şükela:  tümü | bugün
  • trt çocuk'ta bir çizgi dizi. gargamel ve azman'dan esinlenmiş olan gurgen ve azmi isimli iki kötü kişinin, istanbul'un tarihi yapılarına zarar vermeye çalışması ve dört çocuğun onları durdurma maceraları anlatılıyor.
  • trt cocuk ekranlarinda yayinlanan cizgi dizi.

ben fazlasiyla ideolojik oldugunu dusunuyorum.

yillar yillar once istanbul'a tohum halinde ekilen bir çınar var. bu cinar once filizlenip sonra koklerini istanbul'un her tarafina yaymis. bunu soylerken topkapi sarayi, kizkulesi gibi tarihi yapilar gosteriliyor. yuzyillardir istanbul'u korudugunu ve bu gorevde kendisine cok cesitli insanlarin yardim ettigini soyluyor bunu soylerken de sarikli bir ihtiyar, sovalye benzeri zirhli bir adam ve mahiyetini tam cozemedigim iki kadin gosteriliyor. cinar simdi de zeynep, mehmet, ali ve elif olmak uzere toplamda dort cocugu secmis. bunlar ayni mahalleden, hatta ayni siniftan da olabilir emin degilim. cocuklarin lideri oldugunu tahmin ettigim oglan da digerlerinden daha uzun.

kotu kahramanimizin adi gürgen. hasan adinda bir yancisi var. bir de azmi varmis sanirim, yukaridaki entry'den ogrendim. gurgen ve azmi ile gargamel ve azman benzesmesi bana da cok mantikli geldi ama ben gurgen denince fethullah gülen'i dusunmeden edemiyorum.

gurgen ve ekibi surekli istanbul'u ve tarihini yok etme pesindeler. cunku gurgen'in ilkokulu bitirip astronot olmasinin onundeki engel tarih dersinden surekli kalmasi. o yuzden istanbul'dan ve onun gecmisinden rahatsiz. tipki bir teror orgutu gibi surekli komplolar kurarak onu yok etmenin pesinde, kendi ilerlemesinin onundeki tek engel bu cunku.

simdi, cinarin osmanli ve osmanli gelenegi oldugu apacik ortada. ayni yerden gelen cocuklarin baslarindaki uzun oglanla birlikte bunu korumak icin secilmis muhafizlar olduklari da zaten cizgi filmin gorunurdeki esas konusu. gurgen ve tayfasi da istanbul'u ve tarihini, dolayisiyla da yeniden diriltilmeye calisilan osmanli'yi yok etmenin pesinde olan ve zararli faaliyetler yurutup sonunda hep basarisiz olan bir grup. ister fetö deyin, ister laikler, isterseniz de atatürkçüler. mevcut iktidar karsiti kim varsa o olabilir bu kotu karakterler.

ben durumu boyle goruyorum.
  • cizgi filmde istanbulu yok etmeye calisan patron lakapli gurgen ve azmiya karsi elif zeynep mehmet ve ali savasirlar. ıstanbulun tehlikede oldugu durumlar cinar tarafindan bildirilir. çinar osmanli imparatorlugunun simgesidir. onun devamliligini hukumdarligini temsil eder. hatta camilere cesmelere ve yeni fethedilen yerlere dikilir. bu yuzden koruyucu kahramanlardan birinin adinin cinar secilmesi bilinclidir. kurtarici cocuklar ayni sinifta tarih dersinde siklikla gosterilir ki hem derslerde hem de tehlike onlenirken istanbula dair minik notlar kucuk izleyicilere aktarilir. bu baglamda istanbula zarar vermek isteyen saf biraz akil yoksunu karakterinin adinin gurgen secilmesi olsa olsa mobilyaya ham odun olan bir agacin isminin secilmesi ironiktir.
    gecmis degerlerin yuceltilmesi ve osmanliya ait bilgilerin aktarilmasi anlaminda donem siyasetine uyar ki bu noktada da trt de cizgi filmin oynamasi normaldir.
  • çizgi film.

buradan yapımcılara sesleniyorum;

şöyle bir konseptiniz olabilir. size vesikalık fotoğraf gönderen çocuk izleyicilerinizden birini, her bölümde çizgi karakter formatında maceraya dahil edin. bu çocukların hoşuna gidecek ve onlar da istanbul'u tanımaya ve kötülerden kurtarmaya daha bir hevesli olacaklardır.
  • olmamış çizgi film.
    çocuklara bir şey öğretecekseniz gözüne soka soka, aptala anlatır gibi öğretmeyeceksiniz sevgili yetkililer.

