şükela:  tümü | bugün
  • adana'da seyhan nehri vardır, istanbul'da boğaziçi
    adana beşinci büyük nüfusa sahiptir, istanbul birinci
    adana'da adana kebap yenir, istanbul'da bulgur pilavlı kebap
    adana'da dört merkez ilçe* vardır, istanbul'da kırk
    adana ortadoğu'ya açılan kapıdır, istanbul balkanlara
    adana'nın demirsporla adanasporu vardır, istanbul'un büssürü; sayamıycam şimdi
    adana hayat arkadaşındır, istanbul sevgilin
    adana sevgidir, istanbul aşk
    adana'nın geleneksel merkezi küçük saattir, istanbul'un eminönü
    adana'nın modern merkezi gazipaşa'dır, istanbul'un taksim
  • adananın tek avantajlı yanı kebap söylediğinizde ekstradan sipariş vermeden veya ücret eklemeden her türlü sebze, salata yanında gelir. istanbuldaysa ek olarak belirtmek zorundasındır.

diğer tüm konularda istanbulla adanayı karşılaştırmak manasızdır, hatta biraz istanbula hakarettir.
  • istanbul'un sadece ve sadece boğaz ve gece hayatı gibi bir üstünlüğünün olduğu, geriye kalan her konuda adana'nın kazanacağı versus.

istanbul'da trafik desen dert, hayat pahalılığı desen dert, güvenlik desen dert, mesafeler desen dert, yemekler desen yarrak gibi afedersin.

gel bir de adana'ya bak: trafik yok, meyve sebze burada üretiliyor, yemekler desen zaten ucuz, e küçük bir şehir de değil, çok özel şeyler aramayanlar her şeyi bulabilir adana'da, gece hayatı istanbul kadar zengin olmasa da bu tarz bir kültür var, insan ilişkileri oldukça sıcak, iyi muhitlerde güvenlik sorunu yok. boğaz yok ama göl var, nehir var, orman var ve buralara ulaşmak için dert çekmenize gerek yok, göl'ün kenarında oturup bir çay içmek için dünyaları ödemeniz gerekmiyor.

kısacası istanbul akıllı olsun, 1000 adanalı 10000 istanbulluyu yok eder! adana yaz sıcağı olmasa açık ara türkiye'nin en yaşanabilir şehri olurdu ama çok sıcak, hayat sikiyor. adana'da yaşayanın klimayla evlenmesi gerekiyor.
  • iki şehrin de valilerinin adı hüseyin avni'dir.

istanbul daha şanslıdır; ıhlamur kokuları, kuş sesleri ve pudra mutlu istanbul valimizin vazgeçilmezidir. naiftir, sevecen ve hoş görülüdür. söyleyeceği sözü on düşünüp bir söyler. eylemselliği konusuna çok girmek istemiyorum maalesef. hazırlığa müdahale var mı dedik; gaz-su, valimiz ne verdiyse yedik...

adana valisi'ne diyecek bir söz bulamıyorum. adanalı vatandaşlarımıza sabır diliyorum. adana büyükşehir belediye başkanına da seçilmiş olduğunu hatırlatıyorum! o değil de, keşke kavas yerine başka bir kelime uydursaydı. sağdan bak, soldan bak; nerden baksan kurtarmıyor.
  • her ne kadar öyle görünmese de adana türkiye'nin en sosyalist en rahat sehridir. ıstanbul da ise birkac semtin disinda boyle degildir.
    adana yasayacaginiz yer, ıstanbul ise gezmeye gideceginiz yerdir.
  • istanbul sevilen grubun konserine, takip edilen sanatçının sergisine, veya lisans ve lisansüstü okumaya gidilecek, ancak geri dönülecek yerdir.

adana orada kalınacak, yerleşilecek yerdir.