şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 40 yaşına gelmiş ve tarih okumayı seven bir birey olarak 1.dünya savaşı sırasında istanbul'a hava saldırısı yapıldığını ve hatta ölenler ve yaralananlar olduğunu bilmiyordum.

  istanbul'a ilk hava saldırısı 14 nisan 1916 gecesi saat 22.30 civarı ingiliz uçakları tarafından yangın bombaları atılması ile gerçekleşmiş.hatta bu sırada bazı bildiriler de uçaklardan atılarak psikolojik harp da uygulanmış. yapılan bu ilk saldırı ile yeşilköy' de bulunan uçaklarımızın olduğu hangar hedef alınmış. saldırı neticesinde herhangi bir can kaybı meydana gelmemiş.

  daha da ilginç olanı ise savaşın sonunun göründüğü, barış umutlarının yükseldiği 1918 yılı temmuz,ağustos ve eylül aylarında istanbul havadan yoğun bir bombardımana tutulmuş ve kayıplar vermişiz.

  daha fazla bilgi için kaynak (birinci dünya savaşında istanbula yapılan hava saldırıları. yazarlar : emin kurt- mesut güvenbaş
  iş bankası yayınları )
 • başlık altında sözlüğü amacına uyun olarak kullandığı için başlık sahibiyle alay etmeye kalkan bir adet suser'ı bize göstermiştir.

  onnumarabesyildiz'a bu bilgilendirme için teşekkürler.

  edit: yorumu yapan entry'i silip gitmiş, iyide yapmış.