şükela:  tümü | bugün
  • herkesin bilmesi ve faydalanması gereken eylem.

köpeğiniz mi var? istanbul içinde toplu taşımayla seyahat etmek mi istiyorsunuz?

gittiğiniz metro istasyonunun amirliğine köpeğinizle birlikte gidiyorsunuz, orada bir form dolduruyorsunuz, amirlik size köpek taşıma kutusu veriyor ve ardından bu kutuyla birlikte metroya binebiliyorsunuz.

çıkarken ilgili kutuyu vardığınız metro durağının amirliğine tekrar bırakıyorsunuz.

(bkz: kesin bilgi yayalım)

ve

(bkz: bu benim ilk başlığım beni şutlama admin)
  • sahip olunup olunmadığı muallakta olan hak. belirli şartlar altında halka sunulması gereken hak. yani en azından boy/kilo sınırlaması getirilebilir, en arka vagonda yolculuk etmesi tembihlenebilir, ağızlık şartı getirilebilir ama bir şekilde yolculuk edebilmesi gerekir. bugün sabah işe giderken osmanbey metro durağı pangaltı girişindeki güvenlik görevlilerine bu konuyu sordum. köpeğimle binemeyeceğimi belirttiler. çok büyük olmayıp 9 kiloluk bir ufaklık olmasına rağmen.

edit: metro istanbul'un yolcu haklarında aşağıdaki gibi bir açıklama belirtilmiş

istasyon ve araçlarda aşağıdaki kriterlere uyan hayvanlar ile yolculuk yapmak mümkündür:
    görme engellilere refakat eden kılavuz köpekler,
    kafeste taşınmak koşulu ile küçük kafes hayvanları.
    herhangi bir şekilde serbest kaldığında diğer yolculara zarar verebilecek yırtıcı, zehirli hayvanlar, sürüngen türleri ve av hayvanı olarak kullanılabilecek kuş türleri bu kapsam dışında kalmaktadır ve sisteme kabul edilmemektedir.
    kafese sığmayacak büyüklükteki köpekler ile yolculuk edilememektedir.