şükela:  tümü | bugün
1411 entry daha
 • tercih edeceklerin bazı önemli hususları dikkate alması gereken üniversite. fakültelerden bağımsız, okul genelindeki en büyük problemlerden biri ders seçimidir. ders seçim saatinde bazı trickleri uygularsanız bir hafta boyunca bilgisayar başında kontenjan arttırımlarını takip etmek ya da okul açıldığında dersi almak için yalvarmak zorunda kalmazsınız. sizi birkaç adım öne geçirecek bu trickleri soracak olursanız birincisi javascript kodu(crn doldur) kullanmanız. ikincisi ders seçiminden 15 dk önce sisteme girip ders ekle/çıkar sayfasına kadar gelip (girmeden) beklemek. zaman gelince ders ekleme butonuna tıkladığınızda ilk denemede girmek düşük ihtimal. bu anda kesinlikle sayfayı yenilemeyin sistemden atılırsınız. geri tuşuna basıp tekrar ders eklemeye tıklayın. üçüncüsü ise sistem saatinin 2 dakika ileride olduğunu bilmek. (09:58’de sistem açılır). tabi hiçbir şey derslerinizi almanızı garanti etmez.

  bu aşamalara gelebilmek için derslerinizin açılmış olması ve saatlerinin çakışmıyor olması gerekli. özellikle makina fakültesinde 3 saatlik dersler bile 2+1 saat şeklinde haftada iki gün yapılıyor. bu da derslerin çakışma ihtimalini çok fazla arttırıyor. mesela sabah 8.30-9.30’a konan bir saatlik ders nedeniyle o gün sabah 8.30’da başlayan hiçbir dersi alamazsınız. öğlen 1.30’a aldığınız dersi de 4 saat boyunca beklersiniz. gününüz piç olur.
  makina fakültesinde sarmaşık gibi olan önşart diyagramı var bi de. 2. sınıfta kaldığınız ders okulunuzu uzatabiliyor.

  bunlar sadece ilk bakışta akla gelen dersler ile ilgili problemler. hocalar, yaz okulu, staj, erasmus, yurt eksikliği, yemekhane başka bir entrynin konusu olur.
 • mezun olduğunuzda güzide bir mühendis olacağınız, türkiye'nin en eski üniversitelerinden biri.

  bitirdiğiniz takdirde iş bulma konusunda eliniz çok güçlü olacaktır. fakat burada bir diğer önemli konu da şu ki, kendinizi okulda iyi geliştirmelisiniz. öğrenebildiğiniz kadar bilgisayar programı öğrenin. dersleri iyi anlamaya çalışın. ezberleyerek geçmeyi değil, öğrenerek geçmeyi amaçlayın.

  hakkını verdiğiniz takdirde piyasada kriz ortamında dahi rahatlıkla iş bulursunuz. " ben de itü mezunuyum ama hiç iş yok " diyenleri duyduğunuz da emin olunuz ki bu kişiler okulda bir şey yapmayıp öyle ya da böyle bir şekilde mezun olmuş kişilerdir.

  not ortalamasının pek bir önemi yok. yani dil bilmeyen, program bilmeyen ama 3.50 ortalama yapmış birindense, stajlarında proje yapmış ve program bilen 2.20 ortalama ile mezun biri çok daha rahat iş bulur. not ayrıntıdır. bazen dc aldığınız dersi çok iyi öğrenirsiniz, aa aldığınız dersi ezberleyerek geçmiş olabilirsiniz.

  okulun hakkını verdiğiniz takdirde ömür boyu taşıyacağınız itü apoleti her zaman işinizi kolaylaştıracaktır.

  unutmadan söyleyelim, istanbul dışından geliyorsanız 2 okuldan mezun olursunuz : istanbul ve teknik üniversite. bu dediğimi tek başınıza istanbul'da 4-5 yıl yaşadıktan sonra anlayacaksınız ve "dünyanın her yerinde ayakta kalırım" özgüveniyle tanışacaksınız. ankara'da, izmir'de öğrencilik yapmaktan çok daha başkadır istanbul'da öğrenci olmak. şehir anlamında da kendinizi geliştirirseniz, şehrin olanaklarından doğru yararlanırsanız diğer şehirde okuyanlara göre çok daha donanımlı biri olarak yaşama atılırsınız..
 • makina fakültesindeki derslerin önşartlarını görmek için, tık.

  ha bu kadar delirdiniz ve makina yazacaksınız diyelim, (#91221648) no'lu entry'de belirtildiği gibi arkadaşın anlattığı crn no'ları kopyalamak için, şu siteyi kullanabilirsiniz.

  makina yazdıysanız kolay gelsin, 4 sene sonra (bitirebilirseniz tabi *) dünyaya geri dönmeniz dileğiyle, esenlikler dilerim.
2 entry daha