şükela:  tümü | bugün
 • istanbul üniversitesine bağlı, bünyesinde 55 binden fazla cilt türkçe, arapça, farsça, latince ve diğer dillerdeki basma ve yazma kitap, dergi, gazete, harita, plan, nota ve nadir eserlerin yanı sıra 2. abdülhamid koleksiyonu olarak anılan 911 adet albümdeki yaklaşık 36 bin fotoğraf bulunan kütüphane.
  eserler; 2007 itibariyle teknosa’nın sağladığı teknoloji ile fotoğraflanıyor, dijital ortama aktarılıyor ve arşivleniyor. çalışmanın 3 yıl sürmesi öngörülüyormuş.
 • sistemsizliğin kol gezdiği bir müessese.
  dijital ortama aktarılma hikayesi 2009 itibariyle elbette bitmemiş. o cânım gazete arşivinin birçok cildi tamirde. bu tamirin ne kadar süreceği elbette belirsiz. ihtimal ki bir depoda mücellite gidecekleri günü beklemekteler.
  bunların hepsi bir tarafa bulduğunuz belge şayet fotoğraflanmadıysa sizin isteğiniz üzerine ne kadar zamanda fotoğraflanacağını soruyorsunuz mesela, her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. "bir-iki hafta sonra tekrar uğrayın", "istediğiniz sayfa aralarına kağıt koyup bırakın biz bakarız", "e ama o zaman tüm gazeteyi taramamız gerekiyor, sabırlı olun" gibi muhtelif rivayet...
  oysa o kadar güzel bir bina ki insan kapısından girince huzur bulacağım zannediyor.
 • bana bu gün hayatımın en kötü günlerinden birini yaşatan kurumdur. alacağı olsundur. 1 kasımdan itibaren tadilat medeniyle kapalıyız yazısı asılı bir kapıda tez konusu değişmiş, süresi kısalmış, emekleri zayii olmuş, açmazlardan açmazlara sürüklenen birine bir tekme de o atmıştır. alacağı olsundur.
 • artık dijital koleksiyona geçme vakti gelmiş kurumdur. devlet osmanlı ve cumhuriyet arşivleri, hakkı tarık us koleksiyonu gibi devasa dönem kaynaklarına sahip kurumlar dijital ortamdan kolaylıkla hizmet verebilirken bu kütüphanenin halen eski usulle devam ediyor olması akıl almaz bir şey. neden üniversiteler bu konuda hep tutucu davranırlar, yeniliği en son kabullenen kurum olurlar anlamış değilim.
 • nadir eserleri içeren zengin bir koleksiyonun evi olmasının yanında tembel ve kaypak memurların da ini olmuş yerdir.

  şöyle ki, istanbul üniversitesi öğretim üyelerinin ve öğrencilerinin bu kurumun arşivinden ücretsiz ve şartsız olarak dijital kopya alma hakları yönetmelikle sabittir. gelgelelim kurumdaki sabah sekiz akşam beş çay sigara mesaisi yapan miskin memur taifesi, ödev için bile olsa dijital kopya isteyen öğrenciye üzümün çöpü, eşşeğin siki diyerekten mırın kırın edip işlerini kat'iyen yapmamaktadır.

  bu durumdan edebiyat fakültesi dekanlığının da, rektörlüğün de haberdar olmasına ve onca şikâyete rağmen hiçbir ilerleme kaydedilememiştir. hakkını arayıp kütüphaneden faydalanmakta ısrar eden öğrencilere o mel'un yaratıklar cüzzamlı suratlarını buruşturup cehennemden melodilerle çemkirmekte, alelacayip sesler çıkarmaktadır. korku filmi çekmeyi düşünen arkadaşların, ister başrol ve isterse figüran olsun, kast için bu garip yere bakmalarında faide vardır.
 • geçtiğimiz aylarda, sultan 2. abdülhamid han'ın fotoğraf koleksiyonunu dijital ortamda erişime açmış olan kurum. ki o karelerin deryada damla kısmını birkaç yıl evvel cnr kitap fuarı'nın sergisinde görmüştük, hazinenin tümü gözler önüne serilince pek sevindim. bakar bakar, ince detaylarda kaybolup mest oluruz artık...

  şöyle buyrun efendim:

  karelerde fabrika-ı hümayun üretimi öyle ince eserler var ki her birinin nakışları mini tablo gibi:
  zarafet
  vazo

  ve tabii eşsiz eserler, manzaralar:
  canım ayasofya
  mahzun kariye
  beyazıt'ın en zarif yanı
  çağların bakışması

  arşive yaptığım her ziyarette artık yeter, sayfadan çıkayım diyorum ama şu da vardır, hadi buna da bakayım derken kıyıp da uzaklaşamıyorum. bu mirasa emek veren, göz nurunu döken ve de titizlikle bugünle buluşturan herkes var olsun!
 • geçtiğimiz günlerde 8.000'den fazla eseri online erişime açmışlar. umarım en kısa süre içerisinde tüm eserleri internet ortamından okuyucunun istifadesine sunarlar. ilim ve kültür dünyasına faydalı bir katkı olmuş. her ne kadar çok geç kalınmış bir adım olsa da emeği geçenlere teşekkürler.

  hantal bir işleyişi olan, araştırmacılara, dijital kopyası alınan eserlerin hangi amaçla kullanılacağına ilişkin form doldurtan bir kütüphaneydi. eskiden yazma eserlerin görüntülerini almak ücrete tabiydi. çok kıymetli eserleri ve koleksiyonları bünyesinde barındırmatakdır. binlerce yazma eserin yanında atatürk'ün okuduğu kitaplar, fotoğraf koleksiyonları ve burada sergilenen antika eserlerle göz doldurmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap