şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aşağıda tüik gelir ve yaşam koşulları araştırması mevcut;

  http://www.tuik.gov.tr/…haberbultenleri.do?id=16083
  http://www.hurriyet.com.tr/…rtalama-geliri-27252596

  bu 2013'te yapılan çalışma.

  "istanbul bölgesi 18 248 tl ile ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir geliri en yüksek olan bölge oldu. bunu, 16 294 tl ortalama gelir ile batı anadolu bölgesi izledi. en düşük ortalamaya sahip bölge ise 6 920 tl ile güneydoğu anadolu bölgesi oldu."

  "türkiye'de ortalama hane halkı büyüklüğünü 3.7 kişi olarak belirleyen tüik'in verilerine göre yapılan hesaplamalar, ortalama yıllık eşdeğer gelirin kişi başına 3 bin 581 lira olduğunu gösteriyor."

  yani kişi başı ortalama gelir 3.581 tl olarak baz alındığında, istanbul'da kişi başına tufe endeksi yaklaşık 1.4 puan fazla olması gerekirken ikinci sıradaki izmir'den bile sadece 1.0 puan yukarıda. 0.4 puanlık bir fark var.

  yani, türkiye'de ortalama 3500 tl gelir varken istanbul için 5000 tl. pahalılık endeksine ortalama 1000 tl olacak bir kira istanbul'da yaklaşık 1.500 tl. bu 1.0 puanlık kısmına karşılık geldiğinden, geri kalan 0.4 puanlık kısım da giyinme, yeme , içme, sosyal aktiviteler kısımlarıyla örtüşmekte. bu da 500 tl'lik bir "artı" bütçe yapıyor. yani bunları size istanbul için +500 tl veriyor. anadolu'daki bir insana göre cebinizde para kalmış oluyor.

  özellikle anadolu'da işverenler tarafından önerilen maaşlar için birincil sırada gelen durumdur. en fazla duyulan ve kusma isteği getiren cümle budur;

  " istanbul'da alacağın 5000 tl ile geçinemezsin burada 2500 tl ile çok rahat geçinirsin"

  siktir lan.

  öncelikle bir işin niteliği ve insanın kalitesine göre maaş ya da para hakedilir, o şehrin konumuna göre değil. yaptığın işin 5000 tl maaşı hakettiğini düşünüyorsan şehir önemli değildir.

  gelelim pahalı mevzusuna;

  - benzin türkiye'nin her yerinde aynı parayla satılmıyor mu?
  - aynı araba kayseri'de 50.000 tl iken istanbul'da 100.000 tl mi?
  - internet, telefon, tv türkiye'nin her yerinde aynı ücret değil mi?
  - mobilya, beyaz eşya, kahverengi eşya vb ev eşyalar türkiye'nin her yerinde aynı paraya satılmıyor mu?
  - elektrik, su, doğalgaz istanbul'da 5 katı fiyata mı?

  hayır değil.

  geriye kalıyor kira ve sosyal aktivite.

  aynı yaşam tarzına sahipsen ne istanbul ne izmir ne ankara ne antalya ne bursa ne de başka bir yerde elindeki parayı harcayacaksın. buna göre yediğin yemek ve içtiğin içki fiyatlanacak. bugün azıcık düzgün bir mekana gitsen yemek 20, bir bira 12-13 tl yazacak. sinemaya gitsen antalya'da da aynı bilet istanbul'da da.

  her şehirde spor salonları var, kimi mahalle arası kimi sosyete. izmir'deki spor salonuna günlük 1 tl veriyordum, şimdi daha küçük bir ildeyim ve burada aylık 80 tl veriyorum. yani şehir küçüldü ama daha pahalı. yüzmek istersen, dönemlik en küçük şehrin üniversitesi bile 1500-2000 tl istiyor senden.

  ve en önemli mevzu;

  kira ve aile.

  karı-koca aylık 5000 tl maaş ile anadolu'nun bir şehri mi yoksa 10000 tl maaşla istanbul mu?

  tabiki istanbul. hem de daha uygun, her imkanın olduğu bir semtte otur. her iki şehirde de cebine aynı para kalacak.

