şükela:  tümü | bugün
  • bir bana mı öyle geliyor merak ettiğim olay. ulan sanki gün geçtikçe çoğalıyor bu bed sesli kuşlar, bir doğal dengesizlik var. bayağı da akıllı hayvanlar olması nedeniyle az biraz tırsıtmıyor değiller.
  • winter is coming
  • baykuş ve kartal dışında doğal düşmanı olmayan bir kuş cinsinin kendisi için olumlu koşullar bularak çoğalması hadisesidir.
  • severek takip ettiğim gelişmedir ki evet sayılarında artış sözkonusudur. çoğalsınlar iyice... güzel hayvanlar.

edit: bu arada önemli bir konuya da değinmek istiyorum: istanbul'un kargalarının ülkedeki pek çok bölge kargasına göre çok farklı özelliklere sahip olduğuna şahit oldum. yürüyüşlerinde bile "aga bura benim" edası var. çok fazla kızdırmaya gelmez. geçen gün yol kenarında bi tanesiyle uzun uzun bakıştık size yemin ediyorum kaşı olsa "ne bakıyon g*t?" şeklinde kaş göz yaptı derdim. tırstım hafiften... çok seviyorum kendilerini yine de...

not: entry nick uyumu. evet.
  • istanbul'un en belalı hayvanı martı verken endişe edilmemesi gereken durum. martı bu, çerez niyetine güvercin yiyen, zevkine karga döven, üstüne gidip kedilerle dalaşan bir tip.
  • özellikle alakarga cinsiyle benim de dikkatimi çeken gelişme.

böyle birşey var sanırım.
  • bende yeni bir fobi oluşmasına neden olan durum. yukarıda arkadaş durumu özetlemiş,doğal düşmanı olmadığı için üremek için en doğru şartları yakalamislardir. aşırı sosyal canlılar oldukları için ne kadar kendi başlarının çaresine bakacak durumda olsalar dahi ebeveynlerini terketmediklerini ve birkaç kuşak kardeşin bir arada yaşadıklarını bir belgeselde izlemiştim.
  • arkadaş istanbul bahçeşehirde bu kuşlarda biri arabamın önünden hızla geçti, ani fren yaptım ne oluyor diye izledim kuşu bi baktım geri geldi yola önümden yerden bir ceviz alıp havalandı yol kenarında yüksek bir yere kondu, manyak kuş dedim devam ederken kuş geri havalandı tekrar önümden geçerken cevizi yere attığını gördüm, cevizi ezmeden geçtim ileride sağa çektim izliyorum kuşu. kuş yoldan geçen arabaların önüne ceviz atarak cevizi kırmaya çalışıyor. bu zeka insan oğlunun %50'sinde yok ne diyon sen. birleşseler şehri ele geçirir bunlar parti kursalar iktidara gelirler.
  • odin'in ruhlarımızı valhalla'ya almak için yakınlarda gezinmeye başladığının kanıtıdır. büyük istanbul depremi için hazırlıklı olmalıyız.