şükela:  tümü | bugün
 • ilk istanbul tasarım bienali’nin teması "kusurluluk / imperfection. "13 ekim-12 aralık 2012 tarihleri arasında yapılan bienal iki ayrı kuratörün hazırladığı iki sergiden oluşuyor. istanbul modern'deki serginin adı "musibet/ büyük dönüşüm ekseninde, tasarımda bağlam ve anti-bağlam’ın estetizasyonu" ve kuratörü emre arolat. adhokrasi isimli ikinci sergi ise galata özel rum ilköğretim okulunda ve kuratör joseph grima.

  bienalin internet sayfası
  http://istanbuldesignbiennial.iksv.org/?lang=tr
 • açılış filmi musibet sarraf galeyan mekanik tarafından hazırlanmıştır. istanbulda yaşayan herkes izlemelidir kanımca.

  http://www.youtube.com/watch?v=vnpq9hmorxa
 • bienal kapsamında "yaratıcı film kuşağı" 5 kasım günü başlıyor imiş.
  http://www.kalemsuare.com/…nalinin-yaratc-film.html
 • yönetmen werner herzog'un belgeselleri 1-11 kasım arasında istanbul modern sinemada olacak. programla ilgili ayrıntılı bilgi için; http://bit.ly/vdtt44

  "çağdaş çin sanatına bir bakış" sergisi 25 kasım'da bitiyor. çin kültürüne ilgi duyanlar görmesi gereken bir sergi. http://bit.ly/revhh2

  fotoğraf tutkunları, istanbul modern'de bank of america koleksiyonundan örnekler sunan bakış sergisi"ni görmeliler. http://bit.ly/uf1ikq

  ayrıca istanbul tasarım bienali 13ekim-12aralık arasında düzenlenecek. ilgili afiş için; http://b1211.hizliresim.com/13/6/fplk4.jpg
 • istanbul'da düzenlenmesi biz tasarımcılar için bir nimet olan etkinlik. ayrıca bienal için şöyle bir uygulama yapmışlar. sebil gibi bilet dağıtıyormuş.
 • 1. istanbul tasarım bienali'ni tasarımla ilgilenenler mutlaka görmeli.
  bit.ly/rpxx58
 • bu yıl ilki gerçekleştirilen ve istanbul modern'deki sergisine bugün gitme şansı bulduğum bienal. sergiyi gezerken ''biz bu şehire n'apıyoruz ya'' diye içinizden geçirmemeniz elde değil. etrafımızı saran sıfır ekolojik - ultra sikimsonik kentsel dönüşüm projeleri sonucu istanbul'un ne hale geleceğini görmek beni korkuttu şahsen.

  ''istanbul-o-matik'', ''olağanaltı (infraordinary)'' ve ''istanbul:kentsel kılık'' aklımda kalan, görülmesi gerekir diye düşündüğüm güzel projelerden birkaçı.
  ama özellikle aydan çelik'in yaptığı ''inşaat ya resulullah'' içinde bulunduğumuz dönemi öyle güzel özetlemiş ki, gerçekliği iç acıtan cinsten.

  12 aralık'a kadar açıkmış, vakit ayırın ve gidin derim.
 • özellikle kentsel dönüşüm savunucularının güzellikle ya da zorla götürülmesi gereken sergi. aktif strüktürler projesi gibi bir kaç eser dışında herkesin anlayabilmesi amaçlanmış, o şekilde düzenlenmiş.

  40 nasihat, istanbul: kentsel kılık, bomba, giyinmek ve giydirmek üzerine: osmanbey'e bakmak gibi eserlerle birlikte benim gibi çabuk sıkılanlarda özet geç piç hissi uyandırmayan"burda sanatçı ne anlatmak istemiş" konulu uzun metinlere gerek duymayan en beğendiğim eser istanbul-o-matikti.

  "inşaat ya resulullah" isimli eserde sanatçının kattığı bir şey göremedim cümle kendi başına artık çok şey anlatıyor zaten ama o da eser sahibine ait bir cümle değil.

  "hassas ritm" de bahar korçan "ben modacıyım ve tasarımımın içinde muhakkak giysi olmalı" diye düşünmüş, galata sakinlerinin görüntüleri bulunan ekranları giysilerin arkasına "yerleştirmek" suretiyle bienalde var olma çabası göstermiş. daha anlayamacağımı düşündüğüm eserler görmeyi beklerken duvara "giysi takası" yazarak tüketim toplumunu sorguladığını iddia eden dümdüz eseri anlamamış olmak benim için değişik bir deneyimdi.

  musibet gezilmeden adhokrasinin havasının yakalanamayacağını düşünüyorum. yiyecek yazıcısı gibi aslında farklı bir numarası olmadığı halde isminden dolayı dikkat çeken eserler dışında yalın ayaklı mimar gibi gerçekten görülmesi gereken, tespit ya da yakınma dışında çözüm sunan/vaadeden eserler de var.
 • girişteki tanıtım yazısında umursuz yerine umarsız kelimesini kullanarak bir galat-ı meşhur yapmış bienal. mesleki deformasyonlarım yüzünden kotarılan onca işi de görmezden gelecek değilim tabii. gerçekten de söyleyecek sözü olan işler vardı.

  bu arada taksim civarı 1942'de sahiden bombalandı mı? yoksa o belgesel de, bir zamanlar bir başka bienalde sergilenen mustafa kemal'in gizli sevgilisinin emval-i metrukesi meselesi gibi kolpa mıydı, bilemedim, merak içindeyim.
 • bienalin en faydalı ürün ve düşünce kanalı olarak:new city reader