şükela:  tümü | bugün
 • girildiği zaman çıkılamayan, çıkıldığı zaman da -kendinizi geliştirmeme durumunda- ne olunacağı kocaman bir ukte olan bölümmüş.*
 • matematik bölümleri arasında zor olması ve az mezun vermesiyle ün salmış olan bölüm.

  bölüm ile ilgili siteye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
  http://www.istanbulmatematik.com/
 • bir zamanlar "marmara matematik senede 4 mezun, istanbul matematik 4 senede 1 mezun verir" yorumları yapılan, normali 6 senede bitirilen bir bölümken, yaz okulu sistemiyle mertliğin bozulduğu 4 senede bitirmenin artık mümkün olduğu, hala "biz bankaya eleman değil, bilimadamı yetiştiriyoruz" diyorlar mı bilmiyorum ama gerçekten çok iyi hocaların bulunduğu bölüm.
 • türkiye'nin en sağlam matematik bölümlerinden biri. arf hoca gibi birini de zamanında bulundurmuş bölümdür. ayrıca evettir. bitmezdir. * *
 • aklı selim sahibi insanların girmemesi gereken, eziyet merkezi. derslere çalışmazsınız haliyle geçemezsiniz. derslere çalışırsınız yine geçemezsiniz. ağlarsınız, bağırır çağırırsınız yine de geçemezsiniz. hal böyle olunca insanda ne sinir kalır, ne de üniversitede okuma isteği. yapacağınız şey ya oturup ders geçmek af beklemek, ya da pılınızı pırtınızı diplomanızı alıp çekip gitmek. *
 • matematik dünyası'nın 2004-1 sayısında hülya şenkon'un yazısı ile daha iyi "anlanabilecek" bölüm..

  (bkz: kerim erim)
  (bkz: salih zeki)
  (bkz: cahit arf)
 • akademik kariyer yapmak istemeyen bir insan evladının uğramaması gereken yer. nedenlerini kısaca özetlemek gerekirse:

  0. matematik bölümleri mezunları arasında üniversite farkı pek yoktur. bu yüzden kendinizi bu bölümde gereksiz yere zorlamayın. gidin herhangi bir matematik bölümüne rahat rahat mezun olun. yurdun dört bir tarafında dört senede rahatça mezun olabileceğiniz bir ton matematik bölümü var. burada kendinizi sakın heba etmeyin.

  1. buradan çıkıp öğretmen olmayacaksanız şunu aklınızdan çıkarmayın: "fen-edebiyat fakülteleri üniversitelerin düz lisesidir". sizi meslek sahibi yapmaz. öğretmen olmak bile zordur, yüksek lisans yapıp öğretmen olabilirsiniz. bir öğretmenlik için minimum beş buçuk sene... yüksek lisans yapmadan dershanede de öğretmen olamazsınız, devlette de, her yer formasyon istiyor. o yüzden yazacağınız yer kati suretle burası değildir.

  2. devlette öğretmen olacaksanız hangi okuldan mezun olacağınız önemli değildir. kpss puanına bakar.

  3. dershanede öğretmen olacaksanız hangi okuldan mezun olduğunuz önemli değildir. tecrübeye bakar.

  4. özel ders verecekseniz hangi okuldan mezun olduğunuz önemlidir. istanbul üniversitesi insanların gözünde çok iyi bir yerde değildir.

  5. "benim için diploma olsun hacı" diyorsanız kesinlikle geleceğiniz yer burası değildir.

  6. "askerden yırtarım dört sene, hem ortam da yaparım" diyorsanız kesinlikle geleceğiniz yer burası değildir. puan düştükçe güzellik artar, gidin veterinerlik fakültesi ve benzeri yerlere.

  7. "ben zoru severim, hem istanbul matematiğin adı var" diyorsanız "yavaş gel de saçın başın dağılmasın" derim. "hele bir otur soluklan yiğenim" derim. sonra regal reklamlarındaki gibi bir tokat attıktan sonra aklınızı başınıza getiririm. aman diyim...

  8. "puanım öğretmenliğe yetmedi, o yüzden matematik bölümleri arasından bunu yazdım" diyorsanız, bakınız 0, 1, 2 ve 3. maddeler.

  9. "matematiği çok seviyorum, o yüzden buraya geleceğim" diyorsanız, bakınız 0, 1, 2 ve 3. maddeler.

  10. "bu bölümü dört senede bitirenlerin sayısı giren öğrencilerin yüzde onudur" - erhan güzel

  ama akademik kariyer yapacağım diyorsanız buyrun gelin, zorluklarla mücadele edin. sonuçta akademik olarak ismi olan bir üniversite (normal vatandaş için ismi yok yukarıda belirttiğim gibi) yarın öbürgün bu ismi rahatlıkla kullanabilirsiniz. çok iyi niyetleri hocalara sahip, sizlere zevkle yardım ederler. lisans eğitimi sonrasında da öğrencilerine her türlü yardımı yapan bir bölümdür ayrıca. kendi öğretmenlerini kendi bünyesinden çıkmış öğrencilerden oluşturmak ister.