şükela:  tümü | bugün soru sor
 • edit 2: başka bir arkadaşımız az önce bana ulaştı, epeyi kapsamlı bir çalışması varmış bu konuyla ilgili neden boykot etmemiz gerektiğini en detaylı şekilde açıklayan arkadaşımız sanırım:
  (bkz: #74604798)

  istanbul taksicilerinin artık bir teröristten farkı kalmadığını düşünürsek uygulamamız gereken boykottur. adam dövme, mobing, çalışanın ayağına çelme takmaya çalışma(ki bu bir ülkeye yapılacak en büyük ihanetlerden biridir), hanzoluk, güvenilmezlik, para aşırmaya çalışmak hepsine sahip bu insanlar birisi işini iyi yaptı diye gidip karşısındakini dövüyor. bunlar yarın sizin çocuklarınızı da döver. bu ayıların çocukları babalarından gördükleriyle yetişecek ve sizin çocuklarınıza karşılarına çıktığında aynı darpı uygulayacak, bir yere alın terinizle gelmeye çalıştığınızda aynı çelmeyi takacak. bu ayılara karşı boykot uygulamalıyız ve taksiciler adam dövmekle işlerin çözülmediğini anlamalı artık. katılın, herkesi kattırın.
  edit: çaylak bir arkadaşımız başlık açamadığı için mesaj gönderdi olaylar şu şekilde gelişmiş:
  “olay yeri üsküdar sahil şehir hatları önü. tarih 8 mart saat gece 2 suları.bir karı koca belirttiğim bölgede uber'den parasını ödeyip iniyor. o esnada orada bulunan taksiciler kuşkulanıyor. adamın aracına gidip bi tanesi soruyor ‘sen uber misin’ diye. adam evet diyor. adamı araçtan indirip tartaklıyorlar, müşterileri araya giriyor filan. ”
  arkadaşa teşekkür ederim. en azından yapılan açıklamalardaki gibi taksici arkadaşların böyle bir şeye tenezzül edip etmeyeceğini(!) görmüş olduk.
  edit*: başka bir arkadaş gene ulaşmaya çalıştı şu şekilde bir olay geçirmişler:
  “ankara'dan 80 kişilik bir grupla istanbul'a hem eğlenmek hem de üniversitedeki öğrenci klübümüzün etkinliğine katılmak için gitmiştik. taksim'de bir gece klübünde geç saatlere kadar kaldıktan sonra 80 kişiyi tekrar otele götürmek için parça parça uber çağırmaya başladık. ilk uberimiz geldi ben ve 5 arkadaşım bindik ubere. ama bir sorun olduğunu fark ettik. ara sokakta bir taksi önümüzde bir taksi arkamızda olmak üzere uberimizi sıkıştırdılar. biz araçtan inmedikçe de yolu açmayacaklarını söylediler . taksiciler uber şoförümüzü araçtan indirmeye ve tartaklamaya başladı. adamı öldürmelerine müsade etmemek için apar topar arabadan indik. işi inada bindirip orada bekleyelim uberimizle gidelim dedik ama ortam gittikçe kızıştı. taksiciler grubumuzdaki erkeklere de sataşmaya başladı. yaklaşık 1 saat sonra uber şoförümüz dahil hepimiz pes ettik. taksiciler bizim durak hemen ilerde oraya gidin yoksa sizi göndermeyiz burdan dediler. 80 kişi taksi durağında bulunan tüm arabalar ve kalanlar da yoldan geçen taksilere bindirilmek üzere 20 araçla otele doğru yola çıktık. biz hala olayın şokunu atlatamamışken otele geldiğimizde bazı araçların taksimetre açmadığını gördük. hep gittiğimiz yol bizden daha iyi mi bileceksiniz 25 lira tutuyor dediler. inip önde taksimetre açan araçlardan bir tanesine soralım dedik, bu taksicimizi daha da kızdırdı. çünkü asıl tutar 15 liraydı. uberimizi de şu şekilde sıkıştırmışlar, sokak başında bizim çıkmamızı bekleyen bir taksi varmış, kalabalık olarak giriş yaptığımızı görünce çıkışımızı kaçırmamak için biri sokak başında biri sokak sonunda beklemiş. biz uberi çağırınca da hooop kıstırmışlar bizim aracı. polis çağırdık 45 dakika kimse gelmedi. bir ara bir polis aracı devriye geziyormuş o da kavgayı gördüğü halde yoluna devam etti. aileme de anlatamadım olayı içimde kaldı.”
  gördüğümüz üzere olayların ardı arkası kesilmiyor. çok masum emektar taksicilerimiz gayet normal bir şekilde tirilyona aldıkları plakaların hakkını böyle savunuyor. bu kadar parayı yatıracak başka bir yatırım aramayan güzel insanlarımız(!) kendini değiştirmektense acındırarak yüzeye çıkmaya çalışıyorlar. daha çoook çalışın arkadaşlar! duygu sömürülerinizi kendinize saklayın.
  bu arada twitterda #seninleyizuber şeklinde bir tt çalışması var arkadaşlar. ilgilenenler bakabilir.
  burada yaşanmış bir olay daha var: (bkz: taksicilerin haram para sevdasi)
  haber kaynakları:
  (bkz: taksicilerin uber çağırıp şöförü dövmesi)
  (bkz: orospu çocuğu taksici)
  (bkz: taksicilerin uber şöforüne saldırması)
  (bkz: taksicilerin yine über şöförü dövmesi)
  (bkz: şişli’de uber sürücüsüne saldıran taksici)
  *
  *
  *
  *
 • bu taksici kesiminin uber karşısındaki tek savunması kazançlarının vergisini ödedikleri, uberin ise vergisiz kazanç sağladığı iddiasıdır. bu tabi ki koca bir yalandır ve tamamen devleti kendi tarafına çekme amaçlıdır.

