şükela:  tümü | bugün
  • cumhurbaşkanının yeni isteğidir:

"şimdi, çevre bakanımız mehmet özhaseki’yle konuştuk. bundan sonra izni verilecek binaların 4 artı bir olmasını istedim. ‘tüm türkiye’de tüm belediyelerde bu sınırlar aşılmasın’ dedim. sonra bakan bey bana geldi. müteahhitlik açısından 4 artı birin kurtarmadığını söyledi. sonra 5 artı bir olarak anlaştık. izleyeceğim, bakalım neler olacak? bunlara bir daha müsaade etmeyeceğim, takipçisi olacağım. şimdi yeni göreve gelen belediye başkanlarını da uyardım. mustafa’yla (tuna) konuştum, göreceksiniz neler yapacak? bu tür binalarla ilgili gereği yapacak.”

kaynak: cumhuriyet, hürriyet

yandaş müteahhitleri bu sefer güldürmedi.
  • iyi bir şey gibi pazarlanan ama aslında saçma sapan olan bir sınırlamadır.

şehir planlama bilimi bütün dünyada belli bir aşamaya gelmiştir. burada amerika'yı yeniden keşfetmek salakça.

emsal, hmax gibi bir çok kavram var. bunlar üzerinden bütüncül imar planlaması mantığıyla şehircilik garabetleri önlenebilir.

kat sınırı koymana falan gerek yok. kat sınırı sorunu çözmez. 4 katlı olsun bina ama arsada 1 metre boş yer bırakmasın, bu iyi bir şehircilik midir?

yoğunluğu emsalle, silüeti hmax ile kontrol edersin. bu kadar basit. kimi yerde 20 kat olur bina ama emsal 2 olur, silüeti bozmadıkça bu yanlış değildir. buna karşılık 4 katlı olur ama 3 emsal olur, o katliamdır işte.
  • arzı düşürme amaçlıdır; maksat önceden başlanmışlara düşen rant daha beter azalmasın. çünkü talep bitiyor; balon sönüyor; elde kalacak.
  • ev fiyatları tavan yapacaktır.