şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: farketmeyenler için beyaz masa telefon: 153, twitter hashtagi: #istanbulda24saatulaşım, ve change.org kampanya linki:

https://www.change.org/…bul-da-ulaşım-24-saat-olsun

ankara'da ulaşımın 24 saat olmasından sonra kendi çapımda başlattığım kampanya.

dünyanın en büyük metropollerinden biri olan istanbul'da metrobüs ve çoğunluğu havaalanına ekspres hatlar olan 10 güzergah hariç ulaşım gece 24'de bitiyor. hatta birçok otobüs ve vapurlar 22 veya 23'de son buluyor. ankara ve izmir'de ulaşım kesintisiz oluyorsa istanbul'da hayli hayli olması gerekir.

bu kapsamda dün gece alo 153'ten beyaz masa'yı aradım. ayrı bir dilek ve öneriler kısmı yok. otobüs seferleri kısmından cevap veren çağrı merkezi görevlisine o an içimden geldiği şekilde, ankara'da 24 saat ulaşım kararı alındığını, istanbul gibi bir metropolde de böyle olması gerektiğini, istanbul'da da belediye başkanının değiştiğini, ilk etapta haftasonları ve gece 2 gibi bir vakite kadar yapılabileceğini söyledim. mümkünse bu önerim değerlendirilsin dedim. görevli talep kaydımı oluşturdu ve iett'ye ileteceğim dedi.

bu iş toplam 2 dakikamı aldı. gündüz vakti belki 5 dakikaya çıkabilir. bir sonuç alır mıyız bilinmez ama böyle bir talebi olan herkesin en azından 5 dakika ayırıp bunu iletebileceğini düşünüyorum. varsa sosyal medya hesaplarınızdan veya başka bir yolla bütün tanıdıklarınıza da iletin. çok kişi bir anda bu talebi iletirse, ankara'daki durumun da etkisiyle benzer bir karar aldırabiliriz belki.

bu konuda sizlerin attığınız önemli adımları ve başlıkta paylaşılacak duyumları ve gelişmeleri buraya da taşıyacağım.

edit: fekologystic'in açtığı twitter hashtagi: #istanbulda24saatulaşım ile twitter'da duyurularınızı yapabilirsiniz. twitter'da özellikle @vasipsahin, @mevlutuysal_bsk, @ibbpr, @ietttr ve @ibbbeyazmasa hesaplarını da mentionlayın.

edit2: onuraydin'in paylaştığı, özgür öz isimli birinin açtığı change.org kampanya linki:

https://www.change.org/…bul-da-ulaşım-24-saat-olsun

edit3: başlıktaki sayıca az ama önemli bazı eleştiriler üzerine şunu ekleyeyim. amacımız bütün hatların aynen geceleri devam etmesi değil. ama bir ucu büyükçekmece öbür ucu tuzla olan 20 milyonluk bir şehirde havaaalanı ekspres hatları hariç sadece metrobüs ve 5-6 adet hattın çalışması hiçbir anlam ifade etmiyor. bana göre bunun en az 30-40 tane olması lazım. en basiti metrolar, tramvaylar ve küçük motorlarla devam edebilecek vapur seferleri var. hiçbiri devam etmiyor. iett bünyesindeki planlamacılar hat ve nüfus yoğunluğuna bakarak hangi otobüs güzergahlarının devam edebileceğine karar verebilir. metro, tramvay ve vapurlar da aynen metrobüs gibi seyrek aralıklarla devam eder. metro 24 saat olamıyorsa atıyorum 3'e veya 4'e kadar çalışır. 6'da tekrar başlar.

yeter ki niyet insan hayatını kolaylaştırmak olsun, illa ki bir yolunu bulurlar.

