*

şükela:  tümü | bugün
  • istanbul üniversitesi'nin fakültelerinden biri. bildiğim kadarıyla "su ürünleri mühendisliği" adında tek bir bölümü vardır. yakın geçmişten bir-iki yıl kadar yassıada'da eğitim-öğretim faaliyetinde bulunan bu fakülte, öğrencilerin derslere ve sınavlara geç kaldığı gerekçesiyle şimdiki beyazıt-laleli arasındaki binasına geri dönüş yaptı. (fen-edebiyat fakültelerinin de bulunduğu vezneciler kampüsü olur orası)
  • öğrencilerinin süfak dediği naçizane bölüm. binaları kendilerine aittir ve az insan olduğundan kocaman binada rahatça top bile oynayabilirsiniz. kantini bahçelerinin ortasında kocaman bir çadırımsı mekandadır. edebiyat binasının coğrafya katının içinden gizli bir geçitlede geçebilirsiniz
  • şu sıralar rektörlük kararıyla celaliye ye taşınma durumuyla başbaşa kalan fakülte. bu tutumla plan projesiz, kaderine terk edilmiş ve köklü bir üniversitenin gözden çıkardığı bir bölüm olduğu netleşmiş görünüyor. üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkenin köklü bir üniversiteye ait en iyi su ürünleri fakültesi olan, yıllık akademik yayın sayısı oldukça yüksek olan bu okula "ne su ürünleri mi ne yapılır ki orda" olan genel bakış açısını tam destekler bir tutum böylece destek kazanıyor.
  • büyükçekmece'ye taşınmasına karşı çıkan ya da çıkabilecek öğrencilerin dekan mustafa temel tarafından kulağınının çekildiği fakülte. dekan'ın açıklaması bir taşla beş-altı kuş vuruyor:

    "sevgili ögrencilerim, fakültemize tahsis edilen binaya mecburiyet nedeniyle gidilecek olması gerçegini bilmenizi, bu nedenle baskalarının telkinine kapılarak hareket etmemenizi rica ederim. dekan ve dekan yardımcıları hariç diger kisilerin bilgi verme, yönlendirme gibi... davranıslarda bulunması yasal olarak suçtur. özellikle sizi tasınma konusunda yasa disi eylemlere çekmeye çalısanları derhal dekanlıgımıza bildiriniz(dogrudan veya dolaylı olarak. bu kisiler hakkında, hangi düzeyde olursa olsun, dekan olarak yasal islemleri yapacagım. bizler, dekan ve dekanlık personelleri olarak, özellikle ögrencilerimiz olan sizler için her türlü imkânları seferber ederek karsılasabileceginiz sorunları çözeriz. özellikle ögrenc; ailelerinden ve ögrencilerimizden anlayis bekliyorum. geçici bir süre çekilecek sıkıntı için ögrenimlerini tehlikeye atmamalarını, özellikle ülke gerçeklerini dikkate alarak davranmalarini, okumak için istanbul’dan erzurum’a, elazıg’a, van 100.yıl üniversitesine giden ögrencileri de düsünmelerini rica ederim."