• bir zamanlar "marmara matematik senede 4 mezun, istanbul matematik 4 senede 1 mezun verir" yorumları yapılan, normali 6 senede bitirilen bir bölümken, yaz okulu sistemiyle mertliğin bozulduğu 4 senede bitirmenin artık mümkün olduğu, hala "biz bankaya eleman değil, bilimadamı yetiştiriyoruz" diyorlar mı bilmiyorum ama gerçekten çok iyi hocaların bulunduğu bölüm.
  • mezun olmadığım hala ve hala rüyalarıma giren bölümdür.

en son rüyamda öğrenci işlerinden bir telefon aldım. tek ders sınavıma yine girmediğim için beni merak etmişler! diyorum ki ben mezun olduğumu sandığım için 3 yıldır hiç okula gelip gitmiyorum, harç-kayıt parası yatırmadım. derslere girmedim. kaydım silinmemiş midir? kontrol ediyorlar filan diyorlar ki doğru söylüyorsun, kaydın geçersiz. ya tekrar öss'ye gireceksin, aynı bölümü kazanıp daha önce aldığın dersleri saydıracaksın ya da af çıkana kadar bekleyeceksin. beni alıyor bir panik. yok olmaz, affı bekleyemem, en iyisi kimse çakmadan sınava hazırlanıp gireyim diye düşünüyorum

uyanıyorum sonra, çekmecemdeki diplomaya bakıp rahatlıyorum.
  • girildiği zaman çıkılamayan, çıkıldığı zaman da -kendinizi geliştirmeme durumunda- ne olunacağı kocaman bir ukte olan bölümmüş.*
  • okul hayatım boyunca hep rüyalarıma girdi mezun olamayacağım. verdiğim dersleri aslında vermemiş olduğumu gördüm durdum, boğulacak gibi olup uyandım uykularımdan... tam atlattım sanıyorken mezun olduktan bir sene sonra yeniden geldi girdi rüyama; kimya(?!) dersini veremediğim için mezun olamıyormuşum, gidip sınava girmem gerekiyormuş. diyorum; yapmayın etmeyin, ben bir senedir çalışıyorum nasıl derim ben mezun olmamışım, nasıl izin alıp gelip girerim sınava, hem ben kimyadan ne anlarım... bu sırada da notlar kimde vardır, beni kim çalıştırır diye düşünüyorum.

velhasıl; korkuyla uyandım, içim rahatladı.

bu arada: kimya, istanbul üniversitesi matematik bölümünde okutulmaz.
  • "noluyo lan!" deyip terkettiğim bölümdür. bölümü okuyanların olası kaderleri:

1) "nerden bulaştım a.k.!" deyip 1. ya da 2. seneden terketmek ve yeniden öss'ye girmek. (benim yaptığım gibi. çok mutluyum.)
    2) üniversite hayatından soğuyup bölümü terkedip 15 ay askerlik yapmak.
    3) 4 senede kafayı sıyırıp bitirmek. (benim zamanımda 10/160 gibi bir oranı vardı. yıl 2000-2002)
    4) 5 senede bitirmek.
    5) 8 senede bitirmek.
  • 3.0 ve üstü bir ortalamayla mezun ettiği 'en kaliteli' öğrencileri, sikko bi dersanede stajyer olarak çalışır . yabancı dil eğitimini önceden almışsa, yüksek lisans 'bir umut' olabilir bu 'en kaliteli' kesim için . ama iş kpss ve ales'e gelince 90-100 bandında yer alan her 3 adamdan biri bu bölümden çıkmıştır . bir allahın kulu da düşük alsın , - gidip pomeme başvursun yok- , hepsi en iyi memuriyetlere girmek için hazır ve nazır .
  • akademik kariyer yapmak istemeyen bir insan evladının uğramaması gereken yer. nedenlerini kısaca özetlemek gerekirse:

0. matematik bölümleri mezunları arasında üniversite farkı pek yoktur. bu yüzden kendinizi bu bölümde gereksiz yere zorlamayın. gidin herhangi bir matematik bölümüne rahat rahat mezun olun. yurdun dört bir tarafında dört senede rahatça mezun olabileceğiniz bir ton matematik bölümü var. burada kendinizi sakın heba etmeyin.

