206 entry daha
  • kurumlar ya da kisiler hakkinda yazmamaya gayret etsem de, sozlukte okuduklarimdan sonra, hakkinda benim de birseyler soylemek istedigim koklu kurulus ya da kurum.

12 sene once kapisindan bir daha donmemek uzere ciktigim bu kurulusa zaman icinde cesitli nedenlerle yolum dustugunde mezuniyet sirasinda hissettigim kacma arzusunun ne kadar hakli bir duygu oldugunu gordum zaman icinde.

yasadigim spesifik vakalardan cikardigim dersler beni bir kurumun gelecegi olup olmadigi noktasinda temel kriterlerin ne olacagi konusunda aydinlatti. bunlari burada paylasmak istedim; hakkinda girilen 250 entryden sonra niteligi konusunda hala bir karara varilamamis bu tarihi kurum icin son gorevimi yapmak istedim.

1 - itu bir egitim kurumu degildir - itu egitim kurumu olmaktan cok uzaktir, cunku itu ogrencilerini dusman olarak gorur. bu yuzden bir bogazici ogrenci islerinden sorumlu bir ogretim gorevlisi asilan bir afis nedeniyle ofisine gelen polislere "burasi bir egitim kurumu, burada sizin borunuz otmez, bana ruzgar yapmayin" diyebilirken bir itulu'de bu cikisi goremezsiniz.

2 - (ilk maddenin bir acilimi olarak) itu'de ozgurlukler kisitlidir; kaliteli bir egitim icin ogrencilerin ozgurce dusuncelerini ortaya koyabilmeleri gerekir. ama itu'de, bir derste hocanin argumanini reddederseniz, yil sonu notunuz kirpilir.

3 - itu'de hocalarla iyi gecinmek zorundasinizdir, aksi takdirde kanaat notlari hep aleyhinize olur. eger hocalarla iliskileriniz, yapmacik olsa bile sevecen degilse, curve'de hep geri kalirsiniz.

4 - itu'de ogrenmenin birinci temel prensibi cignenebilir: geri bildirim (feedback) alamazsiniz. sinavlara girip cikarsiniz, odevlerinizi verirsiniz, ama sadece ve sadece yil sonundaki basari notunuzu gorursunuz. boylece bir sekilde beklediginiz (neyi bekliyorsunuz, bilinmez tabi ki) notu alamamissaniz, itiraz etme yolunuz da kapanmis olur. ne ironiktir ki, bu uygulamayi kendilerini toplam kalite'ye adamis ogretim gorevlileri yapar; donguler ve geri bildirimler uzerine kurulmus bir sistemi size oven adamlar size notlarinizi soylemezler, sizin elinize koz vermek istemezler, islerini zorlastirmak istemezler. mesela bogazici'nde, sinavlar aciklandiktan sonra, asilan bir duyuruda "su bina su odada su saatte gelip kagitlariniza bakabilirsiniz" yazar.

5 - itu'de nitelik degil nicelik onemlidir - odevleriniz ne kadar kalinsa, o kadar iyi not alirsiniz. deli sacmasi projeler verilir, "git bir fabrikaya surecini incele denir" size, gidersiniz, muhatab bulamazsiniz, iceri girip birkac foto cekersiniz, sonra orada gozunuze carpan bir yerin ya da isin surecini "dolu dolu" analiz edersiniz. cektiginiz fotolari da eklersiniz odevin arkasina, varsa, fabrikadan aldiginiz ivir zivir brosurleri de koyarsiniz, gittiginiz belli olsun istersiniz, hem de hacimli olsun calisma dersiniz. renkli baskinin bu kadar kolay olmadigi donemlerde renkli kartusu bitirme pahasina grafiklerinizi renkli basarsiniz. sizi tatmin etmeyen bu odevi ders cikisinda masanin uzerine gururla koyarsiniz, diger odevlere bakarsiniz, sizin kadar sansli olmayan gruplarin 5-10 sayfalik odevlerine acimayla karisik kucumseme ile bir bakis atar, sonra odevin potansiyel degeri icin diger kalin odevlerin sayisini anlamaya calisirsiniz. sizin gittiginiz tesise kiyasla reputasyonu daha yuksek bir kuruma giden kisilerin odevlerinin 100 olacagini varsayar, kendi odev notunuzu - aciklanirsa tabi - tahmin etmeye calisirsiniz.

6 - itu sekilcidir (bir onceki maddenin cikarimidir dogal olarak, ama vurgulamak gerekir), o yuzden de %25 falan ingilizce egitim verir, sirf ingilizce egitim veriyoruz demek icin. ingilizce konusan kac kisi var, ona bakmaz mesela. ders icerikleri analiz edilmez, mufredatin yenilenmesi adi altinda isimleri cok da aciklayici olmayan suslu dersler konulur programa, ama eski dersler korunur. eski hocalar ve verdikleri dersler baki kalir.

7 - itu global degildir - 3. sinifta gidip bir hocaya - yurtdisinda mba yapmak istiyoruz, ama is tecrubesi istiyorlar, bunu nasil hallederiz? diye sorarsiniz. aldiginiz cevap size itu'nun vizyonunun sinirlarini cizer: "toefl'dan cok iyi bir puan almaniz lazim". aslinda sasirtmaz bu sizi, cunku itu "isi dogru yapma" ekoludur, kendisi isini dogru yapmasa da; bu haliyle "dogru isi yapma" ekolunden farklidir, bu yuzden prosedurlere takilip kalmistir itu insanlari, obsesiftirler. acik bir kultur degildir itu'nun kulturu, ezbere dayali bir egitim sistemi vardir, ezberin (prosedurun) disina cikilmasini istemez hocalar, size hala 60 yasina geldigi halde ogretim gorevlisi sifati olan bir adam gelip matematik dersi verebilir, defterdeki sorulari sorar sayilarini degistirerek.

boyledir itu, zamanla degismedigini gozlemledim sozluk'te...

buradan cikaracagimiz dersler vardir tabi ki, "asla itu'ye gitme degildir" bu ders, itu'den bir sekilde cikis mumkundur, hic olmazsa mezun olur insanlar; onemli olan hayatin geri kalaninda, ozellikle is hayatinda "ituesque" bir kurumdan uzak durmaktir.
  • verdiği diplomayla şahsımı küplere bindirmeyi başarmış üniversitedir. neden mi? efendim şöyle izah edeyim...maden mühendisliği bölümü için yetkin mühendislik zırvası yürürlükte değilken bile, öğrenci diplomalarında "mühendis" ünvanını kaldırmışlar, yerine (ne kadar düşündüklerini çok merak ediyorum bu cümleyi) "maden mühendisliği programında lisans derecesini yetki ve sorumluluklarıyla almaya hak kazanmıştır" yazmışlar....diplomayı alıp, benden evvelki dönemlerde mezun kişilerin diplomasında "maden mühendisi" ünvanını görünce haliyle sordum öğrenci işlerine nedir bu diye...aldığım cevap şuydu: yaptılar işte birşeyler.... (diğer üniversitelerde ya da itü nün diğer mühendislik branşlarında aynı uygulama var mı acaba şu an onu araştırmaktayım)
    mezuniyet günümde, "bu okulla ilgili hiç anım kalsın istemiyorum" dediğimde ne kadar haklı olduğumu birkez daha anladım...benim gözümde, gerekçesi ne olursa olsun, böyle bir ibarenin açılımı : "biz öğrencimize mühendis diyemeyecek kadar eğitimimize güvenmiyoruz" dur...asırlık okul olmakla otomatikman kaliteli okul olunmuyor demekki...

ayrıca kampüsteki son anım da, "aa mekik servis koymuşlar süper be" diyip bindiğim servise 25 kuruş ödemek durumunda kalmış olmam. boşuna "itü üniversite değil holding" demiyorlar tabi....
1518 entry daha
hesabın var mı? giriş yap