• öncelikle belirtmek isterim ki gurme değilim. az sonra yazacağım mekanların da konu yiyeceklerde en iyi olduklarını iddia etmiyorum. mutlaka daha lezzetlileri, daha uygun olanları vardır. hatta yazarsanız memnun olurum, gider denerim, editler geliştiririm.

ben sadece kişisel tecrübelerim ve damak tadımla bana bazı yemekleri güzel gelen mekanları paylaşacağım. söz konusu ürünleri seviyorsanız ve bu mekanlara gitmediyseniz, gidip bir denemenizi tavsiye edebilirim.

afiyet olsun!

*****döner*****

kavacık – bayramoğlu döner
    kavacık kavşağına çok yakın, büyük bir dükkan ve pişirilen dönerlerin büyüklüğüne şaşırırsınız. belirli bir standardı var ve onun altına pek düşmüyorlar. hafta sonu çok kalabalık oluyor ve o hengameyi kimi insanlar sevmiyorlar. dönerin yanında salatalık ve domates, sumak/soğan, patates ve sıcak lavaş getiriyorlar. cacığını ve havuç dilim baklavasını da beğeniyorum. porsiyon en son 28-tl’ydi.

maltepe - dönerci ali usta
    maltepe e-5’e yakın, 4 katlı çok büyük bir dükkanları var, uzun zamandır oradalar. ben lezzetini bayramoğlu’na benzetiyorum ama bayramoğlu’ndan daha iyi diyenleri de duydum. bayramoğlu’ndan farklı olarak, iskender ve ekmek arası seçenekleri de var.

*****mantı*****

ulus – aşkana mantı
    ulus’ta küçücük bir dükkan. salı günleri kapalı ve kredi kartı geçmiyor. mantısının yanında çibörek, şinitzel, turşu ve yoğurt tatlısı menüsünde bulunuyor. ben bütün ürünlerini çok beğeniyorum.

beşiktaş - sinop mantı
    sinop mantı daha önce yemediyseniz ya da başka yerde yiyip beğendiyseniz buraya mutlaka gidin derim. yazarken canım çekti.

*****iskender*****

etiler - uludağ kabapçısı
    etiler’de nispetiye caddesi’nde nusret’i solunuza aldıktan sonra ilk sokaktan içerde, eski bir dükkan. etini çok beğeniyorum. ayrıca turşusu da çok güzel.

*****köfte ekmek*****

mecidiyeköy - sokak köfte
    mecidiyeköy’de çevre hastanesi’nin arka tarafında yeşil bir arabada yıllardır satarlar. o civarda çalışanlar iyi bilirler zaten. ben sokak lezzetlerini severim derseniz denemenizi tavsiye ederim.

*****hamburger*****

etiler - kral burger
    nispetiye caddesi’nin zincirlikuyu tarafında en başında diyebileceğim, melodi pasajı’nın girişinde küçücük bir dükkan. çok eskilerden kalma ve değişik soslarıyla ağzınızı burnunuza bulaşacak ama değecek bir hamburger keyfi.

*****kuru fasulye*****

üsküdar - tarihi kısıklı fasulyecisi
    kısıklı caddesi üzerinde çalışmakta. gördüğüm kadarıyla insanlar bu tarafta daha çok çömlekte yemeği tercih ediyorlar ama ben burayı daha çok beğeniyorum. etli kuru fasulyesi oldukça güzel, yazın bahçesi var.

kavacık- kurufasulyeci ender usta
    kavacık’ta fsm tıp merkezi’nin tam karşı ara sokağında küçücük bir dükkan. bir kuru fasulye sever olarak bu kadar arada kalmış bir dükkan beni çok şaşırtmıştı. son gittiğimde pilavı biraz sınıfta kalmış olsa da genelde ortalama üstü lezzetleri var.

*****pilav*****

4. levent - kaşıkçı pilav
    4.levent metro çıkışının karşı arasında bulunan mekan. uzun yıllardır gitmiyorum ama son gittiğimde pilavı da kavurması da çok güzeldi.

*****kokoreç*****

çengelköy kokoreççisi
    çengelköy’de zaten 1 tane cadde var, o cadde üzerinde. kalabalık ve kokoreçlerin fazlalığından anlayabileceğiniz, kokusunu da daha çengelköy’e gelmeden alabileceğiniz mekan. kokoreçinden çok ekmeğini seviyorum sanırım.

*****dondurma*****

4.levent - dondurmacı yaşar usta
    yazın işi gücü dondurma yemek olan bir adam olarak buraya 15 tane falan dondurmacı yazabilirdim ama ens evdiğim 2 tanesini yazayım yeter dedim. kavunlu ve limonlunun hastasıyım.

caddebostan - girandola
    dondurma sevip bu 2 mekanı bilmeyen yoktur ama en beğendiklerim bunlar. gidip deneyiniz efendim, girandola müthiş dondurma yapar.

*****pide / lahmacun*****

kadıköy - yerinde pide
    suadiye tarafında, pidesi çok güzel, lahmacunu da onunla paralel lezzetli, çok büyük olmayan bir dükkan. pide severim diyorsanız bir gitmenizi tavsiye ederim.

mecidiyeköy – buket lahmacun
    eski ali sami yen’in karşı tarafında anadolubank var onun arka tarafına den geliyor. lahmacunu bölünmüş ve yanında 4-5 çeşit ayrı salata ile getiriyorlar, incecik ve çıtırı çıtır lahmacunu var. sanırım diyarbakırlılar, orada da şubeleri varmış.

*****rakı/balık*****

taksim-yeşilköy- eleos
    hem taksim, hem yeşilköy’de bulunan yerleri ayrı ayrı güzel olan yunan meyhanesi (böyle bir tanım var mı emin değilim.) sunum, lezzetler, ağırlanma konusunda şimdiye kadar hiç pişman olmadım. istanbul’a gelen misafirlerimi ekseriyetle götürdüğüm mekanlardan.

kireçburnu- set balık
    kireçiburnu sahilinde balık lokantası. yalnız sahil deyince tam deniz kenarı gibi algılanmasın tam önünde arabalar ve yol var pek deniz manzarası yok. 3.köprü güzel bir silüet oluşturuyor akşamları. balık mantı, balık iskender, tatlı-ekşili fener, susam topları gibi değişik mezeleri var. giderseniz en son karışık tatlı için yer ayırın mutlaka, efsane tatlıları var. benim burada tek şikayetim gittiğimde o kadar çok yiyorum ki rakıya yer kalmıyor. önemli uyarı, kredi kartı geçmiyor. fiyatlar bu kalitede mekanların bence altında, genelde uygun bulduğumuz hesaplar geliyor.

kanlıca- yakamoz
    deniz kenarı mekan istiyorsanız mutlaka denemenizi tavsiye edebilirim. 2 katlı küçük bir mekan, mezeleri lezzetli. manzara olarak çok yakınında bulunan lacivert ve uskumru’ya yakın, fiyat olarak onlarda çok daha uygun bir mekan. boğaz manzarasında içmek için bence tam fiyat/performans mekanı.

poyrazköy - karvan restaurant
    balıkları taze ve lezzetli bu mekanı, lezzetinden çok ambiyansı için yazıyorum. önünde bulunan kumsala atılan masalarda denizin dibinde nefis pazar öğleden sonrası geçiyor. açık havada rakı on numara.
    şöyle bir ortam;
    https://eksiup.com/3bed713c7768

******pizza*****

şişhane- miss pizza
    pizza/şarap için favori mekanım. pizzaları bence ortalamanın üstünde. mutlaka rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim, özellikle cuma/cumartesi kolay yer bulunmuyor. favorim dört peynirli.

akmerkez - papermoon
    şefi de italyan olan italyan restaurant’ının haliyle pizzaları çok iyi. fiyatları bulunduğu konum itibariyle biraz yüksek. favorim calzone. sade ama lezzetli bir pizza. funghi porcini’de beğendiğim bir pizza.

*****dürüm*****

akatlar - dürümcü irfan
    leziz, hızlıca tüketilen güzel dürümleri var. salaş bir mekan ama bence dürüm konusunda hakkını veriyorlar. eskiden şimdi etiler acıbadem civarında arabada olanla aynı kişiler. adana dürüm, tavuk şiş dürüm, çöp şiş dürüm. hepsi ayrı güzel.

*****çöp şiş/ciğer şiş*****

alibeyköy - ondo dürüm

özellikle ciğer konusunda favori mekanım. giderseniz soslu soğanından söyleyin mutlaka. kendi kasapları da var. hafta sonları çok kalabalık oluyor. fiyatları lezzetine göre uygun bence.
  • thai pera thai
    japon ioki
    kebap hamdi
    anadolu mutfağı/ geleneksel çiya
    vejeteryan zencefil
  • büyükçekmece sahilde açık stand olarak yer alan zeyno waffle hayatımda yediğim en güzel waffle olarak yerini aldı, senelerdir unutamıyorum, yerine hiçbir yeri koyamıyorum. deneyin beğenmezseniz parasını ben vermeyeceğim bana ne amk.
  • büyükçekmece’den kumburgaz,a giderken mimaroba’yı geçtikten 2 dakika sonra ovalı et ve kanat lokantası var. hayatımda yediğim en güzel tavuk kanattı.
  • eğer ki anadolu yakasında bir yerde kahvaltı yapmak istiyorsanız moda'da bulunan naga putrika fazlasıyla iyi gelebilir.
  • başlamadan önce belirteyim ki mekanlar kendi damak zevkime göre belirlediğim yerler, daha iyileri için öneriye her zaman açığım.

kahvaltı: çengelköy tarihi çınaraltı, kruvasan nişantaşı, parole cafe (hizmeti zayıf)

kahve: paper roasting coffee & chocolate (görüldüğü üzere sadece kahve değil çikolata için de tercihim burası, portakallı çikolatalarını deneyin.)

fine dining: nicole

kebap: zübeyir ocakbaşı, harbi adana ocakbaşı, hamdi

ciğer: ehl-i ciğer (iyi ciğer için çok şans yok maalesef, edirne ve diyarbakır'a gidin.)

tavuk: kanatçı muhtarın köyü muhtar halis (tavuklar bile bu kadar lezzetli kanatlara sahip olduklarının farkında değillerdir.)

meyhane: agora 1890, kör agop, memleket meyhanesi

dürüm: can dürüm 2 (porsiyonları ufak 2 şiş çekmelerini isteyin.), bağdat ocakbaşı cezayirin yeri

pide: hocapaşa pidecisi

kokoreç: kokoreççi tekin usta, yediren adam

olmazsa olmaz, uykuluk: sütlüce'de akp binasının önündeki seyyar araba, çınaraltı uykuluk

burger: j burger, biber burger, b.o.b burger, virginia angus

pizza: pizzeria pera

ev yemeği: hacı abdullah lokantası

pub: the harp ırish pub, old english

şarap: hazza pulo, sensus galata

sandviç: tunç balık
  • fatih,zeyrek—>baran et lokantası,kanatlar kuzu incikler,şişler harika,mezelerin hepsi güzel özellikle humusu babagannuşu ve mütebbeli denenmeli,fiyatlar et lokantasına göre normal,ayran ve yoğurdu da taze ve lezzetli.

büyükdere,sarıyer—>kardeşler kanat,yarı meyhane yarı kanatçı,gavurdağı salatası güzel.

fırınlar—>kireçburnu fırını(pastaları özellikle güzel),beşiktaş yedi sekiz hasanpaşa fırını(acıbadem,koko,limonlu kurabiye),feriköy yenisaray fırını(anasonlu çay kıtırı),galata tarihi simit fırını,kadıköy ak fırın(minik çilekli rulosu çok güzel,diğer yerlerden bir daha yemedim buradakinden sonra),cağaloğlu marmara fırın(kışın içi tahinli bomba gibi bir şey yapıyor,çok iyi)beşiktaş aynalı fırın(tarçınlı zencefilli çay kıtırı),feriköy yeni palmiye(paskalya çöreği),yeldeğirmeni çağdaş fırın(haftasonları foccacia çıkarıyor kekikli kuru domatesli bağımlılık yapıcı harika bir fokaça hafta içi giderseniz yok dikkat)
    ve istanbul’daki en iyi fırın mamulunu yapan yeldeğirmenindeki içi un çuvallarıyla dolu olup yarı fırın yarı imalethane olarak çalışan ve özellikle berliner’inin bilimumum çeşitleri yendikten sonra selanik gevreği,ay çöreği de yenmesi gereken fırın,bulamazsanız zaten yeldeğirmenindeki tüm fırınlara berlineri burası yapıyor,ama burada fiyatı daha uygun.

şişhane—>antakya dürümcüsü,mezeleri harika,mezelerin de dahil olduğu menüden söylemelisiniz,çıtır kabak tatlısı ikram olarak geliyor.

şişli—>pangaltı meyhanesi,yaprak ciğer

taksim,asmalımescit,tavanarası—>fiyatları uygun,güveçleri güzel,alkollü.
  • dudullu otobus terminalinin çaprazinda salaş bir kokoreççi var çok saglam izmir usulü yaparlar
  • güncel fiyatlardan sonra (bkz: ev)
hesabın var mı? giriş yap