-aa peki burası neresi???
    +orası x medresesi, y yılında z'ler tarafından v'leri...
    -aaaaaaaa çok ilginç!!:):):)

sevmiyorum şöyle çizgi filmleri. öğretmek istediğin şeyi görsellere, sahnelere, diyaloglara yedirmelisin.

ayrıca çizgi filme çok zamandır denk geliyorum, hala olay nedir anlayamamıştım, başlıkta okuyunca öğrenebildim.
    sözde tarihine sahip çıkma öğreteceksiniz ama iş gerçekten olmamış. çok zorlama.

keloğlan, niloya, ibi, kendi tarzlarında cidden kaliteli yapımlar. fakat bir bu, bir de meyveli sebzeli elif çizgi filmini "öğretmeye uğraşırken saçma konsept yaratmak" kontenjanından çok sıkıcı buluyorum.
  • ideolojik çizgi film
    nasıl mı ideolojik. daha önceki entrylerde de yazılmış ama yine yazalım.
    çizgi film de baş karakterlerimiz
    4 çocuk karakterden oluşuyor kahramanlarımız. mehmet, ali, zeynep ve elif. konuşan bir çınarın içine girerler. bu içinde toplama bilgisayar yerleştirilmiş çınar istanbul’u korumak ile görevlidir. kahramanlarımıza görevler vererek istanbul’u korumaya çalışıyor. kaba taslak konu bu şekilde. kahramanlara sona tekrar değineceğim.
    önce kötü karakterimize değinelim. adı gürgen. gürgen astronot olup marsa gitmek istiyor. kötü karakterin hayaline bak astronot olmak ve marsa gitmek. böyle kötü karaktere can kurban. ama okulda tarih dersinden geçemediği için bir türlü astronot olup marsa gidemiyor. çizgi filmde de bunu sürekli dile getiriyor. gürgen reis tarih dersinden geçmek için istanbul’daki tarihi yapılara yok ederek tarih dersini ortadan kaldırmayı ve okulu bitirip marsa gitme hayalleri kuruyor. tabi her seferinde de kahramanlarımız bunun önüne geçerek gürgen’in planlarını engelliyor.
    bunda ne var diyebilirsiniz. şimdi bu çizgi filmin birazda alt metnine bakalım.
    gürgen’in hayali nedir? marsa gitmek. senelerden beri tutucu kesime ‘’elin oğlu marsa gitti, bizim uğraştığımız şeye bak’’ gibi bir eleştiri getiriliyor. işte gürgen’in mars hayali buradan geliyor. gürgen’in marsa gitmesinin önündeki en büyük engel nedir? tarih dersini geçememesi. burada da tutucu kesimin cevabını barındırıyor. ‘’tarihine bilmeyen biri marsa gidemez’’. şimdi burada gürgen’in sağlam bir zekasının olduğunu ve çok iyi makineler yaptığını söylemem gerekiyor. burada olayı tersine çevirmek istiyorum. gürgen marsa gidecek zeka ve teknik bilgiye sahiptir ama tarih, gericilik ayaklarına dolanmış ve türlü hayalini gerçekleştirmesine izin vermiyor. geçemediği okulda bildiğin hayallerinin önündeki bürokrasi, siyasi engel anlayacağınız. bakın burada bir dram var. gürgen reisin drama. istediği tek şey hayalini gerçekleştirmek. şimdi kahramanımız gürgen ne yapmış haklı olarak bunlara savaş açmış ve tarihi yok etmeye çalışıyor ki ilerleyebilsin. 4 tane militarist çocukta bir ağaçtan sürekli emir alarak gürgen reisin hayallerini sabote ediyorlar. bu dört çocuk karakter bildiğin mahalle baskısı.
    şimdi bu dört çocuk karaktere bakalım.
    baş erkek kahramanımız ‘’mehmet’’ (mehmet ismi ll mehmet yani fatih sultan mehmet den almışlar) sarışın oğlan. bak sarışın diyorum. anadolu türklerinin ne kadarı sarışın? hadi anadolu türklerini boş ver ll mehmet sarışın mıydı? osmanlı padişahlarından kaç tanesi sarışındı? baş erkek karakter bizleri yansıtmıyor. karakterin sarışın olması neden mi bu kadar önemli? o zaman sizi şu‘’içselleştirilmiş ırkçılık’’ deneyine alalım. diğer adı ile oyuncak bebek deneyi.
    şimdi ikinci erkek kahramanımız olan ‘’ali’’ siyah saçlı gözlüklü hem korkak hem beceriksiz. ruslar arasından türk kökenli olanlara verilen bir ad vardır. ‘’kara kafa’’ saçlarının siyah olmasından azerileri, türkleri, kazakları, kırgızları, vb. bu şekilde sınıflandırılmışlardır. bu çizgi filmi yapan sözde köklerine bağlı elemanlar baş erkek karakter sarışın, yancı erkek karakteri siyah saçlı ve beceriksiz olarak betimlemişler. sizin ben zekanızı seveyim.
    kız kahramanlarımıza gelelim. ‘’zeynep’’ sarışın olduğunu söylememe gerek var mı? zeka küpü. elinde tablet ile bütün bilgi onda. bütün tarihi yerleri o tanıtıyor. tableti elinden alsan tek bir tarihi bilgi veremez, tarihine tablet ile bağlı.
    ikinci kız çocuğu karakter ‘’elif’’ zeynep’in yancısı fazla bir vasfı yok.
    türklere benzeyen siyah saçlı karakterin sarışın elemanlardan kısa olmaları ise ayrı bir komedi.
    büyük resmin bugün de gördüm çok şükür.
    buram buram ideoloji ve osmanlı süper göndermeleri olan ve astronot olmak ve marsa gitmek isteyen elemanın kötü ve beceriksiz olarak gösterildiği çizgi film. bir çocuğun bundan alacağı mesaj nedir acaba.
    hadi tarihi yerleri anlatmak istiyorsun onlara saldırmak isteyen karakteri inşaat delisi bir müteahhit olarak göster. ama olur mu çocuklar inşaattan falan soğur nemize lazım.
  • kultur bakanligi destegiyle yapilmis bir cizgifilm. didaktik ogelerle bezenmis, dort kahraman cocugu anlatiyor. cocuklar icin guzel olabilir cunku istanbul'un en belirgin mekanlarini tanitiyor.

