şükela:  tümü | bugün
  • istanbul'un birçok ilçesinde yapılan anketlerin üsküdar ayağıdır.

üşenmedim, saydım, oranladım:

parti: anketteki oyu (7 haziran / 1 kasım)
    akp: %69.5 (42-48)
    chp: %14.4 (32-33)
    iyi: %11.6
    mhp: %2.9 (11-9)
    sp: %1.3 (2-1)

ankete göre geçen seçimlere oranla akp çok artmış, sp yerinde saymış, diğerleri hep düşmüş. üsküdar birçoğunun sandığı gibi aslında akp'nin kalesi değil. ona rağmen çok yüksek çıkmış. yine de anketi yapanların tarafsız olabileceğini düşünüyorum. "bittiler, gidecekler, çöküyorlar" diyen arkadaşlarımız fazla umutlanmasın.

bir de "hiçbirine oy vermeyeceğim" diyenlerin en az %80'inin kameralara oynadığını düşünüyorum. belki de tamamı gidip oy kullanacak.
  • maltepe

parti: anketteki oyu (7 haziran / 1 kasım)
    chp: %44.1 (41-42)
    akp: %33.8 (34-39)
    iyi: %11,7
    hdp: %3.9 (9-7)
    mhp: %3.9 (10-9)
    sp: %2.6 (1-0)

chp'de küçük bir kıpırdanma var, akp kendi standartlarında, iyi burada da mhp'nin oyunun çoğunu almış, hdp'de düşüş görünüyor (sokak röportajında hdp seçmeninin tercihini gizlemesi anlaşılabilir)

oy verdiği partiyi duyamadığımız ama gerekçesini anlatan 2 muhalif var. bir de oy verdiği partiyi duyamadığımız, sadece sonundaki p'yi duyduğumuz bir kişi var. böyle hataları bir daha yapmazlar inşallah. 2 parti arasında kalanları ağızlarından çıkan ilk partiye yazdım.

maltepe sonuçları üsküdar'a oranla önceki seçimlerle daha çok örtüşüyor, daha gerçekçi görünüyor.
  • çok fazla ciddiye alinan roportajlardir.

temsili acidan hicbir bilimsel yani yoktur zira “bakirkoy secim roportaji” deyip bakirkoy cumhuriyet meydaninda yapiyorlar ki o meydanda bakirkoy’de ikamet eden sayisi %20 bile degil. keza kadikoy diye iskele meydan’da besiktas diye carsi meydani’nda.

normlade beskitas’ta muhalefet %80 alirken meydanda farkli ilcelerin insani gelince %45-50’ye iniyor.

salla gec.
  • işe yaramaz bir anket.

sırf üsküdar'da çıkan sonuç bile ne denli güvenilmez bir anket olduğunu ortaya koyuyor. 1994'e kadar muhalefet tarafından yönetilen üsküdar, sonraki yıllarda milli görüş'e, ordan da iktidara geçti. hemen her seçimde kıl payı hatta son seçimde muhtemelen tuhaf işler sonucunda sabaha karşı 5 sularında iktidar tarafında kaldı. ondan öncesindeki seçimler levent kırca'nın dsp'den aday olmasıyla ortaya çıkan chp-dsp çekişmesi yüzünden kaybedildi. üsküdar'da son referandumda %53 hayır çıktı.

sonuç olarak üsküdar gibi kozmopolit ve iktidarın kaybetmekten en çok korktuğu bölgede %69 oy alması mümkün değil.
  • eyüp anketi güldürmüştür lan o sorduğun meydanda zaten farklı parti mensubunu bulman mucize :)

ben sadece insan analizi için kullanıyorum tipinden hangi partili olduğunu bulmaya çalışıyorum zevkli oluyor.

birde dikkatimi çekti akplile oy vereceğini söylerken yarım saat övüyor anlatıyor şunu yaptı bunu yaptı diye, hdpliler övüyor, mhpliler bile övüyor. lan chpliler “oda iyi değil ama mecburen vereceğiz” ya da “hiçbiri bir boka yaramıyor oy kullanmayacağım” diyor.

lan ne mal insanlar var ya sonra niye chp kemik oyunu geçemiyor. sen bile mecburen veriyorum deyip bok atarsan. başka görüşten insan niye oy versin. birde başkalarına cahil derler
  • önüne gelenle anket yapılmaz. ankete en az kaç kişinin alınması gerektiği, anket yapılan insanların özellikleri, sonuçların genelleneceği kitleyi yansıtması lazım. bunlar bilimsel gerekliliklerdir. bunları sağlamasına rağmen bir çok şirket sonuçlarda hata yapabiliyor. bu doğaldır. ama eline mikrofon, kağıt kalem alıp sokağa çıkmakla anket yapılmaz.
  • ciddiye alınması gereken az çok gerçek değerlere yakın olduğunu düşündüğüm anketler düzenleyen kanal.
  • ciddiye alinacak en son kaynaktir.

“bahcelievler secim roportaji” diye sirinevler’de, besiktas secim roportaji adi altinda da besiktas meydaninda rastgele 20-25 kisiye sor soran kanal.

sirinevler dediginiz yer(bilmeyenler icin) apaci mekani, suriyeli yuvasi, bahcelievler ile uzaktan yakindan alakasi olmayan tonla tipin takildigi yerdir, tipki istanbul’un tum islek meydanlari gibi.

ayrica 300-400 bin secmenli ilcelerin ortalama siyasi projeksyonunu ilce meydanindan rastegele mikrofon uzattiginiz 25 kisi ile olcemezsiniz.