"ne işiniz var gecenin o saati dışarıda, sizi gidi alkolikler" kafasındaki örümceklere cevap vermiyorum, siz de vermeyin. kendi kendilerine çalıp oynasınlar.
  • benim de katıldığım bir kampanya. sırf son otobüsü kaçırmayayım diye kaç kere ortamı erkenden terk etmek zorunda olduğumu hatırladım. 153 aranabilir, bimere ve cimere talep kaydı oluşturabilir. change.org'da da kampanya başlatılabilir.
  • ciddi şekilde sosyal medyada desteklenmesi gereken kampanya.

dünyanın en kalabalık şehirlerinden birinde toplu taşıma saat 24:00 te bitmemeli. saat başı bile olsa metro ve belediye otobüslerinin seferleri olmalı.

bu sistemi uygulamaya sokmak ne kadar zor olabilir ki, 2017 bunu tartışıyor olmak bile gerçekten komik.
  • #istanbulda24saatulaşım hashtagi ile desteklediğim oluşum.

bu hashtag üzerinden sosyal medyada birleşip büyütebiliriz bu isteği.

istanbul gibi 7/24 yaşaması gereken bir şehirde metro 00:00'da bitiyor komedi gibi resmen.
  • ankara'dansa istanbul'un daha çok ihtiyacının olduğunu düşündüğüm uygulama. metrobüs aralıklı olsada çalışıyor 24 saat. metro için geçerli olması gereken uygulama.

ankara'nın en merkezi yerinde bile saat 10'dan sonra hayat durur.

edit; uslüplu! bir şekilde zeki! usengecotu arkadaş uyardı. teşekkür edemiyorum kendisine...

aslında ankara'nın en merkezi yerinde bile saat 10'dan sonra hayat dururdu yazmam gerekiyordu. ankara'da hayatın durması toplu taşımanın erken saatlerde son bulmasından kaynaklıydı muhtemelen. artık canlanır bu şehir de.

ankarada yapılması gereksiz diyen mi oldu? istanbulun da ihtiyacı var daha çok ihtiyacı var diyen oldu...
  • haklı ve de doğru bir taleptir. büyük eksikliktir.

bunun ölüm veya hastalık gibi bir çok ehemmiyeti de var esasında.

yalnızca (bkz: gebze harem) ve (bkz: metrobüs) ile sağlanamıyor işte.

ben üzerime düşeni yaptım sıra sizlerde.
  • sonuna kadar desteklediğim kampanya. nüfusu gayriresmi olarak 20 milyona dayanmış ve 7/24 aktif olan bu mega kentte ulaşım kesintisiz devam etmelidir. metrobüs ile sürekli ulaşıma başlamışken, bunu metro ve otobüslere de yaymak zor olmasa gerek. vardiyalı çalıştırılacak olan şoför ve makinistler ile istihdam olanağı artmış olacaktır.
  • istanbul ilk defa bizi kıskandı galiba...
    melih başgaaan nirdesin??
  • gerçekleşirse taksicilerin eylem yapacağı uygulama. istanbul belediye başkanında bunu yapacak gücü göremiyorum. göklerden gelen bir kararla olabilir.
  • (bkz: yetmez ama evet)
    25 olsun, 30 olsun hatta diyeceğim.

mümkünse, tez zamanda da şu minibüsler kaldırılsın.
    halk otobüsleri sürücüleri ciddi eğitimlerden ve psikolojik testlerden geçsin.
    uber'e yasal izin verilsin.
    20 bin yeni taksi plakası verilsin.
    vapur seferleri farklı güzergahlara da konulsun. mesela günde 2 sefer de olsa bostancı'dan beykoz'a kesintisiz gidebilsin vatandaş.
    marmaray isteriz hem de sabaha kadar.
    yol çalışmaları gece yapılsın, mesai trafiği başlamadan yol açılsın. bu mümkün değilse yol çalışmaları 7/24 sürüp kısa sürede bitsin.
    yok bu yol karayollarının, yok şuraya büyükşehir bakıyor, ilçe bakıyor hikayeleri de bitsin. bana ne kardeşim kim bakıyorsa.
    inşaat kamyonları adam olsun, geceleri inşaat gürültüsü dinsin.

daha gider bu...