• 6 ay önce 1600 tl'ye kiraladığım eve (kurtköy) şimdi 2250 tl istiyorlar. inanılır gibi değil
  • kabul edip tutan mallar yüzünden artmaktadır. tutmayın abicim hiçbiriniz tutmayın düşsün. 2 ay boş yatırsa evi eşşek gibi normal fiyattan verecekler.

benim sözleşme de eylül'de bitiyor, eminim buraya 1500 lira daha fazla verecek bir mal çıkar ve ev sahibi bana çık der.

borç harç 700 bin liraya 3 kamaralı yelkenli bir tekne alıp bu ev sahibi teröründen kaçasım geliyor.

edit: 5'ten fazla mesaj geldi tutmayıp napalım diye. 3-5 metro durağı daha uzaktan tutarım ben de çıkarırlarsa. ödeyebiliyorum diye ödemem fahiş kiraları.
  • adadolu yakasında kadıköyde (suadiye-acıbadem arası) minibüs- sahil hattında, bağdatın alt tarafı 2x ise, bağdat- minibüs arası 1,2x dir ve x yaklaşık 5000-6000 civarıdır dediğim durum. ( tabi bu dümdüz apartmanlara istenen fiyattır, siteydi, havuzdu, güvenlikti vs gibi istekler varsa ortalama x'in fiyatı 10000 oluverir)
    örnek
    aynı kırılmayı minibüs caddesi-d100 arası ve d100 üstü bölgeler için de görürsünüz.

yani 70m^2 neti olan sikindirik 2+1 lerin 1,5 milyondan başladığı yerde, konumuna göre 5-10k arası kira bedelleri istenmesine de şaşırmamalı.

islamcı ideolojinin türkiyeyi getirdiği yer itibariyle tl artık aşırı değersiz bir durumda ve giderek de değersizleşiyor, rte sarayında iki sene daha devam etsin o zaman bu başlıkta bugün konuşulan inanılmaz fiyatların bile 2 katı konuşuluyor olacak ve sürekli yalan açıklanan enflasyon ile çalışanların parası iyice kuşa dönecek. ( ekonomik çöküntü üssel artan bir fonksiyondur, rte ile sonraki 5 yılda bir kilo tl ye bir kilo tavuk alabilir misin onun hesabı yapılır hale gelecek. )

(gerçek enflasyon rte nin açıkladığının 4-5 katı olduğu için piyasa reel enflasyona göre fiyatlarını arttırırken senin maaş issizliğin de patronlara verdiği güçle açıklanan enflasyon veya altında bir değerle artıyor ve mis gibi fakirleşip tam da islamcıların hayalindeki yarı aç yardıma muhtaç halk tipine eviriliyorsun, sonra gelsin ezan partileri :) )

türk halkı bunu aşırı hak etti, sağda solda kuran okuyor diye eğitimsiz bir islamcının peşine takıldı ve sonuç bu.

bir de bu fiyatlara kim ev alıyor sorusu benim de aşırı takıldığım bir soru ancak bizdeki gibi enflasyonun açıklanmadığı ve fiyatların sürekli arttığı kapalı rejimlerde insanlar birincil ihtiyaç maddesi olarak gördükleri ev gibi ürünlere; tüm kara gün akçelerini ve ödeme limitinin sonundaki kredileri de ekleyerek hücum ediyorlar ki seneye bu ev iki katına çıkarsa dımdızlak ortada kalmayalım diye. satın alma gücü paritesi :)

tabi her gün çeşitli haberlerle, mafya ve eski ortakların itiraflarında karşımıza çıkan ve ister devlet kasasından yağmaladıkları paralar olsun, ister uyuşturucu satıcılığı gibi gayri meşru işlerden döndürdükleri kara para olsun milyarlarca doları bir şekilde legalize etmeye çalışan islamcı örgütün (parti diyen de var) orta kademe yöneticilerinin bile binlerce tapusu olduğu düşünülürse evlerin neden kara borsaya düştüğü de anlaşılacaktır.

(birkaç yıl önce babası tarafından evdeki birkaç milyar doları akşama kadar sıfırlaması istenen dahi oğulun sabahın köründe talep karşısında yaşadığı şaşkınlığı ve sonrasında akşama kadar yapılan sevkiyattan geriye çekmecelerde kalan gariban tl ler ile şehrizar konaklarından alınan 7-8 villayı aklınıza getirmeniz durumu sizlere daha net gösterecektir)
  • ev sahibi arap. üç hafta önce mesaj attı “her şey iki katına çıktı, ekonomi kötü, kirayı da artırıyorum. ya verin ya da çıkın” dedi. elimizde kontrat var. haklarımızı biliyoruz. isterseniz mahkemeye gidin çıkmıyoruz dedik. adam üç haftadır taciz ediyor. evde huzur kalmadı. gece gündüz arıyor mesaj atıyor, tehdit imalarında bulunuyor. yine de bir zorbaya boyun eğmeyeceğim. çıkmayacağım. yasal hakkım neyse kullanacağım. her şeye rağmen bu ülkede hak var hukuk var. kimse kirayı iki katına çıkaramaz. ama öyle zor ki bu süreç. keşke herkeste vicdan denen şey olsa, dini sadece namaz ve oruca indirgemese. her mesajı allah kuranla başlayıp sonunu tehditle bitirmese.

edit: arkadaşlar hala zaman zaman mesaj atıp son durumu soranlar oluyor, bu sebeple buraya güncelleme yazacağım. biz kendi evimize taşındık! zaten kiradayken kendi evimizin teslimatını bekliyorduk, tüm bu olayların bu şekilde sonlanması tek güzel şey oldu. eski ev sahibi buraya ilk entry girdiğim dönem birkaç mesaj daha atmıştı. fakat biz çok kararlı durduk ve hatta ters bir mesaj attık sınırlarını aşma içerikli. o mesajdan sonra sustu ama yine de arada bir “evi satacağım, iki ay sonra satacağım, yarın satacağım vs” diye mesajlar yollamaya devam etti. o mesajlara cevap vermedik ve tabii ki de evi satmadı, sadece aklına düştükçe eski sevgili gibi yazdı iş olsun diye. biz taşınacağımızı haber verince de sevinçten havalara uçtu. böyle işte. sonuç olarak biz ev sahibi olayından kurtulduk.

bundan iki üç yıl öncesine dek ev kredisi altında hayatımı sınırladığımı düşünür ve üzülürdüm. pişman olurdum böyle bir borca girdiğime çünkü arkadaşlarım arabalarını değiştirir, güzel güzel plansız tatillere çıkarken ben hesap yapardım. ama özellikle de bu yaşadığımız şeylerden sonra iyi ki diyorum. iyi ki zamanında cesaret edip bir ev almışız. herkesin önceliği tabii ki farklıdır ama demek ki benim için güzel bir araba veya hesapsız bir tatildense yaşadığım evde kafamın rahat olması daha önemliymiş.

çok uzattım. bu süreçte abartısız yüz küsür mesaj almışımdır. belki daha fazla. herkes ya yardım etmeye çalıştı bilgisiyle ya da destek mesajı attı. hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. umarım hak eden ve iyi niyetli herkesin hikayesi mutlu biter.
  • eylül 2020 de 5000 tl ye başladık , rayiç oldu 10.000 .
    ev sahibi anlayışlı bir adam bakalım eylül de aynı şey olacak mı.

edit: şaka değil ama komik.

edit : haziranda 10000 olan rayiç eylülde 13000 oldu , eylül için açıklanan oran %15,75 biz %22 yaptık ama çok memnun olmadı.
  • resmen pandemi fırsatçılığı başka bir şey değil. sizi, evde oğlum oturacak ya da kendim oturacağım diyerek muhtemelen evden çıkarmayı deneyecektir şerefsizler, kanmayın sakın, hakkınızı arayın. ulan ne millet olduk be yazıklar olsun, şu pandemi döneminde birbirimize destek olup yardımcı olmamız gerekirken yapılan şeylere bakın hele! dindarım diyen de, atatürkçüyüm diyen de aynı, hepsi halkı dümbükleme peşinde, inanılır gibi değil. insanların alım gücü 2 kat arttı da mı kiraları 2 kat yükseltiyorsunuz be âhlâksızlar! insanların da yuvalarına taş düşürüyorsunuz böylece, daha çok kazanacağım diye huzursuz ediyorsunuz aileleri. o paradan hayır gelir mi lan insan müsfetteleri?
  • bizim sitede villaları 5bin tl'den kiraya veriyorlardı covid öncesi. şu an olmuş 15bin tl. dedim kim tutuyor bunları. emlakçıdan çıkan bir çift gördüm, ne de ucuza kiraladık diye konuşuyorlardı. sordum ne kadar, 12bin tl'ye anlaşmışlar. ulan mal geçen sene 5bin tl'ydi burası diyemedim.

birkaç gün sonra bizim ev sahibi aradı, emlakçı bunu aramış, ev kiraları çok yükseldi, sizin evde kiracı duruyor mu hala demiş. adam da bizden zam istedi. o an netleşti herşey.

t: emlakçıların fiyat arttırdığı durumdur.
  • iyice boku çıkmış fiyatlardır. göt kadar evlere istedikleri ücretlerin mantıklı hiçbir yanı yok zaten. kiralara istedikleri zamları yapamadıkları için kiracılarının evden çıkmalarını isteyen ev sahipleri varmış iki katı fiyattan kiralayacaklar yenilere çünkü. iğrençsiniz be ne diyebilirim ki. yok ki bir standardı bunun. eski kiracının 2000 ödediği evler şu an en az 4000 den ilana konuluyor. ev almak türkiye şartlarında zaten mümkün görünmüyor. sonumuz hayır olsun ne diyebilirim.

edit: rahatsız oluyorsanız istanbul’dan gidin diyenlere çok ayar oluyorum. istanbul depreminden sağ çıkmak için istanbul’dan taşının diyenlerle aynı kafa bunlar pırıl pırıl maşallah. imkanım olsa defolup giderim durmam gidemiyorum ama ne yapabilirim. ayrıca ev kiralarına yapılan fahiş zamların savunulacak bir tarafı yok kusura bakmayın. benim maaşım da enflasyon karşısında günden güne eriyor benim suçum ne o zaman? hiç zam yapmasınlar dedik sanki adamlara.
  • ev almak çok saçma onun yerine gezin diyen arkadaşlar nerede?
    sonuç itibariyle ev sahiplerini evlerini gelir elde etmek için kiraya veriyorlar. her şeyin fiyatı bu kadar artmışken ne yapsınlar; indirim mi yapsınlar kiralara.
  • bir keriz benim demek ki. bütün evlerde kiracılar hakikaten bedava oturuyor. üstelik işim kötü diyene bir iki ay da anlayış sağlıyoruz.

neyse allah ağız tadı afiyet versin.
hesabın var mı? giriş yap