şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul üniversitesi capa tıp fakültesiyle boyundan bağlı fakültedir. türkiye'nin 1 numaralı diş hekimliği fakültesidir ve en kapsamlı ameliyathanelere sahip fakültedir. allah düşürmesin, bir müdahale için tanıdık hekim yoksa aylar yıllar süren bir ameliyat günü alma durumu söz konusu olabilir.
 • dıştan görünümünün aksine gayet steril, kısa sürede muayene olup çıkabildiğiniz yer. doktorların yanında pratik yapmaya gelmiş en az 4-5 tane genç öğrenci oluyor yalnız; tek bir doktor yerine, bir güruha ağzınızı açmak garip hissettirebiliyor.
 • istanbul universitesi dis hekimligi fakultesi, istanbul üniversitesi’nin bes kampusunden biri olan capa kampusunde istanbul tıp fakültesi ile birlikte yer almaktadır. toplam yirmibin metre kare alana yayilan, birbirleriyle baglantili alti bloktan olusmaktadir. yapimi 1970 yilinda tamamlanan ana yerlesim birimi olan 1. blok 9 katli olup, klinik bilimler bolumu anabilim dallarina ait preklinik laboratuvarlari, ogrenci ve ogretim uyesi klinikleri, ogretim uye ve yardimcilarinin odalari, seminer odalari bulunmaktadir. ilk hasta basvurusu da bu binanin zemin katinda yapilmaktadir. yapimi 1975 yilinda tamamlanan bolumde 2.,3., ve 4. bloklari bulunmaktadir. 2. blokta dekanlik ve idari burolar, kutuphane, ogrenci bilgisayar laboratuvari, derslikler, ogrenci kulup odalari, spor salonu ve yemekhane vardir. 3. blokta, goruntu ve ses duzeniyle donatilmis 600 kisilik konferans salonu vardir. 4. blokta derslikler vardır. yapimi 1978 yılında tamamlanan bolumde 5. ve 6. bloklar bulunmaktadir. 5. blokta, temel bilimler bolumune bagli anabilim ve bilim dallari, oral implantoloji anabilim dali, döner sermaye burosu bulunmaktadir. ayrica bu blokta, istanbul universitesi meslek yuksekokulu; dis protez teknisyenligi ile agiz, dis sagligi programlari ogrencileri egitim gormektedir. 6. blokta temel bilimler ve protez olmak uzere iki laboratuvar yer almaktadır. ayrıca ic bahceye dogru sonradan insa edilen ogrenci kantininin uzerine 2001 yilinda 130 kisilik, her turlu teknik donanima sahip prof. dr. altan gulhan ozerkan toplanti salonu yapilmistir. klinik bilimler ve temel bilimler olmak uzere iki ana bolumden olusan fakultede, klinik bilimleri bolumunde oral diagnoz ve radyoloji anabilim dali, agiz dis ve çene hastaliklari cerrahisi anabilim dali (agiz dis ve çene hastaliklari cerrahisi bilim dali, agiz dis ve çene hastaliklari bilim dali), protetik diş tedavisi anabilim dali (total parsiyel protezi bilim dali, kuron köprü protezi bilim dali, cene-yüz protezi bilim dali), pedodonti anabilim dali, periodontoloji anabilim dali, dis hastaliklari ve tedavisi anabilim dali (endodonti bilim dali, konservatif diş tedavisi bilim dali), ortodonti anabilim dali ve oral implantoloji anabilim dali bulunmaktadir. temel bilimler bolumunde ise dishekimliğinde temel tip bilimleri anabilim dalina bagli anatomi bilim dali, biyokimya bilim dali, farmakoloji ve toksikoloji bilim dali, fizyoloji bilim dali, histoloji ve embriyoloji bilim dali, mikrobiyoloji bilim dali, patoloji bilim dali ve toplum agiz dis sagligi bilim dali bulunmaktadir.
 • nescafe makineleri kaldırılmış okul.. (bkz: neden ama neden)? şimdi neyin etrafında piyasa yapıcaz?

  dershanelerinin birinde (e dershanesi) kapının üst tarafında duvardaki boyanın kalkmasıyla oluşmuş, hafifçe başını yana eğerek naif naif sırıtan kocaman bir smiley vardır. okul boyanıyor olduğuna göre yakında o da gidecek, yerini pürüzsüz hastane sarısına bırakcak, belki de bırakmıştır bile. o sınıfı boyamasalar keşke..
 • gizli köşelerinde sinir krizi geçiren öğrencilere rastlamanın mümkün olduğu; garip, stress yuvası okul.
 • öğrenci işleri katında lise kantini atmosferi her daim keyif veren, asistanlarla iyi geçinildiği sürece kazasız belasız bitirilebileceğine -en azından şimdilik- inandığım okul, okulum.
  6.5 saat -yemek molası vermeksizin- uygulama yaptırarak 'şuncacık' çocukları stress buhranlarına sürükleyen acımasız öğretim üyelerine sahip olduğu gibi, saçma sapan teorik bilgilerle beyinleri doldurmamayı tercih eden eli öpülesi öğretim görevlilerine de sahiptir.

  televizyonlardan gördükleri üniversite hayatını, çimlerde uzanan güzel kızlar ve erkekleri, bitmez tükenmez beyoğlu gecelerini düşleyen genç arkadaşlara tarafımdan kesinlikle tavsiye edilmemektedir. sonra vay ben duymadım, vay ben bilmedim..

  önemli not: eşek bağlasan geçemiyor. biz denedik.
 • hala sınav notlarının internetten öğrenilemediği okul..aynı binaya bi kesim insanın okul bi kesim insanın hastane demesi de bana hep ilginç gelmiştir (bkz: bana göre süt,onlara göre çikolata)
 • istanbul tıp fakültesi ile beraber istanbul üniversitesi çapa kampüsü nü paylaşan, türkiye'nin en köklü diş hekimliği fakültesi. 9 katlı dıştan paçavra, içten gayet modern, türkiye'nin en büyük diş hastanesine sahip fakültedir. asistanlarla iyi geçinilmediği sürece okul hayatı risklerle dolu, zor bir sürece gebe olabilir. saatler süren uygulamaları ile ilk sınıftan itibaren kişiyi sinir-stres buhranlarına sürükleyebilir.

  diğer üniversitelerin diş hekimliği fakültelerine göre teorik olarak nispeten daha kolay olması, pratiğe daha fazla önem verilmesi ve labaratuvar/hasta olanaklarının çokluğu bakımından kesinlikle tercih edilesidir. diğer fakültelere göre en büyük avantajı hasta sorununun nispeten az olmasıdır. istanbul'un merkezinde orta halli insanların yaşadıkları alanlara yakın konuşlanmış olması her diş hekimliği öğrencisinin kabusu olan "hasta bulma sıkıntısı"nı bu fakülte öğrencilerinin diğerlerine göre daha az yaşamasını sağlamaktadır.

  2008 yılı fakültenin 100.yılıdır. dekanlıktan görkemli aktiviteler beklemekteyiz.
  biliyoruz ütopik bir istek bizimkisi. ama "masal bu ya"..

  2011 edit: gençken yazılmış böyle neşeli şeyler, yalan la yalan inanmayın sdfhkfdjsk. sikerler öyle modernizmi, nanoteknolojiyi, pratiği, köklülüğü.
 • gecenlerde 100. yılını kutlamıs ,turkiyenin ilk dishekimligi fakultelerinden biridir. dekanı aynı zamanda okulun eski ogrencilerinden sen sakrak , ogrenciyle ic ice bir insandır.
 • meslek edinicem diye girdiğim ama anca alnımın orta yerinde iki derin çizgi ve yaşlanmış bir yüz ifadesi edindiğim dert yuvası. genç yaşımda sarardım, soldum. allah düşürmesin.