şükela:  tümü | bugün
 • halk treni

  sirkeci halkali banliyo treni ve haydarpaşa gebze banliyo treni hatları müteşebbislere açılacak. dileyen müteşebbisler bu hatlar üzerinde tren işletebilecekler. üstelik trenler bütün hat boyunca da gitmek zorunda kalmayacak. mesela sirkeci-halkalı hattındaki bir tren isterse k.çekmece-bakırköy ya da kumkapı-yenimahalle arasında işleyebilecek. trenlerin hareket saatleri de serbest olacak, trenler tarifelerdeki saatleri beklemek zorunda kalmayacak, dolunca kalkacak. trenler istasyon haricinde de yolcu alabilecek, bu yolculardan para toplamak için vagonlarda muavin bulunacak. durun daha bitmedi, şu elimde gördüğü.. pardon.. trenler rayların istedikleri tarafından gidebilcekler, hangi ray boşsa onu seçebilecekler. bu durumda "abi sağ rayda kaza varmış sol raydan gidelim" gibi diyaloglara şahit olabiliriz.
  bu sistemde yolcu kapmak isteyen trenler ufak tefek! kazalara sebep olabilirlerse de sonuçta önemli olan vatandaşın işinin görülmesi.
 • (bkz: tabanvay) (bkz: bisiklet) (bkz: kay kay) (bkz: paten) (bkz: ginger) (bkz: el arabası)
 • istiklal caddesi yaya trafiği düzenleme projesi

  cadde altı şeride ayrılacak. en sağdaki şerit (tek yönlü) gezme/piyasa şeridi olacak, yavaş yürünecek. onun yanındaki şerit hızlı yürüme (yine tek yönlü) şeridi olacak, işleri gereği caddeden geçmek zorunda olanlar kullanacak. en soldaki şeritler ters istikamet için aynı işlevi görecek. toplam dört şerit etti, geriye iki boş şerit kaldı. onlar serbest şeritler olacak, isteyen istediği gibi yürüyecek, kimse kimseye "niye çarptın", "dikkatli yürüsene" gibi serzenişlerde bulunmayacak. kurallara uymayana yüz kırbaç vurulacak.
 • bütün salak, sinyal vermeden duran veya dönen şöfürleri sallandırmak ve nasıl ya bir memlekette sarı ışık olmaz ??? gibilerinden soruları sormamıza neden olan kişilere çıkarak rica ve minnet üzerine tekrar ışıklarımızı geri almak.
 • hukumetin ba$ina gectigimizde bu sorun icin iki tane onemli icraatimiz olacaktir:

  1) bogaz'a 100 tane daha kopru yapilacak

  2) taksiler, dolmu$lar ve belediye otobusleri yokedilecek. metro gitmeyen yere yurunecek ya da insanlar araba alacak. bu sayede istanbul'da nufus daha homojen dagilacak, taksim'de eglenme furyasi kaybolacak, insanlar apartmanlarinin onunde eglenmeyi ogrenecekler. insanlar kaldiklari semtleri otel gibi kullanmayacaklar.
 • çok katlı otobüs projesi

  otobüslerin kat sayısı işledikleri hatların bulunduğu deprem bölgesine göre değişecek. mesela avcılar-bakıköy hattında çalışan bir otobüs için en fazla kat sayısı 3 olacak (belediyeye bağış yaparlarsa 4 olabilir). ama sarıyer-beşiktaş hattı için 8 kata kadar izin verilecek. bu sistemde üst geçitler ve yonca yaprakları sorun yaratsa da eminim ki yaratıcı insanımız ona da bir çare bulacaktır.
 • bütün yolları 3 katlı hale getirmek, böylece trafik 3 kat hızlanır
 • büyük istanbul depremi sonrası şehir planının daha iyi yapılması.
 • istanbul'u terk etmek.
 • istanbulda özel ulaşım araçları * * * * olduğu sürece trafikte hiç bir zaman dinmez. devlet insanlara, rahatça seyehat edebiliceği, ayakta patates çuvalı muamelisi göremiyiceği, yazın serin, kışın sıcak, zamanında kalkan 2 metrede bir durmayan, kaba şöförlere sahip olmayan birşeyler geliştirirse ne trafik sorunu kalır nede akaryakıt. ama gelin görünki, onlarca minibüscü, dolmuşcu, taksici böyle birşey karşısında nasıl bir hal alır bilinmez.