  işte bu imkanı tek sağlayabilecek şehir istanbul. anadolu'da beyaz yakaya 3000 tl maaş çoğu kişi için hayal. ama istanbul'da neredeyse başlangıç ücreti. yukarıda saydığım tüm gider kalemlerinin her yerde aynı olduğu durumda;

  siz hangisini tercih ederdiniz?

  edit büdüt: hep düz kafa örnekler; haftada üç kere dışarıda yemek, yurtdışı tatili , trafik vs. yazın gelirinizi olsun bitsin bu iş. 7-8 bin tl gelirin var ve her şeyi yapıp pahalı diyorsan yolunacak kazsın. bodrumda lahmacun'a 80 tl yazmalı sana.

  arz talep dengesi kendi kendine oluşur ve fiyatı belirler. gelir kalemin yüksek ise gider kalemini de piyasa yüksek tutacaktır bu fiyatları gelirine göre pahalı yapmaz.

  istanbul pahalılık endeksi 2.5 civarındadır. ikinci sıradaki izmir'in 1.5. sen bu aradaki farkı maaş ya da gelir olarak kapatabilme imkanına hayli hayli sahipsen istanbul pahalı değildir. misal;

  istanbul, maaş: 4000 tl
  izmir, maaş: 2700 tl

  istanbul'da endekse göre konut gider 2.7, izmir'de 1.8 civarıdır.

  yani hemen hemen 1.0 puan derecesinde maaşını istanbul'da konuta daha fazla veriyorsun. yani;

  istanbul ile izmir arasındaki pahalılık toplam olarak 1.0 puan fazlayken bu sana oluyor 0.

  hadi git izmire? gitsene. ahaha gidemiyorsun di mi?

  ben her hafta eğlencenin dibine vururum, dışarıda yerim, her şeyin en iyisi bende olmalı vs dersen bunu endeks siklemez. kişisel tercihindir. çünkü en belirgin olan kira endeksidir. yani barınma.

  edit büdüt vol.2: gelen mesajlara ithafen;

  endekslerin puanlaması belliyken hala beyaz yaka 3000 tl almıyor, herkes beyaz yaka değil vs mesaj geliyor. bir beyaz yakalı yanında beş asgari ücretliyi getirir istihdam için. istanbul'a yığılırsan bu insanlar da gelir. ama asgari ücret asgari ücrettir. hakkari'de de aynı istanbul'da da. ama emin olun özel sektör maaşı çok çok farklı. eğer aldığınız para çok düşükse endekse göre izmir'de oturmanız yavaş yavaş intiharınız. çünkü gelirin üç sene sonra ki katı olmayacak. izmir'de skala 2000-3000 arası gider gelir. ama istanbul öyle değil işte. manyak pahalı ve gelirinle kompanse edemediğin bir yer olsaydı akıncılar gibi gitmezdin. trafikte 2 saat beklemen kimsenin umrunda değil, pahalılık da değil. birim fiyatlar her yerde aynı. ben de arabamı anadolu bozkırlarında 2 saaat bekleteyim, dur kalk yapayım hobi niyetine, aynı masraf bana da girer.

  istanbul'da yaşayanlar nasıl istanbul'da yaşamıyor herhalde deme özgürlüğünü buluyorsa bu arkadaşları izmir, antalya, adana, eskişehir, bursa, gaziantep'e davet ediyorum. o zaman kendilerinin nasıl körleştiğini, hayatın istanbul dışında da ne kadar zor olduğunu görecekler;

  yukarıdaki şehirler türkiye'nin istanbul'dan sonra önde gelen şehirleri. bugün hadi bakalım gidin izmir'de merkezi bir yerde 1000 tl'den aşağıya ev bulun. gaziantep şehitkamil'de zengin araplar nedeniyle en düşük kira 1200-1300 tl. bursa, türkiye'nin otomobil kalbi. gidin 2000 tl maaş tekliflerini duyun. adana, tarım merkezi. gidin bakalım adana'lı ağalar nasıl bir bir adana'yı terketmiş, adana'da iş imkanı yok.

