şükela:  tümü | bugün
 • istanbul büyükşehir belediyesi'ne bağlı bir şirket. bugün gazetelere verdiği ilanda "25 ocak 2011 tarihinde, istanbul genelinde 172 otobüs için, 10 yıl süreli olarak hasılat paylaşımına dayalı hat kiralama ihalesine çıkıyor" demiş.
 • sizin renginiz hangisi* *
  (bkz: http://www.istanbulotobusrenginiseciyor.com/)
 • toplu taşıma belediyenin asli görevi olduğu için kurulması çok doğal şirket.

  yani artık bireysel halk otobüsleri değil standart, sabit, tek tipli özel halk otobüsleri hizmet verecek şehre.
 • yeni otobuslerin rengini erguvan olarak belirlemistir.

  istanbul otobüs işletmeleri aş'nin sefere koyacağı yeni otobüslerin rengi, oyların yüzde 34.54'ünü alan erguvan rengi oldu.
  http://www.hurriyet.com.tr/…em/17605088.asp?gid=381
 • zaman içinde özel halk otobüslerini eritip londra'daki gibi belli bölgelerde şirketler tarafından belediye kontolünde maaşlı şöförlerin, otobüslerin gelir dağılımı ilkesiyle çalıştırılmasının önünü açacak olan şirket.

  yani eskisi gibi halk otobüsü şöförleri yavaş gidip trafiği katlederek ya da aşırı hız yaparak diğer otobüsü geçerek daha fazla para kazanamayacak. gün içinde 1 yolcu da 1000 yolcu da taşıyan ayda aynı parayı kazanacak.

  dolayısıyla halk otobüsü terörü sona erecek. ama en önemli sorun otobüslerin geç saatlerde yolcu azlığını bahane ederek erken paydos etmesine yaptırımlı şekilde engel olmak.

  ayrıca minibüsleri eritmek için benzer bir şirket istanbul ulaşım a.ş iştirakiyle kurulup şirkete dahil edilecek olan minibüsler mevcut metro, hafif metro ve tramvay hatlarının ilk ve son duraklarıyla işlek istasyonlardan raylı sistemin ulaşmadığı noktalara beslemede kullanılabilir.
 • doğru dürüst açılabilecek camı dahi bulunmayan bu erguvan rengi otobüslerde 30 dereceye yakın hava sıcaklığına rağmen şöförün klimayı çalıştırmamakta ısrar etmesinin nedeni işte bu gelir paylaşımına dayalı işletme modelidir.

  çoğunluğu eski minibüs hattı sahibi olan bu işletmecilerin kafasına kazılı olan "klimayı açarsan çok benzin yakarsın" mottosunun kırılabilmesi yakın gelecekte de pek mümkün görünmüyor.
 • klima, trafik terörü, şiddet gibi durumlarda tıpkı iett ve öho'de yapıldığı gibi 1530 sms hattı ya da beyazmasa@ibb.gov.tr adresine aracın kapı numarası*, çalıştığı hat ve olayın yaşandığı saat ile bildirimde bulunulduğu takdirde uyarının şöföre ulaşacağı otobüs sistemi.

  gönül isterdi ki iett'nin bu kadar otobüsü bu kadar çabuk alacak parası olsun ama olmuyor işte...

  neyse, 3. ihalenin araçları da dolaşıma çıkmışlardır...
 • daha bir kaç ay önce hizmete başlayan otobüslerinde klimaların bir masa vantilatörü kadar bile serinletmediğini gördüğümüz kurum.

  bugün şoföre klimanın seviyesini yükseltmesini istediğimde; "abi gel bak son seviyede, mercedes değil ki bu. o yüzden yetersiz kliması" demesi, söylenecek bir şeyin kalmadığını gösterdi. muhtemelen bindiğim araç man yada otokar'dı. bu aslında şunu gösteriyor; tıpkı dolmuşlarda olduğu gibi kocaaa istanbul otobüs işletmeleri a.ş.'nin de bir standardı yok. bir aracı bünyesine dahil ederken klimasının yeterli olup olmadığıyla ilgilenme gereği bile duymuyor.

