*

• grup ekin'in gün bizim kasetinde yer alan, sözlerinin bir kısmı kürtçe olan, bir şarkı. sözler salehe hesen' e ait.

"ayağa kalk
    kalk istanbul
    at üzerindeki yorgunluğu
    direnişin mevsinden
    sabahat'ın * sesi geliyor
    kürt kızının sesi"
  • 6 ekim 2009 tarihinde dinlendikten sonra sokaklara çıkmak çok farklı etkiler yaratmıştır.
  • şu direniş günlerinde sürekli dinlenmesi gereken şarkıdır.

http://www.dailymotion.com/…k-istanbul#.uakgm5xmutm
  • şarkının tam bu "direnişin mevzisinden sabahat'in sesi geliyor, kürt kızının sesi" kısmında, kentin sokaklarından, grev alanlarından, üniversite-lise sıralarından geriye düşmeyi, şekilsizleşmeyi, sinmeyi, sindirilmeyi, vazgeçmeyi, 'devrim' lafzını bile önemsizleştirecek bir hayata savrulmayı hatırlıyorum. 1996 1 mayıs'ından bu yana dalga dalga yayılan geri çekilmeyi, sistemin hayatın her damarına girip anti-faşist bir direnişle meydana gelen öz nitelikleri darmadağın edişini, tutunmaya çalışılan her mevziden kan ile şiddet ile sökülüp atılmayı (onca direnişe rağmen), radikal devrimci öğelerin birer birer zamansız-yanlış taktik uygulamalarla-sınıftan ve halktan kopmayla kendi çizgilerinden geriye birer tortu kalmasına sonuç veren o 'zemini kaymış' ısrarlığı hatırlıyorum. pek sevilen tabirle 'tasfiye olma' halini, daha fazla radikalleşme ile çözüm bulmaya çalışırken git gide hızlandırmaya ve gezi isyanı sürecini bu yüzden ıskalamayı hatırlıyorum.

ayağa kalkmaya çağırdığımız halkın, çağrılarımıza kulak vermeyişini...
hesabın var mı? giriş yap