şükela:  tümü | bugün soru sor
  • öncelikle şunu söylemeliyim bu kurumdan burs almak imkansız gibi bir şey, eğer aldıysanız sizi tebrik ediyorum. burs süreci hakkında bahsetmek istedim belki ileride bu burs mülakatına gireceklere yol haritası olur diye. burs başvuruları her yıl eylül-ekim ayları gibi başlıyor ve aralık ayına kadar mülakat süreci devam ediyor.

internette kendi sitelerinde doldurduğunuz forma göre sizi çağırıyorlar ve yanlış bilgi vermemeniz lazım çünkü gerçekten tüm belgeleri didik didik ediyorlar ve 1 tane bile eksik belgeniz varsa başvurunuzu kabul etmiyorlar.

ben ve arkadaşım başvurduk bursa. benim annem emekli ve sadece 1500 lira gelirimiz vardı. şimdi diyorsunuzdur kesin almışsındır bursu ama hiç öyle olmadı mülakata bile kalamadım. bu arada üniversitede derece yapmış biri olduğumu da belirteyim. arkadaşımın babası işsiz, annesi çalışıyor ve aylık 2500 lira kazanıyor. ayrıca 1400 lira kira veriyorlar. arkadaşımı mülakata çağırdılar. mülakata onunla beraber gittim destek olmak için. mülakatları herkesin duyabileceği bir şekilde yapıyorlar. mülakatın yapıldığı yerin hemen önünde sizde oturuyorsunuz. dolayısıyla her şeyi duyabiliyorsunuz. bence bu kötü bir şey belki özel bir durumu var öğrencinin neden onun özelini herkes duysun? koskoca binada ayrı bir yerde mülakat yapmak çok mu zor ?

gözlemlediğim kadarıyla belgesinde en küçük eksik olanın başvurusunu kabul etmemişlerdi. mülakatı biri 25-30 yaşlarında bir erkek ile 30-35 yaşlarında bir kadın yapıyordu. bu mülakatı yapan kişilerde de tutarsızlık vardı. erkek çok acımasızdı en küçük bir eksikte başvuruyu kabul etmiyordu. kadın ise daha hoşgörülüydü hatta o kadar hoşgörülüydü ki bir öğrenci, başka bir arkadaşı için başvurusunu yaparken(arkadaşı yurtdışındaymış), bu öğrenciye; “sana mail gelmedi mi mülakat için” diye sordu. bu kişide evet mail geldi ama mülakat tarihini kaçırdım dedi. kadın da; “madem buraya kadar geldin sende başvurunu yap” dedi.

hatta kendi bilgisayarından o kişinin e-devlete girip belgelerini çıkarmasını sağladı. ayrıca şunuda demeliyim ki bu öğrenci o kadar isteksizdi ki başvurmayacaktı, kadın görevlinin zorlamasıyla başvurdu diyebilirim. bir ara erkek görevli bile kadına baktı sen ne yapıyorsun der gibi. kısacası şanslıysanız kadına gelmeyi dua edin mülakatta. gerçekten çok esnek biri!

arkadaşımın mülakatını erkek görevli yaptı. yukarıda dediğim gibi arkadaşımın annesi 2500 lira kazanıyor, babası işsiz ve kira olarak 1400 lira veriyorlar. kısaca 1100 lira ile geçinmeye çalışıyorlardı o dönemde. akrabalarının destekleri olmasa belki de temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacaklardı. bu kısa girizgahtan sonra mülakatı anlatmak isterdim ama erkek görevli 1000 liradan fazla geliri olanların başvurusunu kabul etmediklerini söyledi. arkadaşımın hiçbir evrağına bakmadan mülakat bitti.

evet 100 lira fazla geliriniz olunca milyarder oluyormuşsunuz. merak ettiğim şu sizin sınırınız varsa neden mülakata çağırıyorsunuz baştan elesenize. çok mu zor telefon açıp tekrardan sormak sizin geliriniz tam olarak ne diye. bir de mülakat öncesi sanki abd vizesine başvuruyorsun gibi evrak istiyorlar. bu evrakların toplaması 1 hafta alıyor. sonrada 100 lira ile sınırı geçtiniz diye evraklarınıza bile bakmadan sizi kovuyorlar.

arkadaşımın gözleri doldu mülakat sonrası onu teselli ettim uzun süre. ve hep şunu düşündük acaba kadın görevli olsa yine böyle mi davranırdı diye. en büyük problem mülakatı yapan kişilerden birinin çok kuralcı öbürünün ise çok esnek olması. bu da sizin burs alıp alamama durumunuzu etkiliyor. ayrıca merak ettiğim şu 1000 lira ile kim bu dönemde geçiniyor. dediğim gibi buradan burs almanız için aileniz ölmüş olup sizin de sokakta yaşamanız lazım.

mutlaka ihtiyaç sahibi birçok kişiye burs veren bir kurumdur kendileri. ancak burs şartlarını yeniden düzenlemeleri gerekiyor. ayrıca mülakatı yapan kişilerin de öğrencilere eşit davranmasını sağlamaları gerekmekte. ya tamamen kuralları uygulasınlar ya da biraz da halden anlayıp esneklik yapsınlar.