şükela:  tümü | bugün
  • istanbul ve dünyanın en önemli 4 şehri.
  • sadece kendi deneyimime dayanıp, anadili türkçe olan biri olarak istanbul diyorum ve linç yeme ihtimalime hazırlanıyorum. kendini her türlü hissiyatınla başka bir dilde ifade edemedikten sonra geri kalan metropollernde olmanın anlamı var mı bilemiyorum.
  • şu haliyle kesinlikle paris.

tumunu gorup deneyimlemis, tarihlerini, kulturlerini, etnik cesitliligine ve geleneklerine kadar arastirmis, ruhuna dokunmus ve anlamaya calismis biri olarak sunu soylemek isterim;

ihanete ugramamis, tarihi korunabilmis, içeri paris gibi belli yildan sonra yapilanma yasaklanabilmis olsaydi; aslinda tarihi, dogasi, ruhu ve konumu ile istanbul tumunun ustunde ucan kocaman bir ejderhadir.
  • turkiye'de cok yildizli otel resepsiyonlarinin arka duvarinda asili bes adet saatte yerel saatlerinin gosterildigi sehirler.
  • (bkz: ateş su hava toprak tahta)

tahta olarak istediğinizi seçebilirsiniz.
  • aralarından istanbul'un çıkarılması gereken şehir.

beton, görgüsüzlük, yeşil alan dengesizliği, ağır kıroluk ve tarihi dokusunun yok edilmesi sendromlarından hasta düşmüş şehirden dünya şehri olmaz!
  • şehirler genelde konumlarından ziyade üzerinde yaşayan insanların oluşturduğu ortak kültür ile can bulur. seine nehri'nin etrafındaki düzlük alana kurulu paris bunun en güzel örneğidir. insanlar da genellikle şehirleri değil, o şehirde oluşan ortak kültürü kıyaslarlar. eğer şehirler kıyaslanacak ise; yapılması gereken sözkonusu tüm şehirleri üzerinde yaşayan insanlar ve insani yapılar olmadan hayal etmektir. böyle yapıldığı takdirde istanbul dünya üzerinde birinciliği kimseye kaptırmaz.
  • istanbul dışında herhangi birinde yaşamadım. ama bence londra hepsini siker gibime geliyor.
  • üzerinde güneş batmayan imparatorluğun başkenti.
  • napolyon'un "eğer dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti istanbul olurdu." sözüyle istanbul'un 1 numara olduğu başını çektiği listedir.