şükela:  tümü | bugün
  • istanbul'da şehir ve stk zirvesi'nde konuşan cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan "biz bu şehrin kıymetini bilmedik. biz bu şehire ihanet ettik. hala da ediyoruz. ben de bundan sorumluyum" dedi.
    erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

kadim şehirlerin en önemli güzelliği, ana karakterlerini kaybetmeden yeniyi bünyelerinde eritmesi, özlerinden katarak yeniden yoğurmasıdır. istanbul bu açıdan gerçekten müstesna bir şehirdir. ama biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz, ben de bundan sorumluyum.

bizim evlerimiz genişlese de gönüllerimiz daralıyor. bu çok önemli. binalarımız yükseldikçe ufkumuz kararıyor. şehirlerimiz giderek milyonlarca insanın hep birlikte yalnız olduğu yerlere dönüşüyor. eşyanın hakimiyet kurduğu, bencilliğin arttığı, gösteriş, şatafat ve hamiyetsizliğin yaygınlaştığı bir dönemde yaşıyoruz. ne yazık ki böyle bir şehir atmosferinde sevgi de merhamet de hoşgörü ve tahammül de giderek azalıyor, adeta insanın kimyası bozuluyor. insanı ve tabiatı merkeze almayan hiçbir projenin ne kadar albenili olursa olsun benim gözümde hiçbir değeri yoktur.
    demokrasi yerel yönetimlerde, belediyelerde başlar.
    biz vatandaşlarımızın sigarayı bırakmasını kendimiz için istemiyoruz. sağlığına zarar veriyor, evde de hanımefendiye, çocuklarına zarar veriyor. bazen sigara içen gençleri gördüğümde içim yanıyor. bilmiyor ki yarın ne olacak.

kaynak
  • (bkz: #65889885)

"sorumlular hesabını versin o halde" denilecek açıklama.

yaşam kalitesinin eksilere düştüğü istanbul hayatında çok ama çok geç edilmiş itiraf. gezi olaylarından sonra "aha şuradan, buraya kadar yeşil alan yapacağız" dediler, yaptıkları meydan bile safi beton. tüm ilçe belediyeleri bile aynı kafada iş yapıyor, beton, kilit taş. yol kenarları olmasa, sanırım yeşil alan kalmayacak. istanbul'da kişi başına düşen yeşil alan 1 metrekare. artık geniş bir ev sahibi olmak istiyorsanız ya çok zengin olmalısınız yada istanbul denilemeyecek kadar uzak varoş mahallelerde yaşamalısınız. insandaki bu kibir, gri beton yapılar yüzünden doğanın bir parçası olduğunu unutup, yozlaşıyor. sabahları gökyüzüne baktığınızda oluşun kirli hava örtüsü, gürültü, görüntü kirliliği, fahiş fiyatlar, zengin ve yoksul arasındaki fark, 20 yıllık vadeyle alınmış evler... hepsinin sorumlusu siz ve insanı insana köle eden, vergiye, borca boğan ekonomi anlayışınız. *

edit: imlahu akbar
  • (bkz: harakiri)
  • "reis bey iyi misiniz?" diye hayretler içinde karşıladığım açıklama.
  • ben bir türk milliyetçisiyim ama ırkımı en objektif şekilde eleştiririm de yeri geldi mi. üzülerek söylüyorum, istanbul'un başına gelmiş en kötü şey türklerdir.
  • bunun bir üst versiyonu ‘’ülkenin amına koyduk valla, kusura bakmayın’’ olabilir. en son bunu diyecek, eminim.
  • normal koşullar altında savcının soruşturma açması gereken sözler.
  • erdoğan günah çıkarıyor. o kandırıldı hep. cnm yaa..

edit: gezicilerden özür dilesin!
  • yemin ediyorum bu adamda çoklu kişilik bozukluğu var.
    bu sözler de bunun en açık belirtisi.
  • söz konusu istanbul şehirleşmesi olunca sorumluluk alan şahsiyet.
    zamanla açılacak diyeceğim de ondan da umudum yok ya.