diger yandan beni rahatsiz eden unsurlar da var: sarisin kizin elindeki tablet. cocuklari tabletten uzak tutmaya calisiyoruz guya, surekli sinirlar koyuyoruz. o kiz butun gun tabletle takiliyor.

ıkincisi, bu cocuklar cinar haber verince bir oraya bir buraya gidiyorlar. analari babalari yok mu? ne haber veriyorlar ne arayan soran var. bu kismi bosluk.

ucuncusu, gurgen yeni icatlar yapabilecek kadar zeki biriyse yemisim tarihi. tarihten gecemiyormus da sekizinci siniftaymis. astronot olacakmis. tarih nedir ya?

dorduncusu, azmi de bir birey ve gurgen surekli onu itip kakiyor. bu sekilde cocuklara guclu olan zayifi ezer mantigi yerlesebilir. bu normallesmis durumda bu cizgifilmde. azmi'nin istekleri yok, onun kiymeti yok. olmasin oyle.

bir de gargamel ve azman benzetmesi yapilmis, dogru olabilir ama benim kizim gurgen'i despicable me'deki doktor gru'ya benzetiyor. siyah kazak, kot pantolon, kel filan. ust beden kocaman alt beden kucuk. buradan esinlenildigini dusunuyoruz biz ana kiz.