şükela:  tümü | bugün
 • ortaköy-eminönü seferi beni her sabah biraz olsun mutlu eden. her gün aynı yüzler, selamlaşmalar, aynı güzel rota. bu rotada işe gitmek gerçekten istanbul'u yaşanılır kılıyor.
 • şarkılara konu olan seyahattir. örneğin 8.15 vapuru...
  şarkılarla dolu bir seyahattir aynı zamanda bazen.

  (bkz: vapur şarkıcısı)
  (bkz: içinde vapur veya tekne geçen şarkılar)
 • istanbul'u istanbul yapan şeylerden biridir. fakat fark ettiyseniz her geçen gün biraz daha sistemsel olarak arka plana atılmakta.

  marmaray'dı, yürüme tüneliydi, iskelelerin kapatılmasıydı vs vs. bunların hepsi bu güzelliğe karşı duran şeyler.

  bunlarla beraber;
  o bildiğimiz vapurlar yerine küçük, kutu gibi adı şh-durusu, şh-göksu olan vapurumsu cinsliler dayatılacaktı. neyse ki halk bunları beğenmedi ve dört tanesi hizmet veriyor bildiğim kadarıyla. yoksa iki katına çıkacaktı bu vapurların siparişi.

  bilmiyorum ama sanki buna karşı bile bir tuhaf karşıtlık var gibi.

  ayrıca bu yeni olayların daha öncesinde büyük olan şh-beyoğlu, şh-kadıköy gibi 4 tane vapur modeli de halk oylamasıyla ayarlanıp kullanıma açılmış, şu anda hizmet sağlayan başarılı modellerden biri olmuştur. olumlu şeyler de oluyor.

  edit: şehrin deniz ulaşımını sevdiğimden ve bunları bildiğimden vapurları adlarıyla verdim ama, umarım açıklayıcı olmuştur.
 • istanbul'u, hayatı bir süre durduran olay.dikkat ederseniz gencisinden yaşlısına, çok farklı hayatlara sahip insanlar aynı vapurda aynı görüntülerin, aynı kokunun etkisinde farklı bir büyü altına girerler.aslında düşünceler farklı olsa da, vapurun tesiri herkeste aynıdır.vapur iskeleye yanaştığında büyü bozulur, düşünceler dağılır.herkes işine bakar.
 • istanbul'un en güzel olayı, tabi arada bi olunca güzel, yoksa çokta şeetmemek lazım
 • istanbulu sevme nedenlerinden biri. insanda adeta bir terapi etkisi yaratır güzel hissettirir
 • pazar erken saatte kahve içilerek yapılıyorsa terapidir.
 • istanbullular için o kadar sıradan bir şeydir ki çoğu vapura biner binmez içeri geçip öylesine bir yere oturur, kafasını önüne eğip gözlerini telefonuna diker ve iniş anına kadar o pozisyonda sabit kalır. kimisi de sırf başını dayayıp uyuyabilmek için cam kenarına geçer. manzarayla denizle boğazla ilgilenmezler.
  vapura sık binmeyenler ve istanbula çok sık gelmeyenler için keyifli cazip bir aktivitedir.