  taksiler, basit usulde vergi mükellefidir. göstermelik olarak üç kuruş vergi ya öderler ya ödemezler. gider göstermek için istedikleri tamirci ya da akaryakıt istasyonundan istedikleri kadar fatura kestirirler. her ay kdv beyannamesi vermezler mesela. kestikleri fiş, meslek odası tarafından verilir ve siz fiş alsanız dahi onun kdv sini indirim konusu yapamazsınız.

  taksiye binmeyin ama binmek zorunda kalırsanız lütfen vergi levhasını göstermesini isteyin. ne demek istediğimi daha net anlarsınız.

  taksiciler siz istemeden asla fiş kesmezler.

  uber firması dünya çapında faaliyet gösteren bir şirkettir. ve vergilendirilir.
 • yapılması gereken boykottur.
 • istanbul'da yaşayan ve zaman zaman taksiye binmek zorunda kalan bir insan olarak tam destek verdiğim boykot.

  eğer yine bir şekilde taksiye binmek zorunda kalırsam bunu şoförün yüzüne karşı da söyleyeceğim ve bir şekilde arkadaşlarına da iletmesini isteyeceğim.

  bitaksi, itaksi gibi uygulamaların başarısız olmasının sebebi de yine bu şoförler. işine geldiğinde sistemi açıp, iş varken kapatan bu çakallar yüzünden hiçbir inovasyon tutmuyor.

  yahu gideceğim yeri bilmediğim için harita uygulamasını açınca bile rahatsız olup, dolaştırmıyorum merak etme diye racon kesen adamlar bunlar. bir ara navigasyon getirmeleri de zorunlu kılınmıştı ama onu da ötelediler bir şekilde.

  gitsinler artık 1.7 milyon olan taksi plakalarının parasını çıkarmak için günde 300 lira üzerinde para kazansınlar bakayım. 300 liranın altında kaldıkları her gün bu adamlar zararda. plaka sahibine değil de uber'e tepki gösterecek kadar da cahiller.
 • sonuna kadar destek verilmesi gereken boykottur.
 • uber tüketicinin değil, rantçının sorunu olmuş.
  taksi kullanmayın,kullandırtmayın.
 • daha geçen hafta takside sıkıntı yaşadım. yıllardır kullandığım duraktan araç çağırdım, geldi yakında bir yere gideceğimi söyleyince bir sinir bir sinir. ani frenler, deli gibi kullanmalar derken sağ salim varabildik diye şükrediyordum ki dönüp bana "hadi in git" dedi. kabalıkta sınır tanımıyorlar.
  tanım: desteklediğim kampanya
 • desteklediğim boykot. sen adam gibi düzgün hizmet ver kimse ubere mubere falan bakmaz arkadaş ama sen ne yapıyorsun? akış halindeki trafikte arabanı zonk diye durdurup uber taksiye bıçakla saldırıyorsun! trafik kuralını ihlal, mala zarar verme, tehdit gibi en az 3 suç birden işliyorsun ondan sonra "ühüüü uber taksi hakkımızı alıyor" diye ağlıyorsun!
 • boykot için değil ama dolandırılmamak, taksiciden laf işitmemek için zaten uber taksi kullanıyorum.
 • bence boykotla birlikte taksicileri bilgilendirme çalışması yapılması gerekiliyor.
  bak bundan 10 sene sonra senin mesleğin kalmayacak taksi plakası değeri de kalmayacak. yeniliğe karşı direnmen ancak senin zararına olur. bir an önce kendi geleceğin için yeni planlar yap.