şükela:  tümü | bugün
 • trafiğin %50den fazla sebebi salak şöforlerdir.

  siz bu salağın içini nasıl doldurursanız doldurun...
 • 100 km ‘lik bir doğu batı hattı üstüne 20 milyon kişiyi yerleştirirseniz trafik olmama şansı yoktur.
 • şehirin nüfusu 20 milyon olmuş. her ne kadar kayıtta 15 milyon küsür gözüksede ikametgahı istanbulda olmayıp istanbulda yaşayanlar ve yerli yabancı turisti eklerse 20 milyonluk bir şehir. popülasyon hala artıyor. bu kadar kalabalık bir nüfusa sahip olan bir şehirde trafik hiçbir zaman bitmez. yapılması gereken istanbuldan seri bir şekilde göç edilmesi. keşke imkanım olsa bu koduğumun şehirinden göç edebilsem.
 • salaklıktır başka birşey değil, uzun uzun detay çıkarmanın gereği yok

  yarın bir karar çıksa ve zeka ölçümlerine göre ehliyet verilse trafik pırıl pırıl olur
 • isviçre 8,5milyon (130bini türk)
  hollanda 17 milyon (400bini türk)
  norveç 5,3 milyon
  danimarka 5,5 milyon
  avusturya 8,8 milyon (250bini türk)
  finlandiya 5,5 milyon
  isveç 10 milyon
  yunanistan 11 milyon
  bulgaristan 7 milyon
  portekiz 10 milyon
  irlanda 4,8 milyon
  belçika 11 milyon (250bini türk)

  istanbul 20 milyon

  bonus: izlanda 360bin, evet bin.
 • sol seridi isgal edenler.
  babasinin yolu gibi bir de selektor yapinca bi tavirlar bi tripler.
 • 20 milyon insan.
 • tek sebebi değil ama en büyük sebebi toplu taşıma ağının plansız düzenlenmesidir.

  metro ağının ana arter ile aynı hat üzerinde olduğu başka bir metropol şehir yoktur dünyada sanırım. mesela bahçelievler veya bakırköy iç mahallelerinde oturan biri metroya ulaşmak için tıklım tıklım otobüse veya trafik canavarı minibüse binmek zorunda. aynı şekilde metrodan indikten sonra da gideceği yere başka bi araçla gitmesi gerekiyor. metrobüs de aşağı yukarı aynı, edirnekapı diye bi durak var, bi insan orda neden iner hala anlamış değilim. d100 eski adıyla e-5’in ortasına durak yapmışlar. şaka gibi. ama şaka değil.

  şimdi hal böyle olunca ne inip bincem o araçlara, arabamla gider gelirim diyor insanlar doğal olarak. kazlıçeşme diye bi durak var marmaray’ın, nerdeyse 2-3 km çapında ev yok amk. hadi oraya araçla geldin diyelim yine de çok saçma değil mi? itin öldüğü yere ne diye durak yaparsınız?

  paris, londra, new york gibi şehirlerde bulundum, hatta birkaç ay yaşadım. bedava araba verseler binmezsin. her köşe başı metro çünkü. otobüsler ferah, hatlar belirgin ve basit.
  bir kere minibüs denen çağ dışı ucubenin istanbul’dan kaldırılması acil ve elzemdir. ne pahasına olursa olsun kaldırılmalıdır. o hatlara otobüsler yayılmalı ve 40-50 yıllık bi metro planlaması yapılmalıdır.

  gerekirse verin özele 50 sene işletsin ama gerçek bir metro ağı kursun. siz iyi bilirsiniz bu işleri, uzmanlaştınız gayet olabilir bence. hem ekonomi de canlanır.
 • en önde telefonla oynayan adamdır
 • şeritler az dicem de mahmutbey trafiğinin insani kanser ettiğini çoğu kişi bilmez köprü trafiği hiç değilse akıyor bir yerde durmuyor ama her gün kontak kapatıyorum istisnasız ya. şerit dar. 3 yol mahmutbeyde birleşiyor tırlar yolu kitliyor daha nolsun. cuma ve pazartesiler kabus oldu. bide toplı taşımaya önem verilmiyor tercih edilmiyor herkes arabasını çekmiş altına.