şükela:  tümü | bugün
  • tahran binlerce yıldır aynı medeniyete ev sahipliği yapmıştır istanbul ise medeniyet geçmişi bakımından rengarenktir
  • tahran ve istanbul kalabalık bakımından yarışabilir.
    tahranın dağ manzaralarının istanbul boğazının yanında esamesi okunmaz.
    90'larda olsaydı temiz hava bakımından aynı diyebilirdim ama tahran istanbulun 15 yıl öncesi gibi ağır ve kirli bir havası var...
    ve tahrandaki güzel kadın oranı istanbulu 4 e katlar 2 ye bölüp +98 çıkarır...
  • benzer nüfuslara sahip olmalarına rağmen istanbul trafiği tahran trafiğinden daha iyi durumdadır. en azından insanlar istanbul'da kurallara görece daha fazla uyuyorlar.
  • marketlerinde içki bulunmaz tahran'ın. istanbul'un ise bazı marketlerinde içki bulunmaz.
  • tahran; iran'ın başkentidir.
    istanbul; dünyanın.
  • tahran, ankara carpı 3 tür. istanbulla alakası yoktur. metrosuyla sehır duzenıyle ıstanbulu katlasa da bıldıgın ankaradır. asıl karsılastırma isfahan v.s. istanbuldur kı, ıstanbul denızı sayesınde ezer gecer. ancak ısfahan aşktır o ayrı.
  • pek istanbul sever bir insan olmamama rağmen, değil tahran tüm iran'ı üstüste koysan istanbul'un ezeceği karşılaştırma.

tahran, isfahan,tebriz... iran ne istanbulun yanında.

ha şu güzel kız olayının ise komşunun tavuğunun komşuya kaz görünmesinden öte bir şey olduğunu düşünmüyorum. tahran'a gitmedim ama güzel kız oranı aşağı yukarı aynıdır bence.
  • trafik keşmekeşi açısından tahran, istanbul'un açık ara eline verir.
  • bu şehr-istanbûl ki bî-misl ü bahâdır
    bir sengine yekpare acem mülkü fedadır.

bir gevher-i yekpare iki bahr arasında
    hurşîd-i cihan-tâb ile tartılsa sezadır.
  • bazı insanların şu dev aynası olayını abarttığı karşılaştırma.

1453'te bir çağ bitti, yeni bir çağ başladı hurafesine inanmak gibi. evet, bizim sahip olduğumuz her şey güzel, bizim topraklarımız daha değerli, bizim şehirlerimiz müthiş.

boğaz da dünya'nın tam merkezi. evet.