres, cadi-keuy (bu da neyse/sanırım kadıköy)...
  bizden diyebileceğimiz fenerbahçe ve galatasaray dışında göze çarpan en naif takım ismi ise 'telefoncular'. bu ilk ligde fenerbahçe 2, galatasaray da 3 kez şampiyon olmuş. diğer şampiyonluklar 2 kez kadıköy ve birer kez de imogene ve moda takımları. beşiktaş o dönem bu ligde yokmuş.

  1914-1915 sezonu ise 'istanbul birleşik ligi' adı altında iki ayrı ligin birincilerinin finalde karşılaştığı bir lig olarak düzenlendi. bu ligde böyle yabancı takım isimleri elemine edilmiş. beşiktaş bu liglerde yine görülmüyor. iki ligin şampiyonları galatasaray ve fenerbahçe finalde karşılaşmış ve maçı fenerbahçe 3-1 almış.

  1915 yılından 1923'te cumhuriyet'in ilanına kadar da istanbul ligi yerini cuma ligi'ne bırakmış. bu 8 yılın 1 yılı turnuva düzenlenememiş, 1 yılı da tamamlanamamış. 6 sezonun tamamlandığı bu ligde de fenerbahçe ve galatasaray ikişer kez şampiyon olmuşlar. beşiktaş bu liglere de katılmamış; 1919'dan 1922'ye kadar farklı ligler olan pazar ligi ve istanbul türk idman birliği ligi gibi liglerde oynamış 3 şampiyonluk almış.

  cumhuriyetin ilanından sonra 1951'e kadar istanbul ligi adı altında beşiktaş, fenerbahçe ve galatasaray'ın ilk kez aynı lig içinde olduğu mücadele başlamış. sadece 1927 yılında lig (amsterdam olimpiyatı nedeniyle) oynanmamış. bu ligde beşiktaş 11, fenerbahçe 8, galatasaray da 6 kez şampiyon olmuş.

  daha sonra 1951 yılında ligin adı 'istanbul profesyonel futbol ligi' olarak değiştirilmiş ve günümüz itibariyle hala oynanan ligin başlangıcına kadar da bu şekilde sürmüş. bu ligde de beşiktaş'ın 2, fenerbahçe ve galatasaray'ın 3'er şampiyonlukları olmuş.

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  evet, (bilgi eksikliği kaynaklı) yanlış bilgi verdiğim için bir düzeltme ile son halini vermeye çalışacağım:

  (bkz: milli küme)

  bilindiği üzere milli küme istanbul ligine kıyasla daha ulusal bir lig. istanbul, izmir ve ankara'dan takımların yer aldığı bu lig, 1936-1950 arasında düzenleniyor; çeşitli nedenlerle oynanamayan sezonlardan dolayı da 11 sezon olarak tamamlanıyor. bu ligde de üç büyük takımımız rekabetteler. beşiktaş 3, fenerbahçe 6 ve galatasaray'ın 1 şampiyonluğu bulunuyor.

  (bu noktada akla bunların hangi arada aynı anda düzenlenebildiği geliyor. bunu bilemiyorum. ya da bu aralar yapılan bu liglerde alınan şampiyonlukların sayılması kavgasında mesela aynı yıl iki ligde birden şampiyon olan takıma bir yılda +2 şampiyonluk mu yazılması bekleniyor? -bu arada aynı yıl iki şampiyonluk alan takım yok; mesela yani diyoruz-)

  (bu arada 1924-1951 arasında bir de türkiye futbol şampiyonası düzenleniyor: http://tr.wikipedia.org/…türkiye_futbol_şampiyonası

  bu türkiye futbol şampiyonasında da beşiktaş 2, fenerbahçe 3 kez şampiyonluk alırken galatasaray şampiyonluk yaşayamıyor)

  sonuç olarak başta söylemem gerekeni sonda söyleyerek toparlayayım. ben bu verileri buraya "şu şampiyonluk sayılmalıdır, bunlar sayılmamalıdır" derdiyle yazmadım. onu ayrıca yazacağım. sadece üç takımın birbiriyle mücadelede olduğu halı saha turnuvası dahi olsa benim için önemlidir. ve birbirleriyle rekabetteyken kimin ne kadar başarılı olduğuyla ilgili önemli verilerdir. bir arkadaşın da dediği gibi bu maçlar boşuna oynanmadı ve bu kulüplerin de armalarında boşu boşuna 1903-1905-1907 yazmıyor.

  şimdi, (56-57 ve 57-58 federasyon kupasını da ekleyerek) giderilen eksik bilgi sonucunda ortaya çıkan son verilere bakıyoruz hemen:

  (tekrar söylüyorum, istatistiğin tek ve en önemli kriteri 3 takımın aynı mücadele içinde yer aldıkları şampiyonluklar-kupalar hariç-)

  beşiktaş 33, fenerbahçe 39, galatasaray 30 şampiyonluk olarak gözüküyor.

  değerlerden beşiktaş'ı çıkarırsak, zira beşiktaş aynı küme içinde yer almayarak rekabete geç katılıyor, ve tarih sınırını kaldırırsak diğer iki kulübümüzün istatistikleri şöyle:

  galatasaray 35 şampiyonluk
  fenerbahçe 44 şampiyonluk

  yine de beşiktaş'ın da bu ayrı liglerde elde ettiği şampiyonluklar ile toplam şampiyonluk rakamını merak edenler için: 36 şampiyonluk
 • şu anda istanbul büyük erkek ligi adı altında oynanıyor. (bkz: istanbul büyük erkek ligi)
 • sadece süper lig için konuşulan bir durum ama alt liglerden de yukarı doğru ciddi bir istanbul atağı var. tff-2'de eyüpspor şampiyonluğun en güçlü adayı ve önümüzdeki sezon büyük bir aksilik yaşamazlarsa ptt'de olacaklar. sancaktepe ile sarıyer de üst lig için atak yaptılar ve iddialılar. tuzla ve istanbul'un yanı sıra bir de ümraniye var ki toparlanıp yukarı tırmanmaya başladılar bile. yalnız bu da değil, tff-3'te bayrampaşa'yı iktidar yanlısı sancaklar satın aldı ve büyük yatırımlarla birkaç senede birkaç lig çıkarmayı planlıyorlar, yeni projelerden biri. erdoğan'ın futbol oynadığı esenler erokspor 2 senedir kılpayı kaçırıyor ama er geç o da hızla yukarılara çıkacaktır, önlerine her türlü imkan serilmiş durumda. süper lig'deki karagümrük-kasımpaşa ikilisi zaten taş gibi takımlar ve üst sıralarda yer alacaklar. kısaca, tehlikenin farkında mısın ey anadolum