• https://t.co/ofhxejbkhs
    kıskanarak bakacak dış güçlerin gözlerini kanatmak için bilerek bu şekil dizayn edildiğini düşündürmektedir.

edit:aşağıda bina tarihi falan diyen varak sever arkadaşlar ben binaya birşey demiyorum dizayn diyorum,zevksizlik abidesi diyorum,çirkin diyorum şunun nesini savunuyorsunuz varak kafalılar.
  • bu israf bizi bitirdi.bakıyorum da hala devam ediyor.makam sahipleri vatandasın parasını har vurup harman savuruyor.
  • (bkz: muhteşem yüzyıl) setindeki odalar bile bu kadar şatafatlı değildi. kaç yüzbin tl harcandığını hayal edebiliyor musunuz? (bkz: lâle devri) değil de nedir bu yaşanan?
  • genel olarak sadece türkiye cumhuriyeti tarihi değil osmanlı tarihi ile de alakalı bir yapı. aslında akp döneminden ziyade osmanlı’dan bu yana kullanılan bina genel olarak tüm tarihin israfını yansıtıyor.

yanlış bilmiyorsam 1756 yılında yapılmış bir yapı. o günden bugüne osmanlı’ya işgal kuvvetlerine ve türkiye cumhuriyeti valilerine ev sahipliği yaptı bu yapı. bu sebeple genel bir israf tablosu aslında.

ha bu yanında tarihi bir öneme de sahip. bu açıdan bakıldığında belki de aslına uygun kalması iyi. aslında türk iç mekan olayının da ne kadar boktan göz yoran bir şey olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

binanın içini görenler bilir camlı otomatik kapılarla vs restore edilip içine biraz daha edilmiştir.

özetle; aslı da bok şu an ki hali de bok. ama tarihi işte ne yapacaksın.
  • valilik makamı çırağan sarayına taşındı da haberimiz mi olmadı?
  • siyasi görüşten bağımsız olarak,

binanın mimarisi çok eski. bunu zaten duvar ve tavan süsleme detaylarından görebiliyoruz. hatta ilgilenenler de binanın yapım yılını araştırabilir.

bunun mevcut hükümetin yaptığı eleştirisini doğru yorumlayabilmek için 90'lı , 80'li ve daha eski dönemki durumunu da ele alıp incelemek gerekir. konunun uzmanı değilim ama sözlükte önüme her konana atlayacak kadar da aptal değilim. aklını kullanmayı bilen insan adil bir yargılama ve kıyas yapmak istiyorsa bu yukarıda yazdıklarımdan başlamalıdır. buna göre, şatafat ve gösteriş, ak çomar ... gibi tanımlamaları ister yaparsınız, ister yapmazsınız.

bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmayın.
  • şerefsizim bunu gören diş guc kör oldu
  • şu havalara bak sanki ejderhası var
  • öncelikle makam odası değil kabul salonudur. kabul salonu osmanlı'da başbakan'ın (sadrazam) makam odasıydı.

istanbul valiliği de osmanlı'nın bab-ı ali'sinde, yani başbakanlığında (sadrazamlık) yer alıyor.

işlemeler, süslü mobilyalar bu anlamda normaldır. zaten yeni değildir cumhuriyet döneminde hep böyleydi.
  • bir iç mimar tutun en kötü iç mimar bile o halıyı değiştirmesi gerektiğini ve üstüne halı koymaması gerektiğini bilir.
hesabın var mı? giriş yap