şükela:  tümü | bugün
 • 12 cdden olusan, istanbul temali muzikler iceren arsiv.
  cdler sirayla soyledir ;

  1- sur (goksel baktagir)
  2- dusler (sami buyukozteki , ali akacca)
  3- dogu ruzgari (goksel baktagir)
  4- kopru (basar dikici)
  5- bogazici (goksel baktagir)
  6- gece (sami savni ozer*)
  7- saray (yurdal tokcan)
  8- baris (yinon muallem)
  9- huzun (goksel baktagir)
  10- kubbe (sadreddin ozcimi*)
  11- ask
  12- erguvan (murat salim tokac)
 • "klasik sazların ahenkle dansı"
  (bkz: http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=16175)
 • hepsi birbirinden harika 12 enstrümantal albümün bir araya gelmesi ile oluşmuş akustik yapım imzalı, sadece muhteşem kapak tasarımları ile dahi insanda satınalma hissi uyandıran bir mustafa demirci ve göksel baktagir projesi.
 • 7 ayrı bölümden oluşan ve her biri farklı konu başlıkları altında istanbul'un değişik bir yönünü anlatan fazıl say tarafından yeni bestelenmiş olan senfoni. ney, kanun, kudüm, bendir ve darbukanın da kullanıldığı senfoninin bölümleri;

  1.nostalji(nostalgia)
  2. tarikat(religious order)
  3.sultan ahmet camii(blue mosque)
  4. hoş giyimli genç kızlar adalar vapurunda(merrily clad young ladies aboard the ferry to de princes islands)
  5. haydarpaşa garından anadolu'ya gidenler üzerine(about the travellers to anatolia departing from the haydar pasha train station)
  6. alem gecesi(carousal night)
  7. final(finale)
 • final bölümü feryat gibidir.binlerce yıllık tarihinin ırzına geçilmiş,gökdelenlerle gecekondular arasında kalmış, mahvedilmiş ve günden güne cehennemden beter bir hale dönmüş bir şehrin feryadını duyurmuş fazıl. bir şehrin acı dolu isyanını yazmış bu bölümde...
 • bu akşam lütfi kırdar kongre sergi sarayında borusan istanbul filarmoni orkestrası tarafından gürer aykal'ın şefliğinde gerçekleştirilen türkiye prömiyeri ile salonda herkesi adeta kendinden geçirtmiş eserdir...ilk bölümüyle dinleyiciyi denizin içinden alıp yeditepe üzerinde yolculuğa çıkartmış, şehrin tarihine, şanına, acılarına ayna tutmuş, devamında evliyalara, haydarpaşa'ya, adalara selam çakmış ve en sonunda usulca yine denizin derinliklerine bırakmıştır...

  klasik senfoninin genel kalıbı olarak bilinen dört bölüm kuralı, şehrin nam-ı diğer yeditepe olması nedeniyle yerini yedi bölüme terketmiştir...
 • ben sevdim fazil say'in istanbul senfonisini. yapitin bazi yerlerinde, ornegin "tarikat" bolumunde, fazil say'daki igor stravinski (bahar ayini) etkilerini hissettim; ama bu hosuma gitti. dorduncu bolum "hoş giyimli genç kızlar adalar vapurunda", bu senfoninin scherzo'su olmus sanki.

  borusan istanbul filarmoni orkestrasi'nin yaptigi turkiye promiyerinin (25 aralik 2010) video kaydi cok iyi olmus, dvd'si ciksa yeridir; 1 ocak 2011 gunu, ntv'de iki kez yayinlandi.

  edit: 25 aralik 2010 bifo konserinin kayidi youtube'a konmus: http://youtu.be/njlnyssoxee
 • muhteşem bir fazıl say eseri. canlı dinlemek elzemdir.
 • fazil say, bu yapitin olusum hikayesini ve bolumlerini piyano basinda ayrintili bir sekilde anlatmis:

  http://bit.ly/fmkyly

  turkiye promiyerinin kaydini defalarca dinlemekten sikilmadim, kanimca fazil say'in magnum opus'u olmaya aday bir eser olmus bu.
 • senfoninin ikinci bölümü bir imperial star cruiser'ın ana motorları yanmakta olan bir rebel gemisini bordolaması ile başlar. bir clone bölüğü gemiye geçerken bir grup tie interceptor gemiden ayrılan kaçış modüllerini takip etmektedir. gemideki iki jedi master ve üç padawan ilk clone dalgasını püskürtür ancak clone'ların ikinci saldırısı çok daha şiddetli olacaktır. olaylar gelişir..