• beşiktaş'ta ahır gibi 1+1 ve 1+0 dairelerin kira fiyatları 700-900 tl arası değişir. temizlik yaptığımda kendini belli etsin derseniz 1000-1200'den başlar.
    satın almak için yeni temiz bi ev isterseniz 800 bin civarı, eski ama iş görür isterseniz 300-500 bin arası. başımı sokcak bi delik olsun derseniz 150 bine bulabilirsiniz.
  • aşırı pahalı olduğu için sinirlenmeme ve ortaköy den 2+1 ev alacağıma o paraya amerikadan villa alırım diyerekten bevery hills den bahçeli havuzlu villa satın almama sebep olmuş fiyatlardır.

1 senedir gidip göremedim amk evi, birkaç kere federaller aradı homelessların meskeni olmuş benim villa. o civarlarda kalacak yer sorunu yaşayanlar varsa vereyim anahtarı gitsin kalsın.
  • dünya da bulunan en saçma ev fiyatlarını içinde barındıran şehirdir istanbul. eşi benzeri varmıdır bilmem ama eğri oturup doğru konuşalım istanbul bundan 30 sene önce çok güzeldi ama artık değil. hatta bok gibi! göt kadar alanda yunanistanın nüfusundan fazla insan yaşıyor böyle bir şehire en baba düzenlemeyi yapsanız bile bu şehir bir boka benzemez, kaldı ki istanbulda şehir düzenlemesi diye bir şey yok.

güvenliğinden hiç bahsetmiyorum, arabanızın kapısını bir gece kilitlemeden içiniz rahat uyuyabilir misiniz acaba? insanların tavan yapan saygısızlıkları ise apayrı bir durum.

bir de üniversiteyi bitiren istanbula yerleşiyor yani durum her geçen gün daha da kötüleşiyor. şimdi böyle bir şehirde bırak ev almak, tatile gelmek bile akıllı adamın yapacağı iş değil.
  • ev fiyatları öyle mi karşılaştırılır hırbolar diyerek bazılarını tokatlamak isteğimi hatırlatmış fiyatlardır. iyi dinleyin emlakçısına atladıklarım...

ev fiyatı dediğmiz, para birimi cinsinden (tl, usd, vs) olan fiyatları birbiriyle karşılaştırmak tam bir embesilliktir. zira ev fiyatını etkileyen bir çok etmen vardır, adres, cephe, inşaat kalitesi, ulaşım vs. işbu sebeplerle "milyon tl ye ev mi satılır it" demeden önce bir oturup düşünmek lazım.

şimdi bu embesilliği bir nebze olsun aşabilmiş bünyeler diyecektir ki, e amk biz ev fiyatlarını nasıl karşılaştıracağız? alın size benden bir kıyak. ev fiyatlarını aylık kiraya oranlayarak karşılaştıracaksınız. zira kira dediğimiz herze de yukarıda sayılan etmenlerden aynı şekilde etkilenir.

şöyle bir örnekle anlatayım. bebekte bulunan 1 milyon tl lik evin kirası 4 bin tl olsun. bu durumda evin fiyatı 1.000.000 / 4.000 = 250 kira olur. benzer şekilde kurtköyde 200 bin tl olan bir evin kirası 600 tl ise, bu evin fiyatı 200.000 / 600 = 333 kira olur. kira üzerinden fiyatlar karşılaştırıldığında bebekteki evin kurtköydeki evden göreceli ucuz olduğu görülebilir. parası olan biri kurtköydeki evden 5 tane alıp aylık 3 bin tl kira geliriyle "5 ane evim var" diyeceğine, bebekteki evden 1 tane alır ve aylık 4 bin tl lik kira geliriyle "1 tane evim var ama iyi kira getirisi var" diyebilir. olay budur.

gelelim istanbuldaki ev fiyatlarına. istanbulda kira bazlı en pahalı evler, henüz doğru düzgün yerleşimin olmadığı ama metro, havalimanı vs gibi projeler nedeniyle potansiyelin fazla olduğu yerlerdir. zira henüz kimsenin oturmadığı yerlerde kiralar tl bazında düşük olur, ama büyük bir proje vs varsa arsa ve dolayısıyla ev fiyatları tl bazında yüksek olur. buna en güncel örnek anadolu yakasındaki şerifalidir. zira henüz sokaklar bomboştur, altyapı yeni yeni oluşmaktadır. ama yanıbaşındaki finans merkezi ve ümraniye metrosu nedeniyle tl bazında fiyatlar uçmuştur, ev fiyatları kira bazında 300'ün altına inmemektedir.

son olarak bir de istanbul-ankara karşılaştırması yapalım. genel olarak istanbulda ev fiyatları ortalama 230-300 kira arasındadır. ama ankara ortalaması 300-400 kira arasıdır. ankaranın bu olayını çözebilmiş değilim. ya kiralar çok düşük ya da evler aşırı pahalı. anlayan varsa beri gelsin.

haydi kalın sağlıcakla...
  • insanı gerçekten şaşırtan fiyatlardır. kadıköy'de ağustos'tan aralık ayının başına kadar kiralık ev baktım, arada da satılık ilanlarına göz gezdirdim tabii. bu uçuk fiyatlardaki ilk argüman; "parayı semte veriyorsun binaya değil ama=((" idi.

düşünün artık kaç yıllık ucubik binalarda içine it bağlasanız durmayacak haldeki dairelere çekilen fiyatları. işin kötüsü ev sahiplerinin de gözü dönmüş hiçbir şey yaptırmam içine sen istersen yaptır diyor. e hadi yaptırıyım içini desen en iyi ihtimalle 10-15 bin lira dökersin içine, çıkıp giderken de öyle bırakırsın. bina ilk yapıldığında yani en az 40 sene öncesinde ne varsa içindekiler olduğu gibi duruyor. bir de gir bunun içine en az 1000-1200 lira ver diyorlar. e be anacım ben semte para vermek istesem gider belediyeye veririm o 1000 lirayı çadır kurup orda yaşarım be. ben kafamı sokabileceğim bir in arasam zaten şehir merkezinde niye ev bakayım? hem kadıköy güzel bir semt, çok elitiz diye dolaşın hem de evlerin içine bakılacak gibi olmasın.

hayır elitliklerini de gördük allah aşkına… o esnaf sizi her koşulda ayakta sikmeye çalışan tipler ve tipik türk insanından bir gram farkı yok. gelir sizin kiminle nasıl yaşadığınıza, ne iş yaptığınıza, eve giriş çıkış saatlerinize karışır. o çok elit komşularınız dedikodunuzu döndürüp, dakika başı sizi kontrol ederler. yetmez hepsi ayrı şark kurnazıdır, sizi nasıl çarpacaklarını düşünüp dururlar. hani o reklamlarda, filmlerde gördüğünüz güler yüzlü amcalar ve teyzeler, sadece orada kalıyorlar. ne yazık ki bir gerçeklikleri yok.

adam bahariye'nin sonunda 65 yıllık binanın 6. ve son katındaki 4+1 dairesini 800 bin tl'ye satıyor. satsın anasını satayım. içini yaptırayım 800 bin verdim desem ona göre yaptırman nerden baksan 70-80 bin lira. bu arada asansör tabii ki yok, o yüzden bu evde ancak ve ancak 50'li yaşlara kadar yaşarsınız. o da şehir hayatında yaşamanıza rağmen sağlıklı ve zinde bir vücuda sahipseniz. he bu arada tabii ki oraya ulaşım diye bir şey yok, her türlü yürümeniz gerekiyor. en yakın otopark 500 m. alışverişi de aç gözlü çok güzel muhazafakar demokrat vatandaşlardan veya şok'tan yapacaksınız. hani biraz lüks bir ürün almak istiyorum deseniz ya moda'daki şarküterilere gideceksiniz ya da bağdat caddesine gideceksiniz giyim alışverişiniz için.

800 bin lira verip neden böyle saçmalıkların içinde yaşamak istiyoruz peki; çünkü kadıköy'e veriyoruz o parayı. hacım ciddiyim semte verilecek o paraları biz belediyeye bağış yapsak da şu ev fiyatları gerçekçi bir düzeye düşse çok mutlu olacağım. hem kalitesiz binalar ve daireler, hem görgüsüz insanlar hem de fahiş fiyatlar… şaka gibi.
  • anasının amı gibi fiyatlar bunlar. 2-3 ay önce bahçelievler soğanlı'da 90-100 bin olan bahçe katı boktan 2+1 daire, şuan 130 binden başlıyor. yayla'da ara kat 160 binden aşağı bulmak hayal. ya biz gerçekten yoksuluz ya da millet harbiden iyi kazanıyor. vay amk.
  • şaşırılmaması gereken fiyatlardır. bir ülke düşünün ki 15 yaşında bir çocuğun bile ev alma hayali var, 40 yaşina gelip evi olmayana adam denmiyor, 25 yaşında bir genç kız istese ev soruluyor, yoksa problem çıkarılıyor. ne evmiş amk.
  • insanların yapacakları çocuk sayısına kadar her siki bilen bazı kibirliler tarafından acilen bir kontrol altına alınması gereken şeyler. a pardon unuttum, bu işten zaten en çok onun tayfası kazanıyor zaten, geri alıyorum isteğimi.
  • fiyatlar balon bir gün patlayacak diyenler haklımı bilemem ama new york'ta 1950'li yıllarda ev fiyatları çok balon diyorlardı. sonra ne oldu 2000'li yıllarda 35 m2 daire 3 milyon dolara kadar çıktı. yani şehri kapayıp gitmez isek (örnek detroit) fiyatlar her zaman yükselmeye devam edecek.
  • güngören-haznedar-merter civarında ise uçmuş vaziyettedirler.

almaya yeltendiğimiz ev 225.000 tapu masrafı 7000, emlakçı komisyonu 6.500 anasının amı ali sami. bitmişiz lan biz.
hesabın var mı? giriş yap