şükela:  tümü | bugün
 • son iki üç yıldır gittikçe artan ve çığ gibi büyeyen garip bir kıtlık.

  geçen seneden beri eve bir yardımcı bulmaya çalışıyorum. bu uğurda annem, onun arkadaşları, kayınvalidem falan filan resmen seferber şekilde araştırıyorlar. bu süreçte üç kişi değiştirdim, sonuncusuyla da geçen hafta yolları ayırdım. şimdi dicekseniz ki (bkz: derdini sikeyim) ama inanın sadece benim derdim değil, çevremde kaç tane evli arkadaşım varsa istisnasız aynı konudan muzdarip. herkes birbirine soruyor, var mı birileri diye. iyi, temiz, işini şişirmeyen, güvenilir kadın bulmak resmen 3 dil bilen mühendis bulmaktan daha zor hale gelmeye başladı. çevremden duyduğum hikayeleri anlatsam roman olur; çalıştığı eve adam atan mı dersin yoksa ziynet eşyaları fark edilir diye evden parça parça takım elbise,gömlek çalan mı. türlü türlü köylü kurnazlıkları ile insanı bıktıran durumlar, daha önce konuyla ilgili yazdığım bir serzeniş de şurada dursun.(bkz: türklerin kibar insanı ezme huyu/@sarap baglarinin sahibi patasana)

  çalışan kadın populasyonunun artmasıyla beraber evine yardımcı alan sayısı da gittikçe artıyor, ama pazarda arz talebi karşılamıyor. zaten bahsettiğim özelliklere sahip bir temizlikçi bulan adeta bir ahtapot gibi sarılıyor asla bırakmıyor. annemin üst kat komşusuna gelen bir abla var, annem sormuş işte bizim kıza da gider misin diye, abla demişki vallahi ben 7 gün doluyum, 3 tane de yedek var. ablam yedekli çalışıyor daha ne diyeyim.

  yukarıda dediğim mühendis muhabbetine bir de ücretlendirmeyi eklemek istiyorum. zira bu ablaların en beğenilmeyeni tarifeyi günlük 120'den açıyor, 200'lere kadar uzanan bir geçit var. haftada 6 gün çalışan ablanın aylık kazancı ortalama 4500'lere ulaşıyor. bugün yeni mezun bir mühendise asgari ücret teklif ediliyor, süpersonik özelliklere sahipse maksimum alacağı olsun 3000. yani ülkedeki dengesiz meslek dağılımının, her ile bir üniversite falan gibi sikimsonik atılımların ortaya çıkardığı en çarpıcı tablolardan birisi şu yaptığım basit hesap.

  kısacası devir bir yandan hızla değişiyor ama her noktada olduğu gibi bu noktada da profesyonellikten uzak, paldır küldür bir şekilde gidiyoruz.

  (bkz: günlük olarak sozluk)
 • (bkz: temizlik ve deterjan mühendisliği)

  makine mühendisliğinin zıt hali. sınıf full kız. pek yakında!
 • tembel kadın populasyonu diyene ybsg demek istedigim sıkıntıdır.

  zaten kadın kısmısı neden okuyup para kazanıyor ki di mi; evde oturup temizlik yapsın, kocasının eline baksın ki kocası ne isterse yapmak zorunda kalsın.

  bitmediniz yahu bir türlü...

  edit: bir cift 2 saatte evi temizler görüşüne katılmakla birlikte geliri uygun olan bir cift o iki saatini kendilerine/ ailelerine/arkadaşlarına ayırmayı tercih edebilir. bu onları mıymıy yapmamalı bence.
 • bir çiftin 2 saatte evi resetleyebileceğini bilmeyen tembel ağırgötlülerin derdidir. saatlerce spor salonunda manasız işler yapar, konu ev temizliğine gelince mıymıymıy...
 • üniversite öğrencilerinin
  temizlik! diye aşağılamazlarsa
  sistematik şekilde
  örgütenip çok para kazanabileceği
  iş alanı olarak kendini göstermiş kıtlıktır.

  haydi genşler,
  lastik eldivenlerinizi takın,
  kovaları fırçalarınızı alın
  internette grubunuzu kurun
  şartları konuşun(cam silmek , halı vs gibi)
  saat başı ücret isteyin.

  (bu yaz abd'de iki meksikalı biri kız
  biri erkek işçi karşı daireye
  bembeyaz tişörtleri, kot pantolon
  ve eldivenleri, spor ayakkabılarıyla
  girdi, 4 saatte pırıl pırıl yaptı çıktı.
  arabalarına binip gitti hayran kaldım )

  benden söylemesi
  biz mi? genç olsak yapardık valla.