  evet, bu şehirlerde kiralar tabiki düşük. tabiki gıda daha ucuz. ama 30 sene öncesini yaşamıyoruz. aynı faturaları ödüyoruz. aynı kredileri çekip geri faiziyle ödüyoruz. ama, tüm ülke bir şehire yığılmak zorunda kalıyor bunlar için. çünkü bu şehirlerde yaş 35 olmadan 2500-3000 tl maaşları göremiyorsunuz - ki bunlar en üst rakamlar. işte biz buna "gelir adaletsizliği" diyoruz. fazla kazanıyorsanız, pahalı sayılabilecek şeyler pahalı değildir. az kazanıyorsanız, daha düşük fiyatlı şeyler de ucuz değildir. bunun farkına varın. istanbul her zaman daha fazla kazanmaya açık bir yer olduğu için 15 milyon insan hınca hınç orada.
 • (bkz: nick-entry uyumu)

  istanbul'da 500 liraya ya merkezi yerlerde ahırda oturursunuz ya da istanbul diye esenyurtta 1+1 bulursunuz. diğer şehirlerde de eli yüzü düzgün 2+1 - 3+1 evlerin kirası 500-600 civarı.

  istanbul'da dışarıda 2 tavuk döner 2 ayrana 22 tl verirsiniz.

  istanbul'da bir yerden bir yere ulaşmak saatler sürerken diğer şehirlerde max 45 dakika ki o da şehrin iki ucuysa. (antalya kepez - lara, ankara kızılay - eryaman, izmir konak - çiğli vs.) istanbulda ise taksim'den mesela bağcılara dönmek 45 dakika ki en hızlı ulaşım araçlarıyla.

  istanbul trafiği

  insan kalabalığı ki bu ikisi bile insanın ruh halini bozmaya yeter.

  yalan değil gerçek olan durum
 • ali ağaoğlu sen misin?
 • bir hafta arayla stockholm ve istanbul'da aynı ayarda mekanlarda yemek yedim. istanbul'da cüzdanı içindekilerle beraber bırakıyordum. bir de kuzey avrupa pahalı derler. inanmayın. istanbul pahalı ve yaşaması zor bir şehirdir.
 • hiç araştırmamış bol keseden sallanmış tespit. istanbul'da 750 tl ye bodrum katı 1+1 bulursun; istanbul'dan çıktın mı o paraya saray yavrusu verirler. ayrıca sebze meyve gibi ürünlerin üretici ve tüketici arasında ki mesafeyi de kısalttığını düşünürsek istanbul dışında yaşamın hem daha kaliteli ve tazesini hem de daha ucuzunu alıp tüketebilirsiniz. bunun yanında zaman / fiyat ilişkisi vardır ki tadından yenmez.
  istanbul'da trafikte insanlık dışı ulaşım araçları (metrobüs vs) kaybettiğiniz zamanı hiçbir para birimi ile ölçemezsiniz. bunun yanında sosyo - ekonomik tarafı da vardır. evet antalya ve istanbul'da bilet fiyatları aynıdır ancak istanbul'da sinemaya gitmek için dışarıya adımını attığın andan itibaren sağlığında maddi manevi gitmeye başlar. onun için he canım he istanbul çok şukela şehir.
 • hep derim, bir ülkede maaş konuşmak abesse o ülkede adaletsizlik vardır.

  istanbul madem bu kadar rezil, pahalı, niye akın akın herkes gidiyor?

  çünkü pahalı değil. neden? aldığın maaşa ya da gelirin neyse artık ona göre.

  şu trafikte şu kadar harcıyorum ama, amsterdam'dan daha pahalı vs diyen arkadaşlar,

  not : x gelirim var diye lütfen belirtsinler.

  para için millet sibirya'da -40'ta senelerce çalışıyor, istanbul'a mı gelemesin amk?
 • antalya'da kışın günısı sayesinde beleşe sıcak su kullanırsın. sadece 1 ay soguk olur hava ısıtıcıya ihtiyac duyarsın. istanbul'da 800 lira doğal gaz faturası verirsin ki bu 800 lira ile zaten antalya'da en kral evi kiralarsın.
 • nusr-et midir nedir, onun fiyat politikasını belirlemek için baz aldığı şehir değil mi burası?