• (bkz: nick-entry uyumu)

istanbul'da 500 liraya ya merkezi yerlerde ahırda oturursunuz ya da istanbul diye esenyurtta 1+1 bulursunuz. diğer şehirlerde de eli yüzü düzgün 2+1 - 3+1 evlerin kirası 500-600 civarı.

istanbul'da dışarıda 2 tavuk döner 2 ayrana 22 tl verirsiniz.

istanbul'da bir yerden bir yere ulaşmak saatler sürerken diğer şehirlerde max 45 dakika ki o da şehrin iki ucuysa. (antalya kepez - lara, ankara kızılay - eryaman, izmir konak - çiğli vs.) istanbulda ise taksim'den mesela bağcılara dönmek 45 dakika ki en hızlı ulaşım araçlarıyla.

istanbul trafiği

insan kalabalığı ki bu ikisi bile insanın ruh halini bozmaya yeter.

yalan değil gerçek olan durum
  • bir hafta arayla stockholm ve istanbul'da aynı ayarda mekanlarda yemek yedim. istanbul'da cüzdanı içindekilerle beraber bırakıyordum. bir de kuzey avrupa pahalı derler. inanmayın. istanbul pahalı ve yaşaması zor bir şehirdir.
  • --- spoiler ---

benzin türkiye'nin her yerinde aynı parayla satılmıyor mu?
    --- spoiler ---

benzin her yerde aynı fiyat. hatta iç anadoluda 1-2 kuruş daha pahalıdır nakliye vb. masraflar yüzünden. ancak konya'da 15 km yolu 30 dakikada sabit tüketimle gidebilirken aynı yolu istanbul'da 1.5 saatte dur kalk yaparak gidebilirsin. yani istanbul'da kilometre başına harcadığın yakıt diğer illerin nerdeyse 3 katıdır. bir de arada köprü geçersen 1 litre benzin parasını da gişeye bırakırsın.
    --- spoiler ---

mobilya, beyaz eşya, kahverengi eşya vb ev eşyalar türkiye'nin her yerinde aynı paraya satılmıyor mu?
    --- spoiler ---

istanbul'da dolaplarıma kulp aldım, en ucuzunun tanesine 5 lira dediler, 10 kulp 50 lira tuttu, vida için ayrıca 5 lira paramı aldılar. ankara'da annemin kulplarını değiştirmek istedim, aynı modeli buldum, fiyatı 2.5 liraydı, 7 tane lazımdı, ucuz gelince gizliden sevinerek 20 lira uzattım, hiç pazarlık etmeyince sanırım adam kıyamadı, 2 liradan sayayım, ikramım olsun dedi, 14 liramı aldı. çıktıktan sonra vidayı unuttuğumu farkedip geri döndüm, adam güldü, vidasız mı verecektik, torbanın içine bak, bir avuç da vida attım dedi.

kısacası, istanbul haricindeki her yer hem ucuzdur hem de esnafı insandır, insaflıdır.
  • her gün 1metro 1metrobüs kullanarak işe gidip gelen insan 2.15+3.25+3.25+1.10= 9.75tl harcamaktayken 800tl altına şehir merkezinde kümes bulamazken istanbul pahalı değilse londra da pahalı değil. çünkü maaşlar daha yüksek.

ayrıca işe harcanan vakit küçük şehirde 8 saat mesai 1 saat öğle arası 30dk yol iken
    istanbulda 8 saat mesai 1 saat öğle arası 2 saat yol olmakta.

saatlik ücretinizi iş için harcadığınız toplam vakitle hesaplayın. yolda geçen vaktinizi de o iş yeri için harcamış oluyorsunuz çünkü.
  • ev kiraları, doğrudur pahalı. barınmaya verdiğin para haricinde ciddi yalandır ama. istanbulda 2 kişi 1000 tl ye de yemek yiyebilirsin, iki kişi 20 tl ye de yersin. tamamen tercihe kalmış bir durum.

adam iki tavuk döner ve iki ayranı 22 liraya alıyormuş ya lan. ne çok keriz var memlekette. ayrıca istanbul harici şehirlerde şehir merkezinde 2+1, 3+1 ler 500-600 liraymış. keşke şehir ismi de belirtilseydi burada, ciddi bir bilgi eksikliği var. şırnaktaki ev fiyatları mı, bayburttaki ev fiyatları mı bunlar? çünkü antalyada 500 liraya şehir merkezinde elektrik direği verirler sana en fazla. onu nasıl kullanacağın da sana kalmış artık.
  • istanbuldaki kiralardan haberi olmayan bir yazarın beyanı.

istanbulda, bilmem kaç katlık bir apartmanda 3+1 daireye 2500-3000 tl kira ödemek mi, yoksa atıyorum sakaryada arsa alıp bir dublex villa yapmak mı? aylık aynı parayı ödeyerek sakaryada dublex bir villada oturabilirsin. istanbulda ise kiralar adamın belini kırmakta.

ayrıca sosyal aktivite istanbulda kesinlikle daha pahalı. yani bu 7 tllik sigara değil 10 tllik sigara almak gibi bir şey. bunu aya, yıla vurduğunda fark yaratır en başta çok fazla fark yokmuş gibi gözükse de.

üstüne büyük şehir stresi yaşıyorsun. trafik problemi yaşıyorsun. şehir düzenli değil zaten. istanbul lan bu. bir barcelona falan değil. yolların önce evlerin sonra yapıldığı bir yer değil. ağzına sıçılmış bir şehir. medeniyetsizlerin şantiyeye çevirdiği bir şehir. ben hala öğrenciyim, ama ileride böyle bir seçim yapmam gerektiğinde küçük şehirden yana kullanıcam tercihimi.
  • aklıma ilk gelenler,

-konut fiyatları ve kiralar
    -en iyi ve ortalama arasındaki makas
    örneğin 400bin tl ye memleketimdeki en iyi evi alabilirim.
    -benzin fiyatı aynı, fakat 8 km yi 50dk da gittiğini düşün.
    -istanbul'da trafik kazası yapma riskin fazladır.

istanbul'da her şeyin en pahalısı da var, en ucuzuda. fakat istanbul demek daha fazla çalışmak, daha fazla trafik, daha az dinlenme, daha zor şartlar demektir.

aksini iddia eden istanbul'u ya hiç bilmiyordur, ya da istanbul'da yenidir.
  • istanbul pahalı değildir. biz fakiriz amk.
hesabın var mı? giriş yap