şükela:  tümü | bugün
  • istanbul'da hemen herkesin kabul ettiği bir taksi/taksi plakası/taksici/güvenli ulaşım sorunu var mı? var*

uber taksi hizmetinin daha iyi sunulabileceğini gösterdi mi? evet *

çıkar grupları, siyasiler, medya, vatandaşlar bu konuyu uzun bir süre tartıştı mı? evet *

sonunda sadece taksicilerin istediği oldu mu? evet *

peki onca sorun çözülmüş oldu mu? hayır *

şimdiii.. demirel'in dediği gibi; ortada bir cenaze var. normalde böyle ciddili şeyler yazmayı sevmem ama iş başa düştü.

ekrem imamoğlu gibi çıkar gruplarıyla henüz derin ilişkiler geliştirmemiş taze bir belediye başkanının olması büyük avantaj. kendisini literatüre geçirecek gol için müthiş sol ayağımlan ortamı açıyorum.

yaz kızım;

1. ibb "istanbul taksi a.ş." isimli bir şirket kuruyor.
    2. spk lisanslı bir firma taksi plakasının değerini belirlemek için ekspertiz yapıyor.
    3. plaka sahiplerine pay değeri nispetinde "istanbul taksi a.ş." hissesi veriliyor.
    4. ibb fazladan ihtiyaç duyulan taksiler için sermaye koyuyor veya açık artırmayla vatandaşa satıyor.
    5. en konforlu ve pratik araçlar satın alınıyor.
    6. araçlar online ödeme, anlık takip ve kamera sistemi dahil olmak üzere son teknolojiyle donatılıyor.
    7. taksi a.ş. mevcut taksi şoförleri için açtığı kursta başarılı olanları istihdam ediyor ve düzenli ücret ödüyor.
    8. taksi a.ş. hisse sahiplerine her yıl kar payı ödüyor.
    9. hisseler hamiline yazılı çek gibi devredilebiliyor. böylece borsadan hisse almaktan bir farkı kalmıyor.
    10. bu devasa operasyonu yürütme konusunda çekinciler ortaya çıkarsa taksi a.ş. hizmet sunma işini ihale ile ulusal veya uluslararası şirketlere devrediyor. burada önemli bir husus var; bütün iş tek bir şirkete verilirse tekel yaratılmış olur. ileride ciddi sorunlar çıkar. bu nedenle her bir şirket toplam taksi sayısının en fazla 1/3'ünü kontrol etmelidir.

minibüs, dolmuş meselesini kendiniz çözebilirsiniz artık dimi? çok binmediğimden pek umrum olmuyor. bunu ona da uyarlayın işte. abartmayın. neticede atomu parçalamıyorum burada*

edit: sevgili moderatör başlığa bir +un rica ediyorum. birazdan gelir kurt yeleli sözlük ergenleri. onlar gelmeden pls*
  • bir kere bu ülkede taksi plakaları 2 milyon tl'ye dayanmışken onları oyun dışı bırakacak hiçbir şey yapamazsın. onların istemediği bir şey de yapamazsın. büyükşehirin görevi de taksi hattı kurmak falan değildir, anca özel girisimi destekler. illa el atsın istiyorsan zaten itaksi var. uygulama ve puanlama getirdiler, uber gibi yapmaya çalıştılar. başarılı oldular mı bilemem. yani ibb bu işle zaten uğraşıyor. hiçbir şey yapmıyormuş gibi buraya bir de yeni öneriler yazmak komik.
  • gecen turkiye'ye geldigimde annemle kiz kardesimi taksiye bindirdim bir yere gideceklerdi. adam yari yolda indirmis trafikte takilinca. annemle kiz kardesim de sinir stresten alamamislar plakayi. valla alsalardi plakayi gidip adama dalmak o kadar cok istiyordum ki.

ha bundan yola cikip baska taksi olaylarini sikayet ettim. ederken de isinizi iyi yapmadiginiz icin allah belanizi versin dedim beyaz masaya. hakaret ettiginiz icin isteginizle ilgilenmeyecegiz demisler. etmeyin zaten etseniz bu olaylar yasanir miydi. allah buradan belanizi versin tekrardan cunku isinizi adam gibi yapmiyorsunuz. su taksicilere canak tutan kimlerse efsane seri beddua kasiyorum gercekten bu dunya ya da varsa obur dunya'da pesinizdeyim.

bir de son olarak taksicilerin gerizekali olmasi da buyuk sikinti. ulan uber'in sana bir zarari yok, plaka sahibine zarari var. uberci olsan kendi arabani alacaksin kendi saatinde kafana gore calisacaksin, onun yerine gidip 300 lira araba kirasi verip 400 lira kazanacagim diye teror yapiyorsunuz sokaklarda. ınsanlar amerika'da ek is olarak uber yapip ev aliyor bu gerizekalilar plaka sahibi savunmak icin kendilerini yirtiyorlar.
  • destan yazmaya gerek yok:(bkz: uber)
  • taksi plakalarının tamamının 500 bin lira sabit bedel ile devlet tarafından geri alınması. plakalar devlete ait olacak şekilde belli kriterleri karşılayan şoförlere kiralanmasıdır.

ancak burada yine liyakat kelimesini akıllara getirmek gerekiyor. zira ülkenin şuan içinde bulunduğu hali düşünürsek tüm taksi şoförlerinin akp gençlik kollarından seçilmesi ihtimali vardır.

londra uygulanan yöntem gerçekten bu iş için iyi bir örnektir. taksi şoförleri 300.000 güzergah içerisinden rastgele yazılı ve sözlü sınava girerler ve hatta amigdalalarının normal insanlara göre eğitim sonunda çok daha büyük olduğu söylenir. bir taksicinin taksici olabilmesi için en az 2-3 sene çalışması gerekmektedir.

böyle bir eğitimden geçen taksici de işini riske atmamak için insan gibi taksici olmak durumundadır. yok öyle "kurtuluşa götürmem" demek, müşteriyi dolaştırarak kazıklamak falan. (özel taksilerden bahsetmiyorum devletin tahsis ettiği klasik londra taksileri için geçerli.)

şu kısa belgeselde discovery channel süreci anlatmış.
  • caydirici cezalar gelmeli.
    kisa mesafe almayan taksiciler yakalandinda men edilmeli mesela. aslinda iki uc kafa koparsan herkes normale donucek fakat oy toplama zihniyetiyle gittimiz icin kimseye bir bok olduğu yok.
  • çözümü yoktur. boşuna fikir üreterek zamanınızı boşa harcamayın.
  • çözümü dön dolaş yine (bkz: über)'in yasallaşmasıdır.
  • taksi sorunu yoktur, taksici sorunu vardır. tüm taksilere belediyeler tarafından kadrolu şoförler atanmalı, maaşları da taksi sahibinden alınmalı.
  • hem bu sorunu hem de ulkede issizligi cozecek bir fikrim var:

simdi maglum amerikada isi olmayan herkesi uber driver yapiyorlar, hatta araci yoksa arac dahi kiraliyorlar.

sonra da adam 1 hafta da calissa, asiri arac yogunlugundan asgari ucretten de az para yapsa isi var sayiyorlar ve ondan sonra amerikada issizlik neredeyse sifirlanmis oluyor.

simdi benim reisin yakininda olan birisine onerimdir. fikir benim, al kendinin gibi kullan kardesim.uberi de yerli baska rakiplerini de olusturup serbest birakin, dedigimi uygulayin issizlik kagit uzerinde yuzde 5e dusmezse gelin beni alin. sorun cozulmustur.