şükela:  tümü | bugün
  • beyaz masa'nın buradaki açıklamasına göre valilik ve emniyet güvenlik sebebi ile metro hatları ve duraklarında cep telefonu ve intnernet erişimini yasaklanmış.

olm neyin kafasını yaşıyorsunuz lan siz? 21. yüzyıldayız, darbenin paralelin, gezicilerin, metrolardan fışkıracaklarını falan mı düşünüyorlar acaba?

pardon unuttum tabi turkey discover the potenital di mi. ne de olsa gerizekalılıkta potansiyelimiz sınırsız. zihniyetini siktiğimin örümcek kafalıları

edit: önceden beri aramalar tek yönlüymüş falan filanmış uyardı arkadaşlar sağolsunlar. öncesini bilmem metro ve toplu ulaşımı neredeyse hiç kullanmıyorum, gerisini iletişimden yoksun kalan fakirler düşünsün :p
  • yerin yedi kat altında çekiyormuydu ki ?

edit: turkcell kullanan biri olarak, avrupa metrosunda çekmiyor, anadolu metrosunda ise arama yapılıyor, ama bazen yapmıyor, dışarıdan aranmıyor, yani çekmiyor. internet çeken telefon hattı ise yok hiçbir yerde, tabi metrodan kasıt aksaray-havaalanı hattı falan değilse, ki o da yerin altından gitmiyor çoğunlukla. eğer orada yasaklanırsa, kimsenin uyacagını da düşünmüyorum. ne de olsa yasak kelimesi her zaman daha tatlı gelmiştir, ayrıca toplum olarak telefon bağımlısı olmuş durumdayız. arkadaş sohbet ortamlarında bile konuşmaktan çok telefonla ilgileniliyor artık.
    şöyle bir etrafa bakın, otobüslerde yolculuk edenlere bakın, kafası aşağıda telefona bakan insan sayısının ne kadar cok olduğunu göreceksiniz.
  • (bkz: jammer)
    ben de yasağın; cep telefonunun uzaktan kumanda olarak kullanıldığı olaylara karşı olduğunu düşünüyorum, darbecilere ya da paralelcilere karşı değil. sonuçta çok kalabalık ortamlar ve bir terör saldırısında ağır derecede kayıp verilebilir. o yüzden yerinde bir önlem bence.
  • bir vodafone kullanıcısı olarak "yerin altında internet mi varmış?" diye şaşırtan olay.
  • avrupanın her yerinde bindiğim metrolarda uygulanmayan uygulamadır. adamlar free wifi veriyor üstüne bir de.. oralarda terör saldırısı ihtimali yok hiç di mi beyinsizler
  • (bkz: göt korkusu)
  • zaten tek yönlü olarak uygulanmaktaydı. metrodakiler dışarıyı arayabiliyordu ama dışarıdan metrodakilere ulaşılamıyordu. heralde iki taraflı yasaklandı artık.
  • telefon çağrısı ile gerçekleşen bombalı saldırıları zaten metro ilk açıldığından beri dışarıdan arama alınmasını kapatarak engelleyebildiklerinden mantıksız gibi duran işlemdir. metroda sadece siz dışarıyı arayabilirsiniz. yani dışarıdan arama gelmemesi telefon hatlarının çekmemesinden vs. kaynaklı değil, aramaların engelli olduğundandır.

he internet üzerinden bir düzenek ile bu durum gerçekleştirilebiliyor ve buna karşı bir önlem olması amaçlanıyorsa diyecek bir şey yok. lakin ki öbür türlü saçmalıktan öte bir olay değildir.
  • kadıköy - kartal metrosu'nda açıldığından beri sadece metrodan dışarısı aranabiliyor, metrodakilere dışarıdan erişilemiyordu. bunun güvenlik nedeni ile talep edildiği ve baz istasyonlarının gsm şirketlerince özellikle bu şekilde ayarlandığı söylenmişti. diğer metrolar ve istasyonlarında durum nedir bilmiyorum, acaba kartal metrosu'ndaki bu durum mu genişletilecek yoksa kartal metrosu dahil içeriden dışarıya erişim de mi kapatılacak onu anlayamadım şahsen.

bu da kadıköy - kartal metrosu'nun açılış haberinde (haber 19 ağustos 2012 tarihli) ilgili önlemin anlatıldığı link:

http://www.milliyet.com.tr/…012/1583164/default.htm
  • canlı bomba son anda aranıp "dur planlar değişti görev iptal" denmemesi için olabilir. the new törkiy'de her fantastik şey daha mümkün artık.