şükela:  tümü | bugün
 • istanbulun en güzel 3 manzarasından birine sahip olağanüstü bahçe.
 • mutlaka gidilmesi gerekendir.
  müftülük binasının orayı tamamen alıp yıkacağı söylentileri var ve bu olacak gibi görünüyor.
  o bahçede türkiye ve dünya floralarında bulunmayan bazı türler bile varken bina fantezimiz yine bunların önüne geçecek yakın zamanlarda maalesef.
 • osmanlı döneminde şeyhülislamlık makamı'nın bulunduğu alan olması sebebiyle istanbul üniversitesi'nden alınıp istanbul müftülüğü'ne tahsis 400'e yakın ağaç türü ve 5 bin bitki türünün bulunduğu 14 bin 878 metrekarelik alan.

  bilim ve doğaya kesinlikle karşı olan akparti hükümetinin 2023 türkiye islam emirliği hedefine giden yoldaki bir diğer icraatidir. önce yıldız teknik üniversitesi'nden sonra mimar sinan güzel sanatları üniversitesi'nden aldılar şimdi de istanbul üniversitesi'nden. ama damat berat paşa çıkıp da "amerika'nın en iyi üniversiteleri bizim orta düzeydeki üniversitelerimizle dahi yarışamaz" demesini biliyordu. üniversitelerden kampüs ve alan çala çala doyamadılar.

  bir türk vatandaşı olarak utanç duyuyorum. mustafa kemal atatürk'ün ideallerinden uzaklaştığımız her gün, geri dönüşü olmayan karanlık bir yola doğru ilerlemeye devam ediyoruz.
 • avrupa, amerika ilerlemenin, bilimin peşindeyken,"2023 hedefimiz dünyanın en büyük 10 ekonomisi içine girmek" denilirken neden neden neden yapılıyor bu tahliyeler? elimize ne geçecek diyaneti oraya yerleştirmekle? burası neden diyanet işlerine tahsis ediliyor? bu botanik bahçe, milli servetimiz. tarihi yapılarımıza abuk sabuk restorasyonlar ve "koruma" politikaları uygulanıyor, doğamız yok ediliyor.. kısacası milli servetimiz kayboluyor.
  ey milliyetçiler! elinizi kurt sembolü yapıp milliyetçi olamazsınız. ecdadınızdan yadigar bu botanik bahçesinin tahliyesine sizin de ses çıkartmanız lazım.
  ey dindarlar! allah tarafından yaratıldığına inandığınız bu bitkiler, (5 bin civarı bitkiden söz ediliyor) tahliye sonrası ölüp gidecek. bu dininize, vicdanınıza sığıyor mu? soruyorum.
  ey cumhuriyetçiler! atamız'dan yadigar bu bahçe ölüp gidecek. zaten cumhuriyet'e ait ne kadar yapı ve çevre varsa yıkıldı, talan edildi. neden sesiniz çıkmıyor?
  bu kadar kalabalık olan ekşi sözlükte, bu kadar önemli bir konunun 2. entrysini yazıyorum. inanılmaz.
  yeter artık. uyanın. kıçınızdaki don çekilip alındığında mı sesinizi yükselteceksiniz?

  edit: bakın o gavur dediğimiz adamlar, bitkinin fotoğrafını çekince adını, özelliklerini yazan bir app yapmış. tık tık

  bir de bize bakın. yazık. vallahi yazık.
 • yolumu uzatip her icinden gectigimde, butun guzel seylerin basina gelenin nasil hala buranin basina gelmedigini anlayamadigim yerdi.

  peki,
  bir botanik bahcesi neden muftuluge verilir? neden, neden, neden?
 • güzel olan, bilimle yada sanatla varolmuş her ne varsa devlet kendi makamlarınca kullanmak için el koyuyor. boyle guzel yerlerin desteklenip büyütülmesi gerekiyorken, ait olduğu bünyelerden söküp alınmaya çalışılması içler acısı halimizi ortaya koyan yüzlerce ornekten birisi. ımza kamyanyasına destek verdim.
 • süleymaniye el yazması eserler müdürlüğünün hemen aynı bahçesinde yer alır.
  sakin yerdir.
 • "millet bahçesi yapacağız" diye yola çıkanların aslında "yeşil"i sadece abd dolarında sevdiklerini gösteren binlerce örnekten biri.

  yeşile, doğaya, maviye ve tüm güzelliklere bu kadar düşman bir yapıyla, ülkece yakında "yeşil alan" ithalatı bile söz konusu olabilir bu gidişle.
 • odun gibi hocalar, ot gibi öğrenciler ile şehrin dört bir tarafına yayılan bahçedir. bahçıvanı erkektir.
 • bir ara şeyhülislam orada oturdu diye
  85 yıllık , içinde 2500 bitki türü olan
  kentin yağmalanmamış nadir mücevher değerinde
  müftülüğe devredilen botanik bahçesidir.
  osmanlı osmanlı diye çöreklenmedik
  yer, arsa, bina bırakmayan bu vahşi zihniyet mi
  yoksa 85 yıldır kimseye peşkeş çekmeyen uygar atatürkçü zihniyet mi
  ecdadına daha saygılıdır?
  yoksa şeyhülislamlık makamı mı hazırlanıyor da
  bizim haberimiz yoktur?