şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öss'de ilk 3e 4 kişi sokmayı becerebilen bir okul
 • havasını teneffüs etmek nasip olmadı ve olamayacak, lakin ikliminin hoş ve leziz olduğuna inandığım güzide irfan yuvası.

  bu kurumun her sabah kadıköy-eminönü vapurunda birlikte seyahat ettiğim talebeleri "tiksinç lise talebesi" tabumu devirmiş, önyargılarımı yerle yeksan etmişlerdir.

  lise talebesi nedir: iğrenç mimiklerle ve daim sivilcilerle yapılan zekadan ve incelikten nasibini almamış geyikler, kronik abazalık, kişiliğini bulma sürecinde götüne bakmadan tribe girmeler, cool olma yolunda maymuna evrilmeler...

  fakat -vapurda simaen ahbap olduğum, tetkik etme fırsatı bulduğum- istanbul lisesi talebelerinde, yukarıda bahsi geçen arızaları görememiş, cağaloğlu anadolu lisesi talebeleriyle karşılaştırınca da onların arıza yoksunluğunun ötesinde bir ideal ergen, bir übermench kıvamına evrilmiş olduklarını farkettim.

  tribal iklimlerin fırtınasından her nasılsa uzak kalmış bu güzide insanlar, kamuoyunda malum başarılarının yanında yaptıkları geyiğin kalitesiyle ve zengin kültürleriyle de dikkati celbediyorlar. vapurda kulak misafiri olduğum sohbetlerinden çoğu zaman istifade etmiş, absürdün sınırlarında gezen soğukkanlı geyiklerinde kahkahalarıma zor engel olmuşumdur.

  nezdimde en hayrete şayan halleri ise herhalde tripten uzak asil halleri olmuştur. o duruş'a pek çok türk hedesinin onyıllar sonra ulaşabildiğini ve çoğu zaman ulaşamadığını bilen biri için bu ergenlerin asaleti beni ezmiş, kendi lise yıllarımdaki sığır tabiatımı kahırla yadedmeme sebep olmuştur.

  mananın okulun ruhani iklimden neşet ettiğine kani olduğumda okuduğum liseden ve üniversiteden tiksindiğimi hatırlıyorum. umarım bu gençler okullarının kıymetini takdir edebilecek ferasete sahiptirler.
 • bugün bir geleneğini daha yitirdiğini gözlerimle gördüğüm lisem. okula birinci sıradan giren kişiyi alkışlarıyla konuşturmamak gibi şenlikli bir geleneği kim neden nasıl istemez ya hu? üstüne bir de çocuk çıkıp " bır bır şöyle sınava hazırlandım bır bır böyle yemedim içmedim sıçmadım" saçmalıklarını söyleyince daha bir kedere boğuldum. üzüldüm lan resmen.

  not: ayrıca yeni müdür vekili de hiç olmamış. kasten mi yapıyorsunuz lan vitaminsizler!!!
 • türkiye'nin en iyi, en onurlu tarih hocalarını bünyesinde barındıran lisedir.
  (bkz: seyit ışık)
  (bkz: ayşe gül yayla)
 • tarihe gelmiş geçmiş en gaz marşlardan birine sahip okulum:

  (kızlı erkekli, söylenilen yerin neresi olduğu - düğün, dernek, vesaire - önemli olmadan deli gibi zıplayarak)

  uğrunda oymağın her zinde ferdi
  şanlı sakarya'ya candan söz verdi

  x 2

  kar bora fırtınaaaaa, sükun bulacak
  sana yıldırımlar, sana yıldırımlar selam duracak

  x 2

  her yerde inlesin gürleyen sesiii
  istanbul yıldızı erkek lisesi!

  x2

  kar fırtına bora sükun bulacak
  sana yıldırımlar, sana yıldırımlar selam duracak

  x2

  melodisini duysanız yemin ederim tüfeği kapar düşman üzerine hücum edersiniz.
 • ülkeyi sikip atan birçok mezun vermiş güzel lisem.

  (bkz: nagehan alçı)
  (bkz: ahmet davutoğlu)
  (bkz: feridun sinirlioğlu)
  (bkz: necmettin erbakan)
  (bkz: mesut yılmaz)
 • milli eğitim bakanlığının kararıyla birlikte noel ile ilgili her türlü etkinliğin yasaklandığı okul. buna göre derste noel hakkında konuşmak, tartışmak ve şarkı söylemek yasaklanmış.

  ayrıca okul korosunun alman başkonsolosluğunda düzenlenen geleneksel noel konserlerine katılması engellenmekteymiş.

  istanbul lisesi'nde şu an 35 alman öğretmen görev yapmakta. bu öğretmenler almanların ödediği vergiler ile finanse ediliyor ve tüm masraflar yıllık milyon euro'yu buluyor.
 • şu ana kadarki en büyük başarımı sağlayan okul. iel'e girmek ve çıkmak steam'dekiler hariç en büyük başarımdır.
 • sene 1915. istanbul sultanisi öğrencileri

  edit: link yeniden yenilendi