şükela:  tümü | bugün
 • beyazıt'ta, üniversite tramvay durağının tam karşısında olan, rafları ciltleri ve kapakları yırtılmış/parçalanmış/tamamiyle kopmuş kitaplarla, pek çok sayısının bulunamadığı ansiklopedi serileriyle dolu olan; kitapların raflara bilinen hiç bir düzenleme/dizme sistemine göre sıralanmadığı; acayip mimarisi insanın kafasını karıştırmaktan ve çıkış yolunu bulamamasını sağlamaktan başka hiç bir işe yaramayan yakılası, ateşlere verilesi rezil kütüphane.

  ama unutmayalım ki, "istanbul üniversiteli olmak bir ayrıcalıktır" !!!
 • ömrümde içinde bulunduğum en soğuk yer...
 • istanbul üniversitesi'nin beyazıt ile laleli arasında bulunan 3ü öğrencilere açık olmak üzere 4 katlı kütüphanesi.
  çoğu zaman rahatlıkla yer bulmak mümkünken finallere doğru ayakta çalışacak yer dahi bulunamayabilir.

  http://www.kutuphane.istanbul.edu.tr/ adresindeki katalogdan bu kütüphanedeki kitapları tarayabilirsiniz. ancak kütüphaneye gidince yine saman kağıdı kitap isteme fişlerini doldurup 20 dakika beklemeniz gerekecektir.

  (bkz: buradan yetkililere sesleniyorum) çok eski kitapların birer nüshasını çıkartıp fotokopileri oradan çektirtmek yerine doğrudan o çok eski kitapları kullanıcılara vermek ve eski kitaptan çeklien fotokopiden daha çok para tahsil etmek hangi akla hizmettir bilinmez.

  edit: hemen yanında patrona halil'in tellaklık yaptığı hamam bulunmaktadır.
 • süreli yayınlar konusunda geliştirilmeye ihtiyacı olduğuna inandığım,istanbul üniversitesi öğrencilerinin ders çalışma ve kaynak tarama ihtiyaçlarını karşılama konusundaki önemini yadsıyamayacağım kurum.
 • online kataloğunda yaptığım arama sonucunda:

  "dikkat..! aranan kayıt bulunamadı"

  şeklinde bir uyarıyla beni korkutan kütüphane.
 • ömür törpüsü mekan... gençliğimi yedi be.... harcanan saatler, saatler harcandığı halde gelmeyen, yanlış gelen kitaplar... gerçi tam istanbul üniversitesine yakışan bir kütüphanedir.
 • turkiye'deki diger bircok kutuphane gibi maalesef ilgisizlikten curumege terk edilmis milyonlarca kitaptan olusan nefis kutuphane, milli servet.

  http://www.kutuphane.istanbul.edu.tr/
 • gecenlerde aradigim kitaplarin orda olmasi dolayisiyla ilk defa gittigim,oldukca buyuk olan ama istediginiz kitabi bir saatten asagi surede getirmeyen ve sizi boylece bunalima sokan kutuphane.
 • bir saate yakın bir zamanınızı istediğiniz kitabın gelmesini bekleyerek, bir saatten fazla vaktinizi de fotokopi kuyruğunda geçirdiğiniz yerdir burası. 4 tane fotokopi makinesi vardır ama 2'si daima bozuktur, dekor vazifesi görürler sadece.
 • nadir eserlere ve milyonlarca kaynağa sahip olmasına ragmen, "kitaplar nasıl çürütülür" ve "kitapları acaba nasıl ogrenciden uzak tutabiliriz" sorularına cevap olarak inatla kitapları depolarda tutan,herhalde "tozlanıp yıpranmasın" diye olacak, ille de kitapların depolarda saklandığı bulup da istemek için fişler veya bilgisayarın kullanıldığı, "bir nimet(hakikaten aslında muthiş bir kaynak araştırma için) nasıl harcanır"ı en bi guzel şekilde açıklayan kutuphanedir.
hesabın var mı? giriş yap