  neymiş?
  yeni araçlarımız modern. hemde klimalı. he birde şikayet ederseniz, şoföre uyarı da gidiyormuş. üfff beee nefis.
  hani bir tane araç bu halde olsa, nankörlük yapma otur oturduğun yerde deyip ayar çekecem kendime. hemen hemen hepsinde bu sorun var. eğer sen adam gibi araçların standartlara uyup uymadığını kontrol etmiyorsan, karşındaki de enayi değilki. bir dünya parayı mercedes'e vereceğine yada diğer markalarda araçların klimalarını bir dünya parayla güçlendireceğine, en dandik donanımlı aracı alır. olan beceriksizlikler sayesinde vatandaşa olur.

  not: he bugün yaşadığım olayı 153'ü arayarak şikayet ettim. şikayetimin sonucu için beni arayacaklarmış. muhtemelen "çektik şoförün kulağını, bir daha yapmayacak" gibi bir cevap verecekler. yinede neticelerden haberdar etmek -ki çoğu zaman çok eğlenceli cevaplar veriyorlar- editlemek üzere...

  edit: aramak yerine bir e-mail gönderdiler.

  benim, kullandığım otobüs hatlarında** hemen hemen bütün otobüslerde klima çalıştırmama probleminden bahsetmiş olmama rağmen, bize aracın plakasını gönderin cevabı geldi. birde cevap olarak hazır metin gönderdikleri o kadar belli ki; gülme garantisi vermem boşa çıkmadı.
  yani burada; "sabah iş yerinize, akşam evinize gittiğinizde ilk iş bize bir e-mail ile bindiğiniz kliması çalıştırılmayan aracın plakasını/kapı numarasını bildirin" deniliyor. iyi de güzel kardeşim, klima çalıştıran şoförü size bildirsem, sizde bu şoföre bir plaket takdim etseniz daha kolay olmaz mı bu iş?

  bunun türkçesi; "ben bu otobüsleri denetleyemiyorum, denetlesem de her ne hikmetse caydırıcı cezalar uygulayamıyorum" demektir.
  hele belirttiğim iki hattın güzergahlarının aynı olmasına karşın aralarındaki irtibat kopukluğundan ve yolcularının fazla olmasına karşın seferlerinin azlığından kaynaklanan izdihamdan hiç bahsetmiyorum. geçenlerde, bindiğim durakta bir turist aracın hindistan'a gittiğini düşünerek kapıda asılı kaldı*

  bu yeni araçlar, yoğunluktan kaynaklanan izdihama son veremediği gibi, yeni sorunları da beraberinde getirdi. araçta toplasan 4 adet aşılabilir pencere var. yani klima çalıştırılmak üzere tasarlanmış araçlarda klima çalıştırılmıyor yada düşük seviyede çalıştırılıyor.

  velhasılkelam; iett'nin, yeni, genç, dinamik, karizmatik ve süper edelelere sahip istanbul otobüs işletmeleri a.ş. isimli bu kardeşi sınıfta kalmıştır.
 • iett'nin yavaş yavaş özelleştirilmesi sürecinin en önemli aşaması olan kurum. hacı abi sen şimdi hiuuuu alçak tabanlı hemi de klimalı otobüs getireyoz diye reklamlar yaptın. hiç utanmadan 2011 genel seçimleri öncesinde sanki belediyenin hizmetiymiş gibi tören bile yaptın bunlar için. tabi millet hemen alkış tutacak belediyemizin müthiş hizmeti diye. nereden bilecekler bunların ihaleyle işe başlayan sadece sistemi ve rengi farklı (havuz sistemi ) özel halk otobüsleri olduğunu? tamam bunlar göreve başladı hem alçak tabanlı hem de klimalı. ama bu ihaledeki şartlardan biri de tüm otobüslerin solo olmasıydı. zamanında körüklü iett araçlarının çalıştığı 146t, 146b, 78, 92, 31, 97m, 78m, 146m, vs. hatlardan iett otobüsleri çekildi ve bu hatlar normal halk otobüsleriyle otobüs aş araçlarına devredildi. peki körüklü araç takviyesiyle bile yolcu talebini zar zor karşılayan bu hatlarda salt solo otobüslerin çalışması ve buna karşın sefer miktarlarının bir türlü artamaması mevzusu? amaaaaan siktiret ihaleden iyi para kaldırdık ne olursa olsun amına koyayım.
  şimdilerde minibüs güzergahlarında çalışacak yeni hatlar için ihale 18-19 temmuz'da ihale yapacakken minibüsçülerin tepkisinden sonra tırsıp ihaleyi erteleyen kurumdur ayrıca.