şükela:  tümü | bugün
  • istanbul avrupa yakasında bir özel öğretim kurumu sahibi ahbabım arayarak tecrübeli matematik,fizik ve kimya öğretmeni ihtiyaçları olduğunu; piyasanın üzerinde maaş vereceklerini söyledi. bu hususta benden yardım istedi.
    geçen haftadan bu yana atanmadan önce çalıştığım kurumlar, feysbuk sayfaları, öğretmen arkadaşlarım kanalıyla fellik fellik öğretmen ararken tespit ettiğim bir öğretmen eksikliği mevcut.
    nispeten matematik branşından adaylar çıksa da özellikle fizikçi ve kimyacı noktasında adeta mahrumiyet var.
    bir kimyacı olarak üç beş yıl önce dershanelerde zor iş bulabildiğimi hatırlarım. lakin şimdilerde peynir ekmek gibi formasyon dağıtıldığı halde gerek kamuya öğretmen alımlarının kadrolu yerine sözleşmeli yapılıyor oluşu, gerek dershanelerin kapatılma süreci, gerekse özel sektördeki emek sömürüsü sebebiyle bazı meslektaşlarımın kendi işleri yerine başka işler yapıyor olmaları sebebiyle özel kurumlar öğretmen bulamıyor.
    her geçen gün özel kurumların kapandığı ve öğretmenlerin işsiz kaldığı vaki.
    yakınlarıma ve çevremdeki insanlara ısrarla öğretmenlik okumak isteyen çocuklarına bu tabloyu anlatmalarını salık veriyorum.
    maalesef genç işsizlik, özellikle de üniversite mezunları arasındaki işsizlik tehlikeli bir ivme ile tırmanıyor.
    not:imla
    ekleme: bir yazar arkadaşım tecrübesiz öğretmenlerden de alım yapılması gerektiğini ifade etti haklı olarak. fakat bazı branşlarda ikinci hoca olarak daha tecrübesiz adayları tercih etmelerine rağmen o noktada da sıkıntı var.