1. buradan çıkıp öğretmen olmayacaksanız şunu aklınızdan çıkarmayın: "fen-edebiyat fakülteleri üniversitelerin düz lisesidir". sizi meslek sahibi yapmaz. öğretmen olmak bile zordur, yüksek lisans yapıp öğretmen olabilirsiniz. bir öğretmenlik için minimum beş buçuk sene... yüksek lisans yapmadan dershanede de öğretmen olamazsınız, devlette de, her yer formasyon istiyor. o yüzden yazacağınız yer kati suretle burası değildir.

2. devlette öğretmen olacaksanız hangi okuldan mezun olacağınız önemli değildir. kpss puanına bakar.

3. dershanede öğretmen olacaksanız hangi okuldan mezun olduğunuz önemli değildir. tecrübeye bakar.

4. özel ders verecekseniz hangi okuldan mezun olduğunuz önemlidir. istanbul üniversitesi insanların gözünde çok iyi bir yerde değildir.

5. "benim için diploma olsun hacı" diyorsanız kesinlikle geleceğiniz yer burası değildir.

6. "askerden yırtarım dört sene, hem ortam da yaparım" diyorsanız kesinlikle geleceğiniz yer burası değildir. puan düştükçe güzellik artar, gidin veterinerlik fakültesi ve benzeri yerlere.

7. "ben zoru severim, hem istanbul matematiğin adı var" diyorsanız "yavaş gel de saçın başın dağılmasın" derim. "hele bir otur soluklan yiğenim" derim. sonra regal reklamlarındaki gibi bir tokat attıktan sonra aklınızı başınıza getiririm. aman diyim...

8. "puanım öğretmenliğe yetmedi, o yüzden matematik bölümleri arasından bunu yazdım" diyorsanız, bakınız 0, 1, 2 ve 3. maddeler.

9. "matematiği çok seviyorum, o yüzden buraya geleceğim" diyorsanız, bakınız 0, 1, 2 ve 3. maddeler.

10. "bu bölümü dört senede bitirenlerin sayısı giren öğrencilerin yüzde onudur" - erhan güzel

ama akademik kariyer yapacağım diyorsanız buyrun gelin, zorluklarla mücadele edin. sonuçta akademik olarak ismi olan bir üniversite (normal vatandaş için ismi yok yukarıda belirttiğim gibi) yarın öbürgün bu ismi rahatlıkla kullanabilirsiniz. çok iyi niyetleri hocalara sahip, sizlere zevkle yardım ederler. lisans eğitimi sonrasında da öğrencilerine her türlü yardımı yapan bir bölümdür ayrıca. kendi öğretmenlerini kendi bünyesinden çıkmış öğrencilerden oluşturmak ister.
  • türkiye'nin en sağlam matematik bölümlerinden biri. arf hoca gibi birini de zamanında bulundurmuş bölümdür. ayrıca evettir. bitmezdir. * *
  • aklı selim sahibi insanların girmemesi gereken, eziyet merkezi. derslere çalışmazsınız haliyle geçemezsiniz. derslere çalışırsınız yine geçemezsiniz. ağlarsınız, bağırır çağırırsınız yine de geçemezsiniz. hal böyle olunca insanda ne sinir kalır, ne de üniversitede okuma isteği. yapacağınız şey ya oturup ders geçmek af beklemek, ya da pılınızı pırtınızı diplomanızı alıp çekip gitmek. *
  • üniversite sınavlarına hazırlandığım dersanedeki (bkz: fdd kadıköy) mat-2 hocamın 16 yaşında girip 20 yaşında mezun olduğu bölüm.

ha derseniz diğer matematik hocalarından bir farkı var mıydı?

evet,ciddi manada vardı.
hesabın var mı? giriş yap