şükela:  tümü | bugün
 • bana gelin. çay 0.75krş, ayrıca terlikte veririm.
 • olmayan kafelerdir. kafede ders çalışılmaz, kütüphaneye gidiniz.
 • (bkz: http://www.akademi1971.com/) içinde kütüphane bulunan bir kafe. burayı okulu bitirdikten sonra keşfettim. dolayısıyla hiç ders çalışmışlığım yok ama bu iş için ideal bir görüntüsü olduğu düşüncesindeyim.
 • butik kafeler genelde sakin olduğu için seçilebilir. benim vize-final döneminde taze istanbullu olarak ziyaret ettiğim, rahatlık ve sakinlik açısından verimli çalışma imkanı sunan kafeler;

  starbucks'ın ortaköy, bebek, moda şubeleri (genellikle öğleden sonra kalabalık oluyor bu şubeler. hem self servis olması, hem de saatlerce oturup wifi ve elektrik prizini sömürseniz de size müdahale eden birinin olmaması açısından çok rahat, biliyorsunuz. isterseniz kadıköy rıhtım ve bahariye'deki beş katlı büyük şubeleri de tercih edebilirsiniz, ben çok fazla insan ortalıkta dolaştığı için sevmiyorum.)

  caffe nero'nun yeniköy, moda, akaretler şubeleri (moda şubesi öğleden sonra epey kalabalık oluyor, yer bulamayabilirsiniz, sövmeyin sonra. yeniköy ise çok sakin, üstüne manzarası var. daha ne olsundu.)

  cherrybean coffees moda şubesi (iki katlı + bahçeli bir kafe. self-servis olduğu için oldukça rahat ve başınıza ekşiyen, saçma sapan bahanelerle rahatsız eden çalışanlar yok. burada galata şubesini de yazmıştım ama kapandı ne yazık ki.)

  kadıköy'de pappa cafe, iki kedi cafe, muaf, page cafe & gallery, polka, day coffee design, coffee manifesto, sakura, walter's coffee, juliet kitchen & rooms, yumma, dün moda, sayfiye moda (pappa arka sokaklarda kaldığı için sakin, iki kedi cafe'nin sahibi hanımefendi inanılmaz güleryüzlü ve pozitif, muaf moda burnu tarafında fakat öğleden sonra kalabalık olan mekanlardan. kev öğleden sonra kalabalık olabiliyor, polka ve zuhal ise sakinliğiyle sizi çekiyor. tabi çalışmak için de pek güzel. day coffee'de aynı zamanda el yapımı defterler ve aksesuarlar satılıyor. walter's hakkında detay vermeme gerek yok sanırım, edebinizle gidip ders çalışacaksanız tercih edin, tulum giyme niyetiniz varsa sanırım artık giydirmiyorlar. * dün ve sayfiye moda burnu'nda yer alıyor, ikisi de inanılmaz ferah ve sakin kafeler. sayfiye'ye beni bağlayan günlük muzlu rulo pasta yapmaları ve kafam kadar porsiyonla servis etmeleri -ki kocakafalıyımdır- neyse, yeter ki siz çalışın çocuum.)

  karaköy'de ot dergi cafe, karabatak, mums cafe, ops, sahi (ot dergi kafe kamondo merdivenini çıktığınızda sağda kalıyor, küçük bir kafe. karabatak, mums ve ops biraz daha görselliğe hitap eden fakat gözlemlediğim kadarıyla bütün gün o kafeden o kafeye sürüklenmek dışında bir amacı olmayan kitlelerin uğrak yeri. şansınıza bağlı biraz. sahi'de çok lezzetli çikolatalar ve kendi seçtiğiniz malzemelerle oluşturacağınız lokumla dersi sallamama seçeneğiniz var.)

  şişhane'de; mavra (çalışırken apartmandan çıkan okan bayülgen'e sataşmak isterseniz gidebilirsiniz.*) ,drip coffee (pera'da sokakla iç içe çalışmak ve güzel bir apple pie yemek isterseniz tercih sebebi olabilir.) , türk alman kitabevi (bunu bilmeyen kalmadı zaten. hem fiyatlarıyla öğrenci dostu, hem de altı kahve aldığınız zaman yedinci kahvenizi hediye ediyorlar. + harika bir çalışma ortamı var.)

  bunların dışında, beşiktaş' ta minoa cafe & bookstore, nişantaşı'nda moc, coffee bain, sunday teşvikiye, bebek'te mangerie, yeniköy'de yeniköy kahvesi, galatasaray'da brew coffeetercih edilebilir.

  edit: güncelleme.
  edit 2: kapanan mekanların güncellenmesi + yeni tavsiyeler.
 • istanbul'da öğrenci kapasitesinin çok altında kütüphane ve okuma salonu eksikliğinden sürekli gündemde olan kafelerdir. mevcut kütüphaneler ya erken saatlerde kapanıyor ya da doluluk oranı nedeniyle kapıdan geri çevriliyorsunuz. akp müslümanları için gereksiz bir şımarıklık sayılan bu şikayet elbette cahil kitleler inşa etmek isteyen talancı/gaspçı/arsız liderleriyle alakalı.

  çok sık gittiğim için bütün starbucks şubelerinde gördüğüm ders çalışan öğrencilere sonsuz saygı duyuyorum. öyle ki bazı zamanlarda, büyük masalarda grup çalışmaları yapanlara engel olmamak için yerimi değiştirmeyi teklif ettiğim bile oluyor.

  kimsenin de starbucks'ta havalı olduğu için ders çalıştığını sanmıyorum. öğrencilere, internet, self servis ve süresiz oturma rahatlığı sunması bir avantaj gibi görünse de gürültüsüne rağmen konsantre olma becerisi geliştirmek de ayrı bir efor gerektiriyor. sırf bu yüzden bile starbucks ya da başka kafelerde ders çalışanlar saygıyı hak ediyorlar.
 • caddebostan caffe nero. bu tarz mekanlardan biridir. aristokrasi hakim gibi gözükse de bu mekanın üst katı anadolu yakasında ders çalışabilecek en iyi mekandır kanımca.
 • böyle bir kafe yoktur; istanbul üniversitesi merkez kütüphanesi vardır. yüklenirsin çıkınını istersen 24 saat kütüphanenin içerisinde yürüyerek, meydanda bir iki tur atıp dönerek hatta şanslı gününüzdeyseniz ara ara masa değiştirerek rahat ders çalışılabilir.
 • kadıköy'deki cafe reada kocamla bi ders çalışışımız vardı ki, daha da 1 aylık arkadaşız o zaman, o heyecanla anlatır, ben leyla gibi dinlerdim.
  mis gibi kafeydi, evde gibi hissettirirdi resmen. yıllar yıllar oldu, 15 dk mesafedeyiz ama bi daha da gitmedik hiç.

hesabın var mı? giriş yap