• tek kelimeyle zarar, ziyan.

havalimanının inşaat süreci en az 1 yıl devam eder. %15 ile açılış yapılmış. devasa büyüklüğü alt yapı sorunlarıyla birleşince çile çekecek milyonları düşünemiyorum. pist rüzgar enerji üretimi yapan rüzgar santrallerinin arasında. uçak yere indikten sonra bomboş havalimanında 24 dakika yerde giderek körüğe anca ulaşıyor. kalkış yaparken bu süre 17 dakikaydı. sakin ve açık bir havada iniş olmasına rağmen oldukça konforsuz ve sallana sallana bir iniş oldu. kalkış karadenize doğru yapılıyor ve kış şartlarında yüksek burun rüzgarı alan uçak oldukça heyecanlı kalkışlar yaratacaktır. pist yaklaşık 20 metreden fazla derinlik doldurularak inşa edilmiş. uluslararası sınırın üzerinde ama bir şekilde sınırda gösteriliyor. yabancı havayolları belki bu piste inmeyi red edebilir. kış şartlarında yoğun sis ve rüzgar ile pilotlar baya zorluk çekecekler besbelli.

buraya gömülen paranın yarısına atatürk modernize edilir, sabiha gökçenin yeni pist ve terminali hallolurdu. tam anlamıyla fiyasko. arap görgüsüzlüğü ile inşa edilmeye çalışılmış, ama arap sermayesi benzeri bir gücümüz olmadığından saçma sapan yarım yamalak bir durum söz konusu. atıl duran kocaman bir f1 pist projemiz yanına çok daha büyük patlak bir proje daha gelmez umarım.
  • lise ödevi gibi isim olmuş.

istanbul_havalimani_yeni
    istanbul_havalimani_yeni2
    istanbul_havalimani_yeni2_revize
    istanbul_havalimani_yeni2_revize_sonnnnnnnnn
  • şimdilik adı yoktur.

bu havalimanına bazı isim önerileri oldu, ama tepkiler geldi...

çünkü; kimse neden atatürk uluslararası havalimanı'nın en verimli zamanında çöpe atıldığını, neden böyle büyük bir havalimanı yerine orta düzey ve ihtiyacı karşılayacak bir havalimanı kurulamadığını, neden bu havalimanının her yere bu kadar uzak olduğunu, neden kuzey ormanları'nın katledildiğini, yapımı sırasında iş cinayetlerine kurban giden yüzlerce işçiyi ve bu havalimanının isminin neden atatürk konulmadığının yanıtını veremiyor...

çünkü; her işlerinde olduğu gibi bu da akıl dışı ve meşru değil...
  • ilk gözlemlerim sonucunda şu entryi yazmıştım. (bkz: #83246986)

bu havalimanına 1 ay içerisinde 7 uçuş yaptım. 1 aylık süreç içerisinde gözle görülür bir iyileşme görmediğim gibi hava koşullarının zorlaşması sebebiyle kesinlikle başa iş açacağı konusunda kesin kanaatim oluştu.

pist yaklaşması korkunç sarsıntılı ve sıkıntılı olması havalimanın aldığı yoğun rüzgar sebebiyle olabilir. ancak esas felaket bomboş havalimanında sisten pisti bulabilmenin korkunç zor olması. 17 aralık esb-isl, isl-adb uçuşları esnasında iniş esnasında resmen uçak teker koyana kadar sisten pist gözükmüyordu. ils sistemi ile iniş yapılırken sorun yaratmayacak gibi düşünüyoruz ama son tren kazasında yaşanan sinyalizasyon rezaleti aklımıza gelince ulan burası türkiye olurmu olur diyorum. şu ünlü yan rüzgarda iniş yapan uçak videolarından bol bol çekilir bu havalimanında. esas bomba günde 5 iniş 5 kalkış olan havalimanında uçak kalkarken sisten ortalık gözükmediğinden önüne pikap tarzı bir klavuz ile pist başı yapabildi. 25 dakikalık taksi süresince kule hiçbir şekilde görünmedi.

şimdi tam kapasite çalıştığını varsayalım. o kadar uçak pisti bulacak, inen uçaklar körük için taksi yolu kullanacak bu imkansız. ve uzun bir süre sisin dağılmadığı bilgisini aldık. yenilecek rötar ve uçuş iptalleri thy için çok ciddi zarar yazdıracak. emniyetli iniş kalkış konusunda şüphe duyacak büyük firmalar bu havalimanına inme konusunda ciddi tereddütler yaşayacaktır. havalimanı içinde uzun koridordan yürüme yaşlılar için tam bir eziyete dönüşecek, yetersiz alt yapı sebebiyle çok ama çok ciddi sorunlar yaşanacak. o gün yanımda yolculuk yapan birisiyle yağmur ve kar durumunda eğim ve drenaj durumunun ne olabileceğini konuşurken bugün video ile cavabımızı aldık. fizibilitesi nasıl yapıldığı, doldurma bir pistin zorlukları ve sonuçları ne kadar değerlendirilip buraya milyonlarca euro gömüldü bilmiyorum ama gelecek çok parlak değil. yol yakınken alt yapı sorunları doğru tespit edilmeli ve düzeltmeler yapılmalı. eksiklikler aylarca sürecek ama herşeyden önce uçuş güvenliği ne durumda bağımsız bir kuruluşa raporlatılmalı. rollercoaster tadında iniş kalkış belki belli oranda idare edilir ama sis kar yağmur durumunda sınıfta kalacak bir havalimanı kimsenin tercihi olmaz. illa açacağız diye tutunmak yerine sorunsuz bir inşaat gereksinimlerin doğru tespit edilip gerçekte iyi bir havalimanı yapmak yerine gövde gösterisi yapacağız derken dünyaya rezil olacağız. mart 2019 tarihine ertelenen taşınma bence haziran 2019 tarihi ile revize edilir. yaz aylarında çok sorun yaşanmaz ama atatürk havalimanı kapanır ve kışa girerken bugün düşen video gibi görüntüler yaşanırsa milli gururumuz denilen thy batar. bu kadar sorunlu operasyonu ne yeni uçak filon ne yemek kalietn kurtarabilir. geç olmadan bu havalimanı gerçekten yapılmaya çalışılmalı. bina bitirmek pisti yapmakla havalimanı bitmiyor.
    ulaşım sorunu, toplu taşıma ve raylı sistem eksikliği zaten sorun yaratacakken üzerine birde bugün gelen görüntüler gerçekten son derece iç karartıcı. umarım çöp yatırım olarak ülke üstünde kambur olmaz diye bir önceki entryimde yazmıştım ama hiç ışık vermiyor. bu havalimanı ne f1 pisti, ne olimpiyat stadı. yılda 200 milyon yolcu beklentisi ile yapılmış mega proje. bizim sokağa atacak bu kadar paramız yok. inşallah zaman içerisinde düzeltilebilir işlerdir. aksi durumda dünyanın en büyük fiyaskolarından birisine imza atmış olacağız.

(bkz: 19 aralık 2018 istanbul havalimanını su basması)
  • istanbul yeni havalimanı iyi, hoş, güzel ama bünyesinde bir sürü problem barındıran bir havalimanı olmuş öncelikle taksi ve havist disinda hiç bir toplu taşımanın olmadığı havalimanı. havaist 2 saatte bir var ve uçuş saatleriniz benim gibi abuk saatlerde ise anadolu yakasından mecburen taksi ile ulaşmak durumundasınız. taksiyle giderseniz ise "bingo" kol gibi taksi parası ödeyeceksiniz.

yeni havalimanı sorunlarına gelirsek. öncelikle lokasyon olarak çok rüzgarlı bir bölgede , istanbul'a soğuk havanın giriş yaptığı yer. kış aylarının iklimsel olarak istanbulda en sert geçtiği bölgelerden. pist ısıtmasının yeterli olmadığı ve kar yağışlı havalarda tehlikeli olacağı konuşuluyor. kuşların göç güzergahı üzerinde olmasından dolayı normal havalimanlarına göre olası kaza riskinin çok fazla olması cabası. ayrıca pistin labirent gibi olması sebebiyle iniş ve kalkışlarda uçakların 15dk'dan toplamda 30 dk daha fazla yakıt tüketildiği ve bu sebepten özellikle kısa mesafe uçuşlarda thy'nin ciddi zarar ediyor olması gibi bir durum var. hatta buna önlem olarak fransadan ilave bir yazılım satın alarak iniş kalkış düzenlemesi yapmak istedikleri ancak istenilen verimin alınamadığı gibi konularda mevcut. he thy bu zararı zaman içinde ne yapacak elbette bilet fiyatlarına giydirecek kardeşim. bu havalimanından kalkan uçaklar için ucuza kısa mesafe uçuşlar artık hayal .

insan düşünmeden edemiyor. ne vardı kardeşim atatürk havalimanı kalsaydı. madem yetmediğini düşünüyorsunuz bir tane başakşehir tarafına küçük bir havalimanı yapsaydınız. iç hatlar ve yakın mesafe dış hatlar için sabiha gökçen tarzı daha ufak bir havalimanı ile bu iş gayet güzel çözülürdü. atatürk havalimanı yerli yerinde kalırdı hem de biraz rahatlamış olurdu. zaten tüm alt yapısı hazır, hali hazırda her türlü toplu taşıma mevcut, marmaray-metro bağlantısı var , şehir merkezinde olması büyük avantaj, yeni restore edilmiş bir yer ve hava koşulları olarak yeni havalimanına göre çok daha avantajlı bir lokasyondaydı. düşündükçe üzülüyorum yazık ettiniz atatürk havalimanına çok yazık !!

imla
  • açılışı göstermelik olacak, thy'nin resmi olarak taşınma tarihini 31 aralığa, gayri resmi olarak da mayıs ayına ertelediği istanbul'un yeni havalimanı
  • 30dk pist başına taksiyi müteakip frenler ısındığı için bir 15dk daha pist başında beklemeniz gerekebiliyor :) toplam 45dk taksi.

planlama faciası.

gereksiz lüks ve abartı duty freeler.

kafası kanlı araplar.

surreal bir ortam.

tam bir verimsizlik örneği ve zaman kaybı.
  • (bkz: onemli olan boyu degil islevi)

28 dakika ucak, kosar adimlarla 16 dakika ben taksi yaptim. tam bir turk isi, plansiz, gigantomanik ve sasaali.
  • meşhur cmlkk grubu tarafından kurulan işletmeci iga şirketinin devlete ödemesi gereken ilk 2 yıllık kirası "ileri bir tarihe" ertelenen havalimanı.

ertelenen miktar, kdv dahil yaklaşık 2 milyar (bak milyon filan değil; milyar) euro.

bu paranın, iga'nın banka kredisinin de geri ödemesinin başlayacağı sonraki yıllarda nasıl ödeneceği tam bir muamma...
  • thy nin sitesinde bu isimle yayınlanan yeni havalimanı. alan kodu ise 'isl' dir.
hesabın var mı? giriş yap