şükela:  tümü | bugün
 • yapilabilse ziyadesiyle faide saglayacak durum ancak vize durumunda ortaya cikacak olan vize mafyalari ve "su kadar paraya ist'a vize alinir" durumlari olayi baslamadan bitirecek.
 • yeni değildir.osmanlı döneminde 2.mahmut devrinde başlamış ikinci meşrutiyet te kaldırılmıştır.mürur tezkeresi denilen bir iç pasaportla ülke içinde seyahat edilir ve özellikle istanbula gidebilmek için bu belge gerekirdi
 • 3 nesilden degil 5 nesilden daha az istanbulda yasayanlarin istanbuldan atilmasiyla daha da faydali olacak uygulama. ardindan 4 nesilden öz türk olmayanlari da türkiyeden atariz böylece bütün sehirlesme problemlerimizi çözmüs oluruz.

  haci pardon da sen koskoca türkiyede baska kaç tane istanbul gibi cazibe merkezi yaratabilmissin,bi de üstüne 22 tane üniversite kurmussun istanbula okuyacam diyen solugu istanbulda almis, diger sehirlerdeki üniversitelerde okuyanlar da mezun olsak da istanbul a gidip bi is bulsak diye tetikte bekliyor,
  sen istanbul a vize koysan nolur koymasan nolur?
 • anayasa'nin yerlesme ve seyahat hürriyeti maddelerine aykiri bir uygulama.

  serbest çagrisim (bkz: çevre temizlik vergisi)
 • istanbul'un çevresine sur insaa etmekle pek bir farki olmayan eylem. birer de nöbetçi dikilir kapilara. gelenlere vize sorulur. vizesi olmayan da giremez. herkes rahat bir nefes alir.

  (bkz: ne dersiniz hos olmaz mi)
  (bkz: allahim sen akil fikir ver yarabbi)
 • insanlara kendi dogduklari sehirlerde, is bulabilecekleri, yasayabilecekleri ortamlar yaratilmis olsaydi, düsünülmesine bile gerek kalmayacak uygulama.
 • code 46i akillara getiren uygulama. evet korkuyorum...

  bir de (bkz: ogs)
 • ülkeyi bölmeye yönelik uygulama.esitlik ve özgürlük kavraminin içine eden tavir.kiçin rahata alismasi ile dagdan geldigini unutup bagi parselleme çabasi.ekonomik icraatlerle çözüm üretmek yerine isin kolayina kaçip saçmalamaya baslamak.bir boku beceremeyince kafada bir anda yanip sonra patlayacak olan ampül.
 • kisa vadede hizli bir çözümdür. tabi ki öncelik insanlarin cidden bok varmis gibi istanbul'a akin etmesini engellemektir. bunu uzun vadede ekonomiyi, geri kalan bölgelerdeki sartlari düzelterek halletmek gerekir. ancak 1960'ta baslayan ve sonu gelmeyen göç asil özgürlük kavraminin içine eden olaydir. sehrin sinirlari doguda izmit'e dayandiktan sonra kuzeye dogru genislemeye baslamistir ve pek de duracak gibi görünmemektedir. bunun yaninda bu sehre hücum eden vatandaslarimiz da su sekilde haklidir: dogduklari yerde is/as sikintisi vardir ve düzelecek gibi de görünmediginden istanbul'da sanslarini denemektedirler. simdi siz kalkip bu insanlara "gelme ulan" diyebilirsiniz ama orada durursunuz, bu insana ne yapacagini söyleyemebilir minizi? suraya git burda is var diyebilir misiniz?

  haliyle diyemediniz ve buyur ettiniz. peki bu istanbul denen yer sonsuz is imkani saglar mi? hayir.
  buyur ettiginiz kisiler muhtemelen 1+ çocukla gelebilirler ve tahmin edebileceginiz/edemeyeceginiz nedenlerle bu sayi 5 olur bir anda. zaten is sikintisi burada da devam etmektedir. bu çocuklara bakilmasi zorlasir ve iste burada baska bir özgürlügin ebesi bellenir. insanlarin insan gibi yasama hakki... kapkaç, hirsizlik, 3 kurus için adam öldürme... aç insanlar vardir elinizde ve bunlar yasadiginiz, güvenli olduguna inandiginiz sehrinizdedir. nerde yasadiklarini bilmezsiniz bile... söyleseler bilmezsiniz orasi neresidir diye. ama sinirlenirsiniz size zarar verdigi için, haklisinizdir da...

  kalkip kimse "yazik onlara" demesin. kendi basina bir is geldiginde sövmeye baslarsa bu acima duygusunu yalayip yutmak zorunda kalmasin. kimse durumun böyle olmasini istemez eger hakikatli bir manyak degilse...

  kisisel kanaatim vizenin kisacasi iki ucu boklu degnek oldugudur. belki de en güzeli hem vize koyup hem de insanlari kendi dogduklari ve daha rahat yasayabilecekleri yerlere geri dönmelerini saglayacak bir gelisme sürecidir. belki de hiç biridir, bosverilmelidir. kahvehanede vatan kurtarmaya döndürülmemelidir sözlük.

  edit: eklemek lazim tabi. göç edenler yasama imkanlari esit olmadigindan göç etmektedirler ve en dogal haklari olan yasama hakkini kullanmak istemektedirler. ancak bu durum ne yazik ki geldikleri yerdeki insanlarin yasama hakkina tecavüz etmeye baslamistir. haklar ve özgürlükler tek tarafli degerlendirilemez.
 • tahminimce pkk'nin gonullu olarak altyapisini hazirlayacagi sistemdir; boluculugun ta kendisidir. her ne kadar bir istanbullu olarak icim gitse de, bu ulkenin topraklarinda sehirlerarasi dahi bir ayrimcilik yapmak, imkansizdir, oyle de olmalidir. yoksa birakalim hatay'i da diye baslar, muhtemelen de adalardan cikariz.