• bir orhan veli şiiri

istanbul türküsü

istanbul'da, boğaziçi'nde,
    bir fakir orhan veli'yim;
    veli'nin oğluyum,
    tarifsiz kederler içinde.

urumelihisarı'na oturmuşum;
    oturmuşta bir türkü tutturmuşum:

"istanbulun mermer taşları;
    başıma da konuyor, konuyor aman, martı kuşları;
    gözlerimden boşanır hicran yaşları;
    edalı'm,
    senin yüzünden bu halim."

"istanbulun orta yeri sinama;
    garipliğim, mahzunluğum duyurmayın anama;
    el konuşur, sevişirmiş; bana ne?
    sevdalı'm,
    boynuna vebalim!"

istanbul'da, boğaziçi'ndeyim;
    bir garip orhan veli;
    veli'nin oğlu;
    tarifsiz kederler içindeyim.
  • sekip ayhan ozisik tarafindan vefatindan kisa bir sure once bestelenmistir. ilk olarak serap mutlu akbulut long playinde okumustur.
  • orhan velinin belki de en vurucu siiri.

"garipligim, mahzunlugum duyurmayin anama"...

aylar yillar gecer. birden bir sey olur. bir sey hatirlarsin belirsiz bir gecmisten, urperirsin.
    soprano bir keman calmaya baslar kalbin. yagmurun islak damlalari ilik tenine deger, urperirsin.

yalnizlik icinde cogalir, uretirsin. anilar, umutlar, caresizlikler karisir, eslik eder kemanciya.
    tizlesir gittikce kemanin sesi, bir telin kopacagini hissedersin icinde. burkulur yuregin, acir. yillar sonra bir cocuk oldugunu gorup sasirirsin.

anlasmazliklar, kinler, kiskanclik ve hirs onemini yitirir, cocuklasirsin. hic bir seyin yoktur, yalniz ve caresiz. sigaranin buruk tadi tek arkadasin. melankolik bir zevk alirsin.

o derece ciplaklasirsin ve saydamlasirsin ki herkes gorsun icini. dunyaysa her zamanki umursamazliginda. celiski acitir, mahsunlasirsin.

bir sey olmali. beklenmedik bir anda, herseyi degistirecek bir sey... "iste!" diyecegin bir sey. olmaz, gariplesirsin.

tecrubeyle sabittir: olacak, olagelenle vakidir, unutursun...
  • nükhet duru'nun 1989 yilinda yayinladigi benim yolum albümünün kapanis sarkisi olmus güzel orhan veli siiridir. bu sarki bulunursa dinlenmesi gereken en güzel kayitlarindan birisidir türk pop müzik tarihinin. maalesef cd formatinda hic basilmamis bir albümdür benim yolum, bu sarkiyi da eski kaset kayitlarindan dinlemek disinda su an baska bir yol yok.
  • oktay rifat'ın bir şiiri:

istanbul türküsü

kasımpaşa kıyıları tersane
    bir kız sevdim alimallah bir tane
    herdem sevdalıya kız mız bahane
    top çiçeğim deste gülüm
    canım istanbullum
    aman aman bahane

gittim baktım şıkır şıkır balıkpazarı
    üç tek attım sarhoş oldum ayak üzeri
    üç doluya üç tanecik badem şekeri
    top çiçeğim deste gülüm
    canım istanbullum
    aman aman badem şekeri
  • oktay rifat in bu siiri ayni zamanda yalcin tura tarafindan tenor ve piyano icin bestelenmistir ve ortaya cok guzel bir sey cikmistir. fakat tenor partisi cok tiz olmadigindan baritonlar tarafindan da rahatca soylenebilir, cok keyiflidir. mimar sinan guzel sanatlar universitesi opera bolumunun turk bestecileri konserlerinde dinlenebilir.
  • bir ümmüşen şarkısı.
  • müşfik kenter tarafından seslendirilen bir garip orhan veli'nin kaydında insanı kendinden alan şiir. arkada çalan eserin büyüsü, özellikle orhan veli'nin etkileyici mısralarıyla birleşir.

http://www.youtube.com/watch?v=el4p437oace
  • öyle bir şiir ki bu her okuduğumda kızarım veli'ye. kızarım genç yaşta lanet bir çukura düşüp de bunu önemsemeyip, ölümünü kolaylaştırdığı için, yazacağı belki de yüzlerce muhteşem şiiri de kendisiyl birlikte katlettiği için. hemen ardından saygıyla anarım, büyük üstadı. öyle bir şiirdir işte, istanbul türküsü.
hesabın var